Мультикоптер: що це, як вибрати і де орендувати

Стати власником керованого літального пристрою зовсім легко. Для цього не обов’язково купувати літак і вертоліт. Досить придбати мультикоптер – безпілотний літальний апарат на гвинтовий тязі, який управляється із землі. Тут ви дізнаєтеся, де і за скільки можна купити такий пристрій і на що звернути увагу при купівлі, а також як організувати відеозйомку з його допомогою.

Принцип роботи мультикоптера простий. Він має кілька несучих гвинтів, які обертаються діагонально в протилежних напрямках. Це, з одного боку, створює підйомну силу, а з іншого – дозволяє стабілізувати політ і керувати ним, сповільнюючи ті чи інші гвинти для нахилів і поворотів. Найчастіше їх чотири, і такі апарати називаються квадрокоптерами. Існують і апарати з більш ніж чотирма гвинтами, які називаються відповідно до кількості пропелерів (наприклад, мультикоптер з шістьма гвинтами – гексакоптер).

Керувати ними можна звичайним радіосигналом. Передавати сигнал може як пульт дистанційного керування, так і смартфон або планшет. Головне – щоб пристрій його приймав і обробляв. Більше того, існують моделі, які вміють літати автономно завдяки вбудованим датчикам і GPS-модулю. Сьогодні квадрокоптери застосовуються в найрізноманітніших сферах. Ними користуються військові і правоохоронні органи, служби безпеки при проведенні масових заходів, рятувальники на місцях катастроф або небезпечних об’єктах та інші структури. У Франції навіть планується використовувати їх як листонош.

Але звичайні люди використовують квадрокоптер в першу чергу для дозвілля та повітряної фото- і відеозйомки. Багато з цих пристроїв мають власну камеру або дозволяють кріпити підвіс, на який вішається знімальна апаратура. Таким чином, перед фотографом або оператором відкриваються нові горизонти, до того ж у буквальному сенсі.

Від малого до великого

Габарити квадрокоптера можуть бути різноманітними. Теоретично їхній максимальний розмір не обмежений – була б енергія для розкрутки гвинтів і створення підйомної сили. Але оскільки з точки зору безпеки квадрокоптер сам по собі не дуже надійний пристрій, то у військових і промислових цілях використовуються більш звичні нам вертольоти.

Зображення: Focus.ua. Більше фотографій шукайте в цьому матеріалі

З іншого боку, мінімальні розміри обмежуються розмірами необхідної електроніки й елементів живлення, а також сферою застосування. Квадрокоптер розміром з комара теоретично створити можливо – тільки от складно дуже, та й користі від нього небагато. Тим не менш, зараз доступні для покупки або знаходяться в розробці кілька моделей міні-квадрокоптерів від різних виробників. Це, наприклад, Crazyflie Nano Quadcopter або MeCam. Їхні відмітні особливості – гранично мала вага і розмір. Такий квадрокоптер може спокійно поміститися на долоні, а маса його становить від 10 до 30 грамів. При цьому подібні пристрої обладнані штатною відеокамерою, а отже, можуть знімати з повітря.

Радує і їхня передбачувана ціна – той же Crazyflie Nano Quadcopter має заявлену ціну в $ 179. Для порівняння, в Україні за ці ж гроші можна, наприклад, купити смартфон Nokia Lumia 520. Рекомендована ж ціна міні-квадрокоптера MeCam – $ 49, на які смартфон вже точно не купиш. А ось головний недолік – малий час польоту. Потужну батарею на такий девайс не поставиш, а отже, доведеться обмежитися 5-7 хвилинами роботи.

Але переважна більшість моделей квадрокоптерів мають середні габарити 40-60 см і вагу від 1 до 4 кг. Такі пристрої піднімають вантаж до 2-3 кг, що дозволяє кріпити до них фото-та відеотехніку і проводити зйомку і запис в хорошій якості, аж до Full HD. У випадку ж з міні-квадрокоптером якість картинки, м’яко скажемо, залишає бажати кращого.

Муки вибору

Якщо ви вирішили купити квадрокоптер, то спершу задайте собі питання: для чого він вам потрібен? Адже ціни на них, залежно від призначення, можуть відрізнятися на 1-2 порядки. Виходячи ж з відповіді, можна обирати модель з тими чи іншими характеристиками (і вартістю відповідно).

Якщо пристрій потрібен просто для розваги або ігри з дітьми, то можна обійтися дешевим аксесуаром для смартфона до 1000 грн. А ось на квадрокоптері для професійних цілей економити не варто. Тут на перший план виходить надійність пристрою, габарити, переносима вага, висота і час польоту (чим більше – тим краще і, відповідно, дорожче).

Для бюджетних моделей критерії схожі. Це насамперед час польоту і зарядки, можливість кріплення підвісу для камери або наявність вбудованої, а також механізм управління. Тут може бути два варіанти – управління за допомогою девайса на Android/iOS або дистанційного пульта. У першому випадку керувати квадрокоптером простіше, але, разом з тим, і не так цікаво. Так, на екрані відразу ж можна дивитися зображення, але фігури вищого пілотажу і простіші трюки зі смартфона робити складніше. А ось управління з пульта вимагає деякої вправності, але при цьому майстерність пілотування «прокачується» сильніше. А відзняте відео і потім можна подивитися.

У цілому більш-менш пристойний квадрокоптер можна купити починаючи від 1-2 тис. грн. Подібні моделі в першу чергу призначені саме для розваг – польотів, гонок і трюків і любительської зйомки.

А ось поярдок цін на них практично не обмежений. Найдорожчий пристрій, який ми знайшли в київських інтернет-магазинах, коштує 60 тис. грн. Але можна не сумніватися, що є моделі ще дорожчі.

Такі пристрої призначені для ведення професійної зйомки з повітря. На відміну від аматорських моделей, вони мають велику дальність і висоту польоту, а також час роботи акумуляторів, збільшену вантажопідйомність (близько 10 кг, що дозволяє піднімати в повітря професійне знімальне устаткування) і різноманітні системи стабілізації, які дозволяють отримувати плавну картинку при зйомці відео і чіткі зображення при фотографуванні. Якщо вам потрібен подібного роду пристрій, готуйтеся викласти від 10 000 грн.

Де взяти?

Купити подібний пристрій – не проблема. Квадрокоптери в основному продаються в спеціалізованих інтернет-магазинах, але зустрічаються й у звичайних, наприклад, у Rozetka.ua. Але цей якраз той випадок, коли краще звернути увагу саме на спеціалізовані. Там і консультацію більш детальну проведуть, і допоможуть з вибором залежно від потреб, та й асортимент в таких торгових точках більший. А аксесуари (батареї, підвіси, кейси та інше обладнання) часто продаються тільки там.

У Києві торгівлею квадрокоптерів та супутніми товарами займаються магазини quadrocopter.com.ua, iDrone, RadioLand, фірмовий магазин AR.Drone та інші.

Можливо, що квадрокоптери можуть знадобитися ненадовго, для реалізації якої-небудь ідеї. У цьому випадку краще орендувати пристрої – не доведеться переплачувати.

Для організації дитячого свята можна звернутися в компанію Козирний туз. Тут не тільки надають пристрої, але і допомагають організувати конкурси і гонки на них, розставляють перешкоди і «чекпоінти», а додаток для управління «повітряними суднами» має яскраві ефекти, які напевно сподобаються дітям. Вартість оренди одного комплекту квадрокоптерів на день у цієї компанії зараз становить 2900 грн, а двох – 5500 грн. Але ціни ці акційні, звичайні на 1000-1500 грн дорожче.

Якщо ж подія більш серйозна, наприклад весілля або корпоратив, то можна замовити безпосередньо послугу зйомки з повітря. Звичайні весільні фотографи (крім хіба що ентузіастів) цим не займаються. Так що звертатися потрібно в спеціалізовані студії. У Києві їх не так багато, але вони все ж є. Наприклад, компанія Aircam надає такі послуги за ціною від 2000 до 6000 грн/день. Вартість варіюється залежно від побажань замовника, типу використовуваної техніки і додаткових послуг.

Правда, і тут є свої нюанси. Якщо на вулиці стоїть дощова і вітряна погода, то провести зйомку не вийде. Також потрібно заздалегідь обумовлювати тип зйомки. Наприклад, квадрокоптер з професійною технікою, згідно з технікою безпеки, безпосередньо над людьми літати не буде. Зйомка в такому випадку буде проходити тільки збоку. А ось легкі квадрокоптери з компактними екшн-камерами типу GoPro можуть літати і над людьми, захоплюючи досить цікаві ракурси.

Інша київська студія – Flycam – зйомкою звичайних весіль та корпоративів не займається, а працює на більш солідних івентах. Наприклад, повітряну зйомку всеукраїнського проекту «Супер МТС Тур. 20 років разом» забезпечували саме ці фахівці. Крім цього, до переліку послуг студії входить і звичайна аерозйомка різних наземних об’єктів за бажанням замовника, міських панорам, екстремального відпочинку і виконання інших нетривіальних завдань. Дана студія зарекомендувала себе не тільки в Україні, але і в країнах ближнього і далекого зарубіжжя, тому послуги її не з дешевих. День роботи команди з трьох осіб коштує від $1000 залежно від типу зйомки і додаткових послуг.

Зображення: Focus.ua. Більше фотографій шукайте в цьому матеріалі.

Переваги роботи з подібними студіями полягають у їхньому великому досвіді й хорошому обладнанні. А ось робота з ентузіастом може бути схожа на лотерею – пощастить або не пощастить.

1 коментар

  1. цікаво, чи проходять у нас зльоти/змагання квардокоптеристів? Це мабуть класно виглядало б, наприклад, вночі з підсвіткою

Comments are closed.