П’ятниця, 14 Червня, 2024

У найкращого телескопа людства накопичувач менше, ніж у бюджетного смартфона

Космічний телескоп Джеймса Вебба, вартість якого склала $10 млрд, фотографує Всесвіт на флеш-накопичувач, обсяг якого менше, ніж у сучасного бюджетного смартфона. Увесь диск телескоп заповнює за один день роботи, але йому вистачає гігабайтів. Адже він може передавати ці дані на Землю набагато швидше, ніж його попередник – телескоп Хаббл.

Вражаючі фотографії стародавнього Всесвіту телескоп Вебба записує на відносно крихітний твердотільний накопичувач на 68 ГБ. Для порівняння, смартфон REALME C25Y вартістю $170 має накопичувач ємністю 128 ГБ. Хоча це може здатися смішно малим для супутника вартістю 10 мільярдів доларів, є кілька причин, чому NASA вибрало цю систему.

Почнемо з того, що JWST знаходиться за мільйон миль від Землі, де він знаходиться під постійним бобмабруванням космічної радіації. Він працює при температурі лише на 50 градусів вище абсолютного нуля (-220 градусів Цельсію). Таким чином, його SSD, як і всі інші частини, має бути радіаційно захищеним і витримати виснажливий процес сертифікації.

Встановлений на телескопі флеш-накопичувач можна заповнити всього за 120 хвилин за допомогою підсистеми обробки команд і даних (ICDH). Вона передає інформацію зі швидкістю 48 Мбіт/с. У той же час JWST може передавати дані назад на Землю зі швидкістю 28 Мбіт/с через з’єднання Ka-діапазону 25,9 ГГц з Deep Space Network.

Це означає, що хоча він збирає набагато більше даних, ніж Хаббл (57 ГБ порівняно з 1-2 ГБ на день), він може передати всі ці дані назад на Землю приблизно за 4,5 години.

Телескоп Вебба передає протягом двох 4-годинних вікон контактів щодня, кожне з яких дозволяє відправити 28,6 ГБ наукових даних. Завдяки цьому необхідності в дуже ємнісному бортовому накопичувачі – інформація встигає «зливатися» на Землю.

Флеш-пам’ять зношується з кожним циклом запису. За оцінками NASA, наприкінці 10-річного терміну служби телескопа Вебба для даних буде доступно лише 60 ГБ пам’яті. Частина пам’яті перестане працювати через знос і радіаційний вплив, а ще 3 відсотки накопичувача використовуються для зберігання інженерних і телеметричних даних.

Постає питання, чи зможе телескоп Вебба працювати так само довго, як попередній телескоп Хаббл, який витримав близько 32 років на орбіті.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися