Як складнощі із апдейтом ПК змусили інженера Intel вигадати USB

інженери, яких набирали для розробки нового стандарту, не бачили в ньому сенсу

У світі технологій є популярний анекдот: коли пробують створити новий універсальний стандарт на заміну усім, у світі не настає ідеальний рай, а просто з’являється ще один конкуруючий стандарт. Цей анекдот справедливий і сьогодні, але USB виявився зовсім іншим. Він дійсно став універсальним стандартом, який замінив десятки інших. Сьогодні у світі нараховується близько 6 млрд USB-гаджетів.

У 80-ті роки власники комп’ютерів не могли просто підключити якийсь аксесуар до ПК. Мишка, принтер, жорсткий диск, звукові карти тощо – периферія потребувала зоопарку кабелів з індивідуальними роз’ємами. Серед них – PS/2, COM, Apple Desktop Bus, DIN, LPT, SCSI, Firewire та багато інших. Сьогодні про них не почуєш завдяки USB, який їх замінив.

USB розшифровується як Universal Serial Bus – універсальна послідовна шина. Першу версію випустили в 1996 році, і розробники переслідували просту мету: він повинен був просто працювати. Адже до USB звичною справою було при підключенні периферії кілька разів перезавантажувати ПК, іноді навіть відкривати його корпус для підключення дротів та налаштування. «Наша мета була в тому, щоб при підключенні девайсу, він просто працював», – говорить Аджей Бхатт, бувший інженер Intel.

Бхатт був одним із тих, хто придумав USB. Ідея про необхідність такого стандарту прийшла до нього, коли в 90-х він хотів зробити апдейт своєму ПК та встановити в нього мультимедійну картку. Бхатт говорить, що з тогочасними ПК було складно навіть йому, професійному інженеру. Звичайним користувачам доводилося дуже важко.

Бала Кадамбі (директор відділу технологій та стандартів Intel IO Technologies/Standards) говорить, що персональні комп’ютери IBM PC базувалися на думці, що ними користуватимуться люди, що мають необхідні знання. Але наприкінці 90-х стало зрозуміло, що ПК еволюціонує в масовий сегмент, і потрібно спрощувати вимоги до користування ним.

Робота над USB почалася в 1992 році. Бхатт каже, що інженери, яких набирали для розробки нового стандарту, не бачили в ньому сенсу. Але менеджери Intel та Microsoft були переконані, що для популяризації ПК понад наявні 10 млн необхідно було зробити апаратну та програмну частини простішими та більш стандартизованими.

Однією з перших таких ініціатив по спрощенню була шина PCI (Peripheral Component Interconnect), яка полегшувала комунікацію девайсів всередині ПК. З часом вона перетворилася на PCI Express.

Хоча PCI мала можливість «гарячого підключення», вона не повністю стандартизувала периферію. Деякі пристрої мали особливості в передачі даних. Для користувача це проявлялося як необхідність додаткового налаштування – спеціальні карти-адаптери, комбінації перемикачів тощо.

Багато хто, дивлячись на реалізацію PCI, говорив, що універсальний стандарт в стилі «просто підключи, і воно працює» неможливий. Керівники Бхатта говорили йому, що це нереально.

Оскільки Бхатт не отримав підтримки, він перейшов у сусідній відділ, де працювали найбільш технічно підковані співробітники Intel, і один з них – Фред Поллок, який повірив у те, що USB реальний. Бхатт також почав просувати свою ідею в інших підрозділах Intel та за її межами, включаючи Microsoft, Compaq, DEC, IBM, NEC та інших.

Хоча всі погоджувалися, що комп’ютерами важко користуватися і для них важко розробляти, учасники мали власне бачення універсального стандарту. В лютому 92 року Intel та інші працювали над PCI та можливістю plug and play – підключення девайсів без необхідності перезавантаження. Група зацікавлених експертів зібралася в Редмонді для обговорення як повинні виглядати зовнішні інтерфейси ПК.

Приблизно в 1993 році зусилля Бхатта почали давати результати, і з’явилася внутрішня угода про розробку стандарту, який згодом стане USB. На початку 94 року у нього з’явилася команда, яка повинна була створити специфікацію нового стандарту, який називали Serial Box.

Великою складністю у розробці універсального способу підключення стало те, що це не вирішувало якусь існуючу проблему. На той час вся периферія мала порти, до яких її підключали. Однак ентузіасти продовжували переконувати компанії, і ті згодом зрозуміли, що простіше підключення означає менше витрат на підтримку і більше прибутків.

Наприкінці 1995 року робота над першим варіантом стандарту завершилася. Залишалося придумати йому назву. Розробники не хотіли виключно цифри, як стандарт IEEE 1394 – це просто номер специфікації. Хотілося чогось простішого і звучного. Команда почала грати навколо універсального нового рішення – Universal. Слово Bus означає шина, і добре знайоме в технологічних колах. Також розробники показали тип використаного інтерфейсу – є паралельний, а є – послідовний (Serial). Саме так отримали universal serial bus або USB.

Багатьом користувачам USB запам’ятався в першу чергу роз’ємами, які можна підключати лише в одному положенні. Хоча мало хто знає, що китайці вже давно випускають зворотні USB-A та microUSB, які можна підключати будь-якою стороною. Причина того, що USB можна було підключати лише однією стороною є в небажанні ускладнювати речі. Зворотний роз’єм вимагає більше дротів, і є дорожчим.

Цікаво, що увесь час Apple не особливо цікавилася розробкою USB, але вона в 1998 році першою випустила комп’ютер iMac, який не мав інших портів окрім USB. Цим самим вона потіснила в історичній пам’яті Intel, яка є творцем USB.

За матеріалами: Fastcompany

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я