Електромобілі та ірраціональність можуть врятувати механічну коробку передач

Електромотор взагалі не потребує коробки передач. Але суть в тому, що це не раціональне рішення

Це не найбільш ефективний спосіб керувати автомобілем, а також не найшвидший, однак це найвеселіший спосіб. Так Хайко Маєр, керівник відділу трансмісії у Porshe, характеризує механічну коробку передач. Сьогодні її популярність стрімко знижується, але допомога може прийти, звідки не чекали: від електромобілів. Разом з людською ірраціональністю це дає механічній коробці передач шанс на життя.

Популярність «мішалки» сьогодні падає, наче з обриву: ще у 2006 році майже 50% проданих автомобілів були «на палиці», але сьогодні менше 2% нових автівок мали її. Експерти пояснюють це тим, що автоматичні трансмісії позбулися свого головного недоліку – підвищеної витрати палива. При цьому зручність не думати про третю педаль залишилася. Тому навіть компанії, відомі своїм маркетингом зі спортивним присмаком, як BMW, Ferrari, Lamborghini, випускають машини з коробкою «автомат».

Хоча не всі автовендори повністю здалися перед комфортом. Наприклад, Aston Martin випустив  Aston Martin Vantage AMR за $185 000 з ручною 7-ступінчастою коробкою передач. «У світі, де всі говорять про автономне водіння, є люди які мають пристрасть до автомобілів і хочуть йти в протилежному напрямку, – каже директор Aston Martin Енді Палмер. – Вони хочуть щось інтерактивне, щось, з чим потрібно працювати, щоб насолоджуватися. Це те, що штовхає відродження ручної трансмісії».

Цікаво, що Vantage AMR, який є модифікацією базового Vantage за $150 000 з «автоматом», є на 100 кг легшим, має такий же 503-сильний двигун, але до 100 км/год розганяється на півсекунди довше. Усе тому, що робот у базовому Vantage швидше перемикає передачі, ніж людина «мішалкою».

Ще одним бунтарем проти комфорту за рахунок задоволення є Porsche. У її машинах продовжують використовуватися механічні коробки передач, з новим 911 Carrera S модельного року 2020 включно. Навіть попри те, що покупцям доступний чудовий автомат з подвійним зчепленням, близько 20% покупців вибирають самостійно переключати передачі.

Електромобілі також допомагають механічній коробці передач залишатися у строю. Усе більше користувачів хочуть конвертувати свої вінтажні раритетні авто в електромобілі, причому зовні та в салоні машини повинні залишатися незмінними. Це означає, що їхні механічні коробки передач не можна чіпати, а лише потрібно замінити двигун внутрішнього згоряння на електродвигун. Подібним займається, наприклад, Майкл Брім – директор компанії EV West поблизу Сан-Дієго. Його команда дещо спрощує механічну коробку, викидаючи з неї зайві передачі, навіть задню. Але залишають зчеплення та палицю – елементи, які дають задоволення.

А ще, каже Брім, такі конвертовані електромобілі популяризують механічну коробку серед водіїв-«автоматчиків». «Ви маєте таку машину, яку можуть спробувати люди, котрі ніколи в житті не торкалися механічної коробки передач, – каже Брім. – Можна виконати найгірше перемикання передач в історії. Але в електромобілі це не так погано. Ви ледве це відчуєте». Звиклі до «автомату» водії  часто бояться механічних коробок і того, що можна заглохнути при неправильному користуванні зчепленням. У новинах регулярно з’являються репортажі, як злодії не змогли поцупити автівку, бо в неї була механічна коробка передач. У лютому 2019 року такий епізод навіть повністю записала камера спостереження на одній заправці у Флориді. Але електродвигун не глохне, і тому стає так само комфортно переміщуватися, як на «автоматі».

«Електромобіль з механічною коробкою передач є цікавою ідеєю, – каже Палмер. – Очевидно, електромотор взагалі не потребує коробки передач. Але суть у тому, що це не раціональне рішення. Це емоціональне рішення. Я думаю, у такому контексті це стає цікаво, оскільки це легко втілити в електромобілі. Я впевнений, інші також розглядають цю ідею, і в ній дійсно є щось варте уваги».

За матеріалами: Wired

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я