Субота, 2 Грудня, 2023

У Європі гаджети почнуть маркувати балами ремонтопридатності

Європарламент проголосував за нову політику тривалого використання гаджетів. Це обов’язкове маркування, яке дозволить користувачам розуміти рівень труднощів, з якими вони зіткнуться при спробі відремонтувати зламаний девайс. Також юзери отримуватимуть інформацію про передбачуваний термін служби гаджета.

На наклейці з індексом ремонтопридатності буде вказано оцінку за 10-бальною шкалою. Цим маркуванням позначатимуть усю електротехнічну та електронну продукції, що продається в ЄС. За прийняття такого рішення проголосували 395 осіб, проти були 94, ще 207 утрималися.

Франція уже в січні почне випуск наклейок ремонтопридатності для смартфонів, ноутбуків та іншої електроніки. Австрія, окрім цього, знизить податки на послуги ремонту та запропонує субсидії на ремонт.

Проведене нещодавно єврочиновниками опитування показало, що 77% громадян ЄС воліли б ремонтувати свої гаджети, а не замінювати їх. Близько 79% вважають, що виробників необхідно законодавчо зобов’язати допомагати з ремонтом та заміною індивідуальних компонентів.

Індексом ремонтопридатності спершу будуть маркувати пральні машини, ноутбуки, смартфони, телевізори, газонокосарки. Після 2021 року список планується розширювати, і наступними мають стати принтери, пилосмоки, тостери, кавоварки.

До 2024 року індекс ремонтопридатності має трансформуватися в індекс надійності. Він також показуватиме, як довго можна буде користуватися продуктом.

Сам бал ремонтопридатності вираховуватиметься за критеріями простоти розбирання, ціни та доступності запасних частин, простоти доступу до ремонтної інформації.

Однак деякі експерти вже критикують цей індекс за його надто велику м’якість. Наприклад, вказавши, що гаджет отримує програмні апдейти, вендор може заробити один бал. При цьому програмні апдейти можуть не нести ті функції, які потрібні для тривалої роботи гаджета. Це зробить девайс морально застарілим. Сьогодні це поширена практика, коли цілком справний пристрій не отримує свіжу ОС, і його доводиться міняти на новий з придатною ОС.

Іншим недоліком ініціативи експерти називають підрахунок індексу – цим займатимуться самі виробники. При цьому поки не засновано органу чи агентства, який буде займатися перевіркою вказаних виробником балів ремонтопридатності для кожного гаджета, який підлягає маркуванню.

Передбачається, що перевіряти правдивість вказаного виробником індексу ремонтопридатності повинні самі користувачі. Але для цього вони повинні мати доступ до інформації, яку вендор не захоче чи не зможе розкривати. Наприклад, це можуть бути відомості про кількість років, протягом яких будуть доступні запасні компоненти для девайсу.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися