Як безоплатний Wi-Fi змінює життя в Африці

Безплатні бездротові мережі Wi-Fi стають дедалі популярнішими, і до кінця цього року кількість таких точок доступу досягне 5,8 млрд, прогнозують експерти Ruckus Wireless. У порівнянні з 2011 роком це означає зростання на 350%. Завдяки цій тенденції в Африці намагаються прискорити економічний розвиток та поліпшити освіту. Якщо поширення Wi-Fi на цьому континенті відбуватиметься такими ж темпами, як і розповсюдження телефонів, тоді, прогнозують у McKinsey, він становитиме 10% ВВП цього регіону або $300 млрд до 2025 року.

Поширення безоплатного Wi-Fi відбувається на всьому континенті. Наприклад, у Кенії жителі можуть отримати вільний доступ до інтернету через мережу State House Digital Team. А в Руанді стартап Smart Kigali забезпечує відкритими бездротовими мережами. У Лагосі безплатний Wi-Fi поки є в аеропорті Murtala Muhammad Airport Two, а в Нігерії розгортають подібну ініціативу в усій країні в магазинах місцевих операторів. Лідером же є Південно Африканська республіка (ПАР), в якій точки доступу настільки поширені, що для їхнього відображення навіть створили окремий веб-сайт:

У ньому зібрано понад 2000 точок доступу в 60 містах. Такого поширення Wi-Fi здобув завдяки державній опіці – місцеві політичні партії додають бездротові мережі до своїх програм розвитку.

Краще життя з Wi-Fi

Неприбуткові організації, одна з яких Project Isizwe, допомагають владі забезпечувати населення безоплатним пересиланням даних. З її допомогою вільний доступ в інтернет отримали жителі трьох муніципалітетів ПАР: 20 тис. осіб у місті Робертсон, стільки ж у Атлантісі та 1,15 млн – у Тшвейні.

Причина такого широкого поширення Wi-Fi на африканському континенті має економічне підґрунтя. «За даними Світового банку, на кожні 10% проникнення широкосмугового доступу в інтернет внутрішній валовий продукт держави зростає на 1,28%, – каже керівник Project Isizwe Алан Кнотт-Крейг. – Безплатний Wi-Fi дозволяє безробітним шукати роботу в онлайні та відправляти свої резюме. Як би вони це робили, якщо не мали би доступу в інтернет?».

Освітній сектор також виграє від поширення відкритих бездротових мереж. Діти та студенти можуть шукати в інтернеті потрібні відомості, завантажувати підручники та іншу інформацію. Без цього навчатися їм було б важче.

Після розгортання мережі у Тшвейні до кінця року представники Project Isizwe домовилися з домовилися з владою провінції Western Cape про запуск мережі безплатного Wi-Fi. Проект ціною $122 млн дозволить забезпечити інтернетом увесь цей регіон ПАР.

«Жителі міста Атлантіс тепер мають вільний доступ до інтернету, – каже прем’єр регіону Western Cape Хелен Зілле. – Це відкрило їм нові можливості в пошуку роботи, початку та розширенню бізнесу та виконання шкільних проектів».

Розгорнута в рамках Project Isizwe інфраструктура вже забезпечує безплатним інтернетом 75 тис. користувачів

Влада в поміч

Представники Project Isizwe кажуть, що втілити подібні проекти в життя неможливо без допомоги влади. «Без сприяння адміністрації це неможливо, – зазначає Кнотт-Крейг. – Спільноти цих регіонів мають обмежений дохід. Інтернет варто вважати базовою послугою, як воду чи електроенергію. Кожен житель повинен мати денну квоту, яку оплачує влада». Сьогодні Project Isizwe вдалося надати кожному жителю безоплатний обсяг у 250 МБ щодня.

Успішний розвиток мережі відкритих Wi-Fi показав, що це стимулює розвиток відповідних регіонів. І тому представникам Project Isizwe стало простіше знаходити нових партнерів та отримувати значні знижки на трафік.

«Project Isizwe заснував я з партнерами, і ми обіцяли надати безплатний Wi-Fi в африканських містах за певною ціною. Якби проект виявився неуспішним, влада могла закрити його, – каже Кнотт-Крейг. – Успіх у Western Cape та Тшвейні довів його користь, і тепер нам легше залучити впливових спонсорів, які підтримують зменшення цифрової нерівності в Африці».

За матеріалами: The Next Web