Субота, 20 Квітня, 2024

Хвилі вашого мозку можуть бути використані в суді

Очевидці – один з найбільш ненадійних доказів у суді. На них могли тиснути, вони могли перебувати у стресі тощо і тому їхні покази в суді були неправдивими. Але очевидці – часто єдине, що є, адже речові докази знаходять у менше 15% злочинів. Інноваційні технології мають зробити показання очевидців більш надійними. Адже мозкові хвилі завжди говорять правду.

Американець Кевін Стрікленд провів 42 роки у в’язниці за потрійне вбивство. Але в листопаді 2021 року виявилося, що його осудили неправомірно. Свій вирок в 1978 році чоловік отримав внаслідок помилкової ідентифікації очевидицею. Пізніше очевидиця розповіла, що поліція тиснула на неї. Очевидиця потім намагалася скасувати свої свідчення, але безуспішно.

Професор Північно-західного університету Пітер Розенфельд розробив протокол комплексного випробування (CTP). Він вважається надійним методом аналізу певних мозкових хвиль, відомим як P300. Цю відносно недорогу та неінвазивну техніку можна використовувати, щоб визначити, чи впізнає свідок або підозрюваний важливу інформацію, пов’язану зі злочином.

Як працює сканування мозкових хвиль

P300 — це електрична мозкова хвиля, яку можна виявити, приклавши електроди до шкіри голови людини. Вона з’являється на електроенцефалограмі (ЕЕГ) як позитивне або негативне відхилення (крива, спрямована вниз або вгору) приблизно через 300–600 мілісекунд після того, як людині представлено новий і значущий стимул.

Ця реакція вважається надійним показником упізнавання. Вона може показати, коли людина впізнає ім’я людини, солодкий смак шоколаду або звук голосу артиста.

Базовий вигляд хвилі P300 для «невинного» випробуваного (ліворуч) порівняно з тим, як він виглядає у «винного» випробуваного (праворуч), який розпізнає інформацію:

CTP — це особливий метод застосування тесту прихованої інформації. Ця методика вже регулярно використовується під час судово-медичних розслідувань.

Свідку або підозрюваному надається важлива частина інформації («зонд»), змішана з низкою нейтральних альтернатив («невідповідних»).

Дослідники аналізують мозкову активність опитуваного за допомогою електродів, прикріплених до шкіри голови. Потім вони використовують статистичні розрахунки, щоб визначити, чи впізнають підозрювані зонд — обличчя нападника чи зброю — порівнюючи з невідповідними альтернативами.

Використання в польових умовах

Поки що CTP в основному перевіряли в лабораторних умовах, як правило, на молодих, здорових дорослих з університетською освітою в контрольованих умовах.

CTP був предметом десятків експериментів у чотирьох незалежних лабораторіях, що охоплюють щонайменше чотири країни. Експерименти використовували різні сценарії, такі як імітація крадіжки та імітація тероризму.

Інші методи, подібні до CTP, використовувалися в Індії, США та Новій Зеландії в контексті перевірки прихованої інформації. Потрібні додаткові незалежні дослідження з використанням цих методологій, перш ніж це стане мейнстрімом.

Перевірка підозрюваного чи очевидця перед офіційним опитуванням може підтвердити, чи впізнають вони знаряддя вбивства або обличчя злочинця. Потім результати тесту використовуватимуться для оцінки достовірності їхніх показів у суді, наприклад, якщо вони суперечать результатам тесту.

Попередні результати свідчать, що CTP може стати активом для правоохоронних органів, дозволяючи слідчим отримувати докази з мозку підозрюваних і очевидців.

Потенціал цієї технології не позбавлений підводних каменів. Основна загроза полягає в тому, що чутлива інформація випадково потрапляє у відкритий доступ.

Наприклад, хтось, обвинувачений у злочині на основі аналізу мозкових хвиль, може стверджувати, що свідок упізнав його обличчя в пресі, таким чином спотворюючи результати тесту.

За матеріалами: Techexplore

1 коментар

Comments are closed.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися