Високотехнологічні таксисти: що приховують прес-релізи Uber

Стартап Uber швидко стає одним з найбільших працедавців для частково влаштованих водіїв у десятках міст, де він функціонує. Експерти кажуть, що це навіть породило новий тип економіки спільного користування, яка вигідна простим користувачам. Але насправді все може бути не так райдужно.

Економічне щастя

Популярність Uber стала вже настільки великою, що водії традиційних таксі протидіють новинці всіма можливими способами, зі зміною законодавства включно. Наприклад, французькі таксисти страйкували за повну заборону Uber.

Сервіс Uber – це мобільний додаток для пошуку, виклику та оплати таксі або приватних водіїв. Сьогодні в нього є багато конкурентів, як то Snapcab, LeCab, SnapCar, які працюють майже за однаковою схемою: власник смартфона може зарезервувати собі машину з водієм, відстежувати її переміщення, а також оплатити послуги банківською картою.

Представники Uber кажуть, що їхній стартап став поштовхом для економічного розвитку міст. Компанія, наприклад, опублікувала, що лише в США на неї працює 160 тисяч водіїв, і 76% обрали цей стартап через підвищені заробітки. А 63% вважає, що з Uber вони мають більше часу на родину та власні справи.

Розвиток Uber продовжується, і лише за грудень у США до нього приєдналося понад 40 тисяч нових водіїв. У компанії кажуть, що кількість новачків подвоюється кожні півроку – з такою швидкістю до кінця цього року на Uber працюватимуть понад півмільйона водіїв в одних лише США.

Кількість водіїв Uber зростає експоненційно

Погляд на доходи

Такий швидкий ріст відбувається завдяки програмі UberX, яку компанія запустила у 2012 році та яка дозволяє будь-кому, а не лише професійним водіям, працювати таксистом. Сьогодні це 64% усіх водіїв Uber, причому майже 62% з них мають щонайменше одне джерело додаткового доходу.

За даними Uber, її водії в середньому заробляють $19,04 на годину з урахуванням виплат Uber. При цьому звичайні таксисти в США, за даними Бюро статистики, отримують лише $12,90 разом з чайовими. Професійні таксисти ж в Uber можуть отримувати до $23 на годину, а власники лімузинів – до $27.

Порівняння зарплатні водіїв Uber у різних мегаполісах США із заробітком водіїв звичайних служб таксі

Однак експерти кажуть, що в цих розрахунках пропущена головна деталь: вони не враховують різноманітні витрати водів на обслуговування, бензин, страховку тощо. Водії з досвідом роботи в Uber кажуть, що їм стає дедалі важче заробляти прийнятні гроші, оскільки компанія постійно знижує розцінки для залучення нових пасажирів.

Зниження вартості поїздок з Uber на 23% минулого року у Чикаго, наприклад, знизило середній чек клієнту до $11, тоді як до цього вони платили по $14,25. Із цих грошей Uber забирає $1 з суми чеку та 20% з чайових, тому при зниженні тарифу заробітки Uber знизилися на 18%. Зарплатня водіїв впала більше – на 25%, з $10,60 до $8.

Через зниження заробітку Uber вже довелося ввести в деяких містах гарантовану погодинну оплату, але для цього водії мають задовольнити вимоги компанії. Наприклад, виконувати 90% перевезень, які їм надсилає диспетчер.

«Це вже не вигідно для мене», – каже один з водіїв UberX у Лос-Анджелесі Фернандо Чарі. Він працював на цю компанію понад рік, але минулого місяця звільнився. Чарі каже, що у 2013 після початку роботи з Uber він заробляв від $12 до $18. – Сьогодні вам пощастить заробити $10 на годину».

За матеріалами: Wall Street Journal