Японія запускає J-Coin, щоб почати відмовлятися від готівки

У Європі деякі країни також рухаються в бік безготівкової економіки, чому сприяє поширення цифрових методів оплати

Консорціум японських банків планує запустити нову національну цифрову валюту. Фінансові установи сподіваються, що так вони зможуть відучити громадян від використання готівки. Замість паперових грошей, які можна тримати в руках, громадяни отримають можливість оплачувати товари і сервіси за допомогою смартфонів.

Групу японських фінустанов очолюють група Mizuho Financial Group та банк Japan Post Bank. Запуск нового засобу оплати планують здійснити до старту Олімпійських ігор 2020, які відбудуться в Токіо. Новий проект уже має підтримку центрального банку Японії.

Готівка в Японії зараз забезпечує близько 70% всіх транзакцій. Однак банкам незручно опрацьовувати її – вони несуть великі супутні витрати. Окрім цього, готівку набагато складніше контролювати – навіть великі її потоки легко провести повз увагу аудиторів, держоргани та фіскальні служби.

Консорціум оцінює, що впровадження нової цифрової валюти додасть до японської економіки близько 10 млрд єн, що за нинішнім курсом дорівнює $90 млн. Обмінювати валюту J-Coin до поточних готівкових єн будуть за курсом один до десяти.

У Європі деякі країни також рухаються в бік безготівкової економіки, чому сприяє поширення цифрових методів оплати. У Швеції використання готівки впало з 2011 року на 27%. У Данії планують дозволити ресторанам, магазинам та заправним станціям відмовлятися від приймання готівки. Банк Кореї планує зробити країну безготівковою до 2020 року.

Шість із найбільших банків світу – Barclays, Credit Suisse, Canadian Imperial Bank of Commerce, HSBC, MUFG і State Street – хочуть запустити нову валюту. Її вони використовуватимуть для ведення розподіленого реєстру та проведення миттєвих розрахунків за операціями з цінними паперами.

У серпні минулого року швейцарський банк UBS спільно з Clearmatics Technologies створили криптовалюту, яку назвали Utility Settlement Coin (USC – у перекладі «практичну грошову одиницю для розрахунків»). До цього проекту із часом приєдналися такі фінансові установи, як BNY Mellon, Deutsche Bank і Santander. Банки розраховували підвищити ефективність фінансових операцій, прискоривши їхні заключні етапи.

Зараз проект перейшов на нову стадію – учасники прагнуть поглибити обговорення USC з центробанками країн та фінансовими регуляторами. Вони також працюють над додатковими заходами захисту нової криптовалюти.

До речі, останнім часом криптовалюти перебувають на слуху – вони дорожчають, що спричинює дефіцит комп’ютерних комплектуючих. Аналітики оцінюють подібну тенденцію позитивно та прогнозують, що такі цифрові гроші, як Bitcoin, навіть стануть альтернативою золоту. Експерт з компанії Fundstrat Том Лі прогнозує, що протягом п’яти років курс Bitcoin складе від $20 тис. до $55 тис.