Кримінальний слід вашого смартфона: купуючи гаджет ви можете фінансувати банди

Покупці виробів фактично фінансували кримінальні банди.

Ваш красивий та функціональний смартфон, придбаний у офіційного продавця та легальний з усіх інших аспектів допомагає фінансувати злочинність. Кримінальні угрупування знайшли спосіб як конвертувати «брудні» гроші в легальний заробіток. Правоохоронці встановили, що з 2007 по 2015 роки таким чином «відмили» $9,3 млрд.

Міжнародне розслідування розпочали в 2014 році Консорціум журналістських розслідувань, видання BBC, Міністерство фінансів США, управління по боротьбі з наркотиками США. Матеріал збирали протягом трьох років в рамках операції «Медоїд».

Головним фігурантом справи стала розташована в Дубаях компанія Kaloti, яка займалася скупкою золота. Фірма продавала цей та інші цінні метали таким виробникам як Apple, General Motors, Amazon, які використовували сировину для виготовлення своєї продукції.

Золото є невід’ємним компонентом сучасної електроніки – це жовті контакти, золоті дроти для з’єднання кристалу чіпу з його основою тощо.  Покупці виробів фактично фінансували кримінальні банди.

Постачальниками Kaloti, серед інших, були злочинні угрупування, які «відмивали» через цю фірму нелегальні гроші. Злочинці з усього світу за нелегальні гроші купували золотий лом та дорогоцінності і відправляли їх у Kaloti. В обмін на золото вони отримували легальні гроші.

В 2014 році управління по боротьбі з наркотиками порекомендувало міністерству фінансів публічно назвати Kaloti головним кандидатом у відмиванні грошей в рамках закону US Patriot Act. Таке публічне визнання зробило би співпрацю банків з компанією дуже ризикованою і фактично б заморозило фінансову активність групи.

Міністерство фінансів США не випустило такого публічного визнання. Деякі чиновники кажуть, що причиною було очікування негативної реакції Об’єднаних Арабських Еміратів (ОАЕ) – країни, де зареєстрована Kaloti.

З боку ОАЕ також не з’явилося якихось дій і розслідування призупинили.

Kaloti не відчула якихось проблем – компанія не бачила доказів проти себе, її співробітників не допитували. Журналістам BBC не вдалося отримати пояснення у Міністерства фінансів США чому не вчинили якихось дій.

Банки регулярно надсилали звіти про підозрілу фінансову активність компанії. Так Deutsche Bank та Barclays надіслали 34 звіти до Міністерства фінансів США, вказавши тисячі підозрілих транзакцій Kaloti з 2007 по 2015 роки на загальну суму $9,3 млрд.

В жовтні 2019 року видання BBC Panorama опублікувало новину, що компанія Renade International, яку контролює кримінальне угрупування, продало в 2012 році Kaloti золота на $146 млн. Це лише частка із загальної суми в $5,2 млрд.

Представники Kaloti заперечують неправомірну поведінку та стверджують, що ніколи не отримували звинувачення і що з ними не зв’язувався жоден представник влади США щодо цього. Юристи фірми кажуть, що вона щороку проходить аудити на відповідність регуляторним та законним стандартам.

Найбільший переробник золота швейцарська компанія Valcambi в 2019 та 2018 роках, за даними антикорупційної організації Global Witness, купив 20 тонн золота напряму у Kaloti та ще 60 тонн у зв’язаної з нею організації. Звіт Tech Transparency Project показав, що інші дві швейцарські компанії-переробники золота купували сировину у Kaloti. Усі ці переробники є в списку постачальників Apple.

Valcambi повідомила, що не може підтвердити чи заперечити покупку золота у Kaloti. Компанія каже, що купує золото лише у тих постачальників, для яких може повністю переконатися в походженні золота.

У своєму коментарі Apple повідомила, що дотримується відповідального відбору джерел для своїх продуктів. Якщо переробник не може або не хоче відповідати її стандартам, його прибирають з переліку постачальників. З 2015 року Apple зупинила з цієї причини співпрацю з 63 переробниками золота.

Слідчі, які витратили кілька років на викриття схеми відмивання грошей, роздратовані як Міністерство фінансів США вчинило з результатами їхньої роботи. «Ми виконали величезну роботу протягом трьох років – ми всі жили та дихали цим, – ділиться один з правоохоронців, що працював над справою. – Ми були дуже впевненими, що у нас більш, ніж досить, аби притягнути їх. Це роздратувало нас усіх».

За матеріалами: BBC

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я