Авіамоделювання: що це таке і як ним зайнятися

Моделі транспортних засобів на радіоуправлінні з’явилися давно. І майже відразу ж виникли різноманітні клуби їхніх любителів, найбільш обізнаними з яких вважаються авіатори. Найчастіше члени цих спільнот уміють не тільки керувати габаритними моделями реальних літаків, але і збирати їх і навіть тюнінгувати. Ми вирішили поглянути ближче на це захопливе заняття.

Які бувають авіамоделі

Усі авіамоделі діляться на класи відповідно до своїх характеристик. Їх не так багато, а розрізняються вони за ключовими особливостями, тому розбіжності неважко запам’ятати.

Найменші і легкі називаються паркфлаєри. Це невеликі літачки з розмахом крила від декількох десятків сантиметрів до одного метра. Для зльоту і посадки їм не потрібно великого простору (деякі можуть запускатися прямо з рук). Для польоту також підходить будь-яка ділянка вулиці чи подвір’я, а найбільш мініатюрні можуть літати навіть у приміщеннях. Вони обладнані електромоторами, а просте управління дозволяє робити фігури 3D-пілотажу (екстремальний стиль управління) практично з будь-якою моделлю.

Далі йдуть тренувальні радіокеровані літаки. Як зрозуміло з назви, ці моделі призначені для навчання мистецтву пілотування. На таких пристроях осягаються ази управління, отримуються базові навички та поширені прийоми контролю пристрою. Найчастіше це збірні моделі зі зміщеним униз центром ваги і розташованим якомога вище плоско-опуклим крилом. Це робиться для максимального полегшення управління. У міру набуття навичок пілот переходить на більш складні моделі.

Авіамоделі розрізняються і за типом двигуна: він може бути електричним або внутрішнього згоряння. У першому випадку літак буде тихим і невибагливим в обслуговуванні. Для польотів потрібні тільки акумулятори і зарядний пристрій. Частота обертання гвинта визначається регулятором обертів. З недоліків такого типу двигунів – необхідність частого заряджання і зміни батарей.

Найпоширеніший же клас – це моделі з двигуном внутрішнього згоряння. Вони володіють хорошим запасом дальності польоту і складності виконуваних фігур. Саме тому серед професіоналів це найпоширеніший тип авіамоделей.

Усі моделі з двигунами управляються за допомогою спеціальних пультів. Найпоширеніший стандарт – це частота 2,4 ГГц і чотири канали, які забезпечують високу точність реакції і відгуку.

Радіокерована модель літака C-130. Розмах крила – 5 метрів

Також існує клас безрушійних авіамоделей. Їхнє завдання – якомога довше протриматися у повітрі після запуску. До них, наприклад, відносяться планери.

Скільки коштує

Авіамоделювання, як і будь-яке серйозне хобі, обходиться недешево. Тому якщо ви зацікавилися і хочете спробувати це заняття на практиці, краще купити недорогу модель-паркфлаєр. Вони коштують від $70 до $300, прості в збірці і дозволяють відчути всі принади та недоліки авіамоделювання. Сподобається – можна переходити до наступного етапу і купувати більш серйозні моделі, разом з тим освоюючи тонкощі управління. Якщо не зачепить – що ж, іграшку можна або подарувати, або самому час від часу запускати модель з друзями.

Для початку рекомендується купити, зібрати і випробувати в справі дешеву іграшку

Що ж до професійних пристроїв, то тут розкид цін досить великий. Він залежить від багатьох параметрів, у тому числі габаритів, класу моделі, доступності комплектуючих та інших факторів. Як приклад наведемо один з найпопулярніших класів – F3A (це моделі з розмахом крил більше двох метрів). Ціна такого літака – від $1500. І не варто забувати про комплектуючі, тюнінг, паливо та інші витратні матеріали.

Куди піти

Якщо професійне авіамоделювання і пілотування вас зацікавили, хобі можна розвивати, записавшись в авіамодельний клуб (або віддати в такий дитину, якщо тема зацікавила її). У Києві таких клубів більше десяти, тому обрати буде неважко. Для дітей та юнаків є Гурток авіамоделювання Авіаційно-космічного центру київського Палацу дитинства та юнацтва. Тут дитина навчиться будувати літальні апарати, працюючи спочатку з пінопластовими моделями і найпростішими схемами і закінчуючи радіокерованими копіями літаків. Гурток знаходиться за адресою: вул. З. Гайдай, 1А, тел. (044) 413-99-85.

Для дорослих моделістів є Авіамодельний клуб «Дніпро», Авіамодельний спортивний клуб «Майстер» і багато інших.

Переваг членства в тому чи іншому клубі перед самостійним моделюванням декілька. По-перше, це можливість участі в різноманітних змаганнях і чемпіонатах, у тому числі міжнародних. Такі змагання проводяться під егідою авіамодельних федерацій України і зарубіжних країн.

По-друге, в клубі заняття проходять під керівництвом професіоналів, а отже, навички моделювання та пілотування розвинуться швидше. Крім цього, там можна спілкуватися не тільки з тренерами, але і з такими ж ентузіастами і зав’язувати корисні знайомства.

Не авіацією єдиною

Природно, моделювання, у тому числі радіокероване, відноситься не тільки до літаків. Існують і радіокеровані моделі вертольотів, кораблів, автомобілів, танків та інших транспортних засобів. За всіма цими напрямками також існують співтовариства, гуртки та федерації і, головне, змагання. Тому якщо у вас виникла тяга до такого роду занять, знайти гурток на свій смак буде не проблема.

Так само, як і з авіамоделюванням, для початку рекомендуємо придбати найдешевші іграшки, щоб зрозуміти, підходить вам це заняття чи ні. Якщо сподобалося, можна приступати до пошуків додаткової інформації та тематичних гуртків – усе це можна знайти за допомогою інтернету.

Популярні записи:

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я