Неділя, 25 Лютого, 2024

Європейський Vodafone тестує технологію OpenRAN, яка може зробити зв’язок дешевшим

Vodafone вперше в Європі почав тестування технології OpenRAN, яка може зруйнувати олігополію виробників обладнання – Huawei, Ericsson та Nokia. Останні, користуючись відсутністю суворої конкуренції, продають своє обладнання дорого, а також змушують операторів до ув’язнення в екосистемі закритого обладнання без можливості міксування з обладнанням конкурентів. Випробування нової технології вже проходять у Великобританії.

OpenRAN – це ініціатива, яка покликана сприяти перетворенню обладнання мереж радіодоступу (RAN) в продукт, що складається зі стандартних блоків. Останні передбачається реалізувати на відкритих апаратних та програмних платформах на противагу наявним закритим продуктам виробників.

За оцінками Samsung, сьогодні 60-65% вартості володіння стільниковою мережею належить інфраструктурі RAN. Оператори намагаються знизити свої затрати, віртуалізуючи інфраструктуру (virtual RAN, vRAN) або переводячи її в «хмару» (cloud RAN, cRAN).

Сьогодні мобільні оператори залежать від трьох головних постачальників – китайської Huawei, шведської Ericsson та фінської Nokia. Оператор не має свободи у конфігурації обладнання від якогось виробника і зазвичай купує інфраструктуру пакетом. Єдиний простір для зменшення ризиків – закупівля пакетів обладнання від принаймні двох постачальників.

До речі, у нинішній олігополії трьох постачальників обладнання винні самі стільникові оператори. При розбудові своїх мереж вони віддавали перевагу Huawei, Ericsson та Nokia, не даючи шансів розвиватися меншим вендорам. Невеликі розробники обладнання також не мають шансів через закритий та складний процес закупівель обладнання, який організували стільникові оператори.

OpenRAN є спільною розробкою Vodafone та Intel, і вона стандартизує дизайн програмного та апаратного забезпечення, разом з інфраструктурою, телекомунікаційними вежами та антенами. Раніше Vodafone випробовував технологію в лабораторіях в Південній Африці та в Туреччині, де з її допомогою надавав сервіс 2G та 4G у селищах та містах.

Виконавчий директор групи Vodafone Group Нік Рід каже, що нова розробка дозволить зменшити витрати на розбудову та експлуатацію стільникових мереж. «OpenRAN поліпшує економіку стільникових мереж, дозволяючи розвивати покриття у віддалених сільських районах, – розповідає він. – Це підтримує нашу мету зі створення цифрового суспільства, в якому ніхто не залишається позаду».

Тестове випробування OpenRAN вже розпочалося у 120 віддалених населених пунктах Великобританії. Найближчим часом її також запустять у Мозамбіку та Демократичній Республіці Конго.

Аналітики також кажуть, що розгортання мереж OpenRAN дозволить поліпшити фінансові показники стільникових мереж та зробити їх економічно вигідними там, де сьогодні вони будуть виключно збитковими. «Поява нових постачальників дасть операторам більше можливостей та зробить екосистему міцнішою, – говорить експерт CCS Insight Кестер Манн. – Руйнування нинішнього статус-кво зробить економічно вигідним розгортання стільникових мереж у віддалених регіонах».

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися