Субота, 20 Квітня, 2024

Інтернет із повітряних куль Google почав комерційну роботу: що отримали користувачі

Африка на мапі онлайн-покриття є місцем, де відсоток жителів, які мають доступ до інтернету, є найменшим у світі. Днями ситуація почала покращуватися – розроблюваний майже десятиліття проект Google Loon з роздачі інтернету з повітряних куль перейшов у фазу комерційної експлуатації. Кенія стала першою країною, де він запрацював повноцінно, надавши онлайн-доступ десяткам тисяч кенійців.

Повітряні інтернет-кулі Loon почали розробляти у 2011 році, й очікувалося, що вже до 2016 року Google розгорне глобальну комерційну мережу. З того часу повітряні кулі доводили свою ефективність: вони утворили канал передачі інтернету на 1000 км, повертали мобільний зв’язок після катастрофи.

Кулі дрейфують на висотах понад 20 кілометрів – значно вище за звичні ешелони комерційної авіації. Google запустила 35 таких куль для покриття зв’язком 4G LTE території у 80289,6 квадратних кілометрів у центральній та західній Кенії, зі столицею Найробі включно.

Про підготовку до комерційної експлуатації Loon стало відомо у 2019 році. Пошуковий гігант співпрацює з третім найбільшим мобільним оператором країни Telkom Kenya.

Підписуйтесь на наш канал у Telegram: https://t.me/techtodayua

Середня швидкість завантаження даних повинна скласти 18,9 Мбіт/с з інтернету на пристрій користувача та 4,74 МБіт/с – з пристрою користувача в інтернет. Затримка передачі пакетів становить 19 мілісекунд. Інженери Loon кажуть, що цього досить для голосових та відеодзвінків, перегляду YouTube, користування WhatsApp.

Кулі створено з аркушів поліетилену площею з тенісний корт, і вони живляться від сонячних панелей. Керування відбувається з центру на землі. Поки куля в повітрі, вона працює літаючою вишкою стільникового зв’язку, передаючи сигнал від користувачів до наземних станцій. Тривалість неперервної роботи одної кулі перевищує 100 днів.

Можливість запускати кулі дозволяє зробити мобільний зв’язок доступнішим та розширити покриття в регіонах, де будувати традиційну дротову мережу з наземними вишками фінансово невигідно.

В Африці лише 28% з 1,3 млрд жителів має доступ до інтернету. Це найменший відсоток у світі. Хоча Кенія в цьому плані прогресивна країна – 39 млн із 48 млн жителів мають вихід в онлайн. Але загалом в Африці доступ до інтернету залишається дорогим.

Проект Loon раніше використовувався як засіб термінового відновлення зв’язку. У співпраці з операторами AT&T та T-Mobile ці повітряні кулі повернули комунікації 200 тисячам людей у Пуерто-Ріко після урагану Марія у 2017 році. Тоді на острові була знищена майже вся інфраструктура.

У 2019 році післе землетрусу магнітудою 8.0 в Перу Loon надав зв’язок LTE у співпраці з Telefonica. Також у 2019 році компанія заявила про забезпечення зв’язку в тропічних лісах Амазонки в Перу. Цього року Loon підписав контракт з Vodacom для надання зв’язку у Мозамбіку.

Запущений у Кенії сервіс Loon критикують за те, що його розгорнули в регіонах з відносно непоганим покриттям стільникових мереж. При цьому північна та північно-східна Кенія має погане стільникове покриття, а для місцевих жителів телефони 4G, які сумісні з Loon, залишаються надто дорогими.

За матеріалами: TechCrunch, New York Times

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися