Зобразити людство одним фото: як Wikipedia вибирала знімок

Останні 10 років людство на Wikipedia ілюструє фотографія пари з Таїланду. Люди зображені на фоні зеленої трави та схилів

У 1972 році стартували місії Pioneer, які стали відомими своїми пластинками. На них Карл Саган на прохання NASA відобразив еталонних землян, адже сподівалися, що на зонди можуть наштовхнутися інопланетяни. Редактори Wikipedia у 2003 році також постали перед цією проблемою: як в одному знімку відобразити все людство. Ось як вибирали таку картинку.

Зображення знадобилося для ілюстрації статті на Wikipedia про людину. Спершу вибрали фотографію пластинки з Pioneer, яка залишалася ілюстрацією протягом п’яти років.

Останні 10 років людство на Wikipedia ілюструє фотографія пари з Таїланду. Люди зображені на фоні зеленої трави та схилів. Чоловік має червоний капелюх, а жінка – білу стрічку у волоссі.

Поштовхом для заміни таблички з космічних апаратів стало зауваження редактора Мішака, який у 2004 році наголосив, що вона зображує європеоїдів. При цьому більше половини світу – азіати, а європейців та їхніх нащадків нараховується менше мільярда.

Восени 2004 року тема зображення людства перетворилася на бурхливу дискусію. «Списи» ламалися навіть щодо одягу, у який мають бути вдягнені еталонні люди. Дехто говорив, що одяг є невід’ємною частиною нашої еволюції, інші вважали, що людство більшість своєї історії було племенами мисливців, яким не обов’язково бути вдягненими. Пропонувалося також ілюструвати статтю фотографією когось із відомих людей: засновника Wikipedia Джиммі Уельса, Джона Леннона та Йоко Оно, Альберта Ейнштейна, Карла Ліннея.

Аргументи не виявили якогось конкретного переможця, тому у 2004 році статтю проілюстрували фотографією двох дівчат зі США.

Цей знімок зробив американський фотограф Гордон Паркс у рамках державного проекту у 1943 році. Вибір критикували за те, що він був надто американоцентричним, а вибраний фільтр сепія приховував колір шкіри.

У 2007 році користувач з ніком Silence наштовхнувся на фото пари в статті «Пари» на Wikipedia та додав її до списку можливостей. Це було фото чоловіка і жінки з таїландської спільноти Акха. Знімок зробив німецький фотограф Мануель Джобі, який додав його на німецьку Wikipedia в грудні 2006 року.

Одна з можливих причин, чому вибрали саме цю фотографію, – назва племені Akha знаходиться на початку списку, який був відсортований за алфавітом. Сама спільнота нараховує близько 700 тисяч людей, які живуть уздовж річки Меконг. Історично жителі вирощують рис, але нині вони також почали займатися кавою, чаєм та гумою. Молодь також ходить у школу та переселяється в міста.

За матеріалом: Wired