Четвер, 18 Квітня, 2024

Чорні диски повертаються

Статистика продажів грамплатівок руйнує уявлення про прогрес. «Вініл», який, здавалося б, назавжди забутий подібно до кінескопних телевізорів або комп’ютерних флоппі-дисків, не просто повернувся на сцену. Він вже кілька років поспіль б’є рекорди продажів та популярності. В Україні грамплатівки теж повертають популярність.

Дивне зростання

Чому знову в моді «вініл»? Його фанати переконують, що в нього краще звучання. Але ця оцінка досить суб’єктивна. Дійсно, аналоговий спосіб відтворення музики має свої переваги над цифровим, але різницю можна відчути дуже рідко. До того ж «вініл» вносить і свої спотворення звучання, щоправда, саме за них і люблять грамплатівки. Та все ж це не пояснює причини такого зростання їхньої популярності.

Справжньою причиною може бути те, що світ занадто швидко стає цифровим. Люди все ще сумують за тим, що колись було простішим, за естетикою аналогового світу. Коли для того, щоб прослухати музику, треба не просто натиснути кнопку, а взяти диск, витягнути його з конверта, покласти на програвач та обережно опустити на нього голку звукознімача.

Повернення «вінілу» розпочалося у 2008 році, коли його продажі збільшилися практично вдвічі порівняно з попереднім роком: від 1 мільйона примірників до 1,9 мільйона. Кількість копій продовжила зростати щороку:

Інфографіка від Nielsen Sound Scan та Statista показує, що лише в 2013 році в США було продано 6 млн грамплатівок. Це трохи більше 2% всього ринку, але ця частка збільшується найактивніше – минулого року їх було продано вже 9,2 млн

«Чотири роки тому лише половина наших записів випускалася на платівках, – говорить керівник виробництва студії звукозапису Merge Records Джеймс Картрайт. – Тепер кожна наша робота випускається на вінілі».

Як «кують вініл»

При тому, що популярність грамплатівок зростає, «вінільна» індустрія зараз у своєрідній кризі. Заводи з усіх сил намагаються не збавляти темпів виробництва платівок, але це дається їм досить складно. Справа в тім, що обладнання, на якому виробляються платівки, не оновлюється, оскільки його не випускають уже кілька десятиліть. У США – основному ринку «вінілу» – є тільки один завод, який виробляє приблизно 90% всієї вінілової суміші, необхідної для випуску платівок. Із цієї причини приблизно 15 фабрик, які все ще штампують вінілові диски в країні, щодня зустрічаються з різного роду труднощами і страждають від дефіциту поставок. Найбільший серед таких заводів – це Nashville’s United, у якого 22 преси, котрі виробляють від 30 до 40 тисяч платівок у день.

Виробництво грамплатівок – це складний процес, який неможливо повністю автоматизувати. Зображення: Wall Street Journal

Попит на комплектуючі величезний. На невеликій фабриці Record Products of America Inc у штаті Коннектикут кілька робітників змушені працювати понаднормово – вони виробляють запчастини для американських виробників грамплатівок. У компанії кажуть, що з 2008 року кількість замовлень на сталеві прес-форми, з допомогою яких пластинки набувають плоску круглу форму, зросла втричі.

Де й почому «вініловий» звук

Ринок «вінілу» в Україні не стоїть осторонь світових тенденцій. Він теж активізувався на радість фанатам. Отже, як приєднатися до тренду? Спочатку потрібно купити програвач.

Відповідних пропозицій в інтернет-каталогах досить. Наприклад, на Hotline. Комплект якісної акустики для програвання «вінілу» обходиться в кілька десятків тисяч гривень. Навіть за ось такий найдешевший Vestax Handy Trax USB потрібно віддати близько 4500 грн:

А ось такий TRANSROTOR Gravita  коштує більше 2,3 млн грн:

Грамплатівки теж у нас продаються, щоправда, вибір може бути не таким великим – це не музика «ВКонтакте». Зате тим цікавіше полювати на улюблені альбоми.

Vinyla Shop

Цей магазин спеціалізується на платівках та обладнанні. Зараз в асортименті крамниці 172 диски, а в каталозі за попереднім замовленням доступно набагато більше. Ціни на альбоми коливаються від 600 до 1 тис. грн і вище. Там представлені різноманітні жанри, а от чого не вистачає, так це зручного пошуку за ними. Є тільки сортування за виконавцями та пошук за ключовими словами. Окрім власне платівок є великий асортимент програвачів (від бюджетних до люксових вартістю більше 100 тис. грн), а також аксесуари для догляду за дисками.

«Виниловые пластинки» 

Тут теж є великий асортимент. У цій крамничці шукати платівки набагато зручніше: товари можна сортувати за ціною, форматом, станом диску, роком випуску, країною походження та лейблом. Але головне – є сортування за жанрами. Окрема категорія – рідкісні платівки. Там представлено 19 екземплярів (в основному АВВА), а ціна на деякі перевищує $100.

Vinylshop

Ця точка пропонує товари чотирьох категорій. Перша – це Hip-Hop- та Rap-платівки, друга – рокові, джазові записи та Funk із Disco, третя (доволі оригінальна) японські мініплатівки LP СD, ну а четверта – аксесуари. Асортимент тут теж доволі непоганий, окрім того, магазин не тільки продає, а й купує платівки.

Yakaboo

Продають платівки не тільки спеціалізовані магазини. Такий розділ ви можете знайти і на інших ресурсах, наприклад, Yakaboo. Асортимент тут навіть більший, ніж у спеціалізованих магазинах, а ціни доволі помірні – від 200 грн.

Оголошення

Приватна торгівля теж йде повним ходом. У соціальних мережах можна знайти багато груп, де користувачі торгують та обмінюються платівками, а також аксесуарами та засобами догляду за ними.

Гарним майданчиком для купівлі/продажу платівок є і дошки оголошень. Наприклад, на OLX  є більше тисячі тематичних оголошень. До того ж зустрічаються досить рідкісні екземпляри за помірними цінами (від 100 грн).

Форуми

Ще є багато музичних форумів з відповідними «вініловими» розділами. Це, наприклад, форум HIFI DELITY або форум сайту hi-fi.com.ua. Є також спеціалізовані сайти, присвячені виключно платівкам. Щоб зареєструватись на порталі Plastinka, треба бути, як то кажуть, у темі і відповісти на одне із «галузевих» питань, наприклад, коли з’явились платівки на 3 оберти.

На подібних ресурсах йде не лише торгівля, а й різноманітні обговорення та спілкування.

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися