Четвер, 30 Травня, 2024

На її потужностях тримається світова електроніка: як тайванська TSMC стала ключовим гравцем економіки високих технологій

Поки світ переживає небувалий дефіцит напівпровідникових компонентів одна компанія змогла завоювати собі ключову позицію в світовій електронній індустрії. Це тайванський виробник Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), який став найбільшим контрактним вендором чипів у світі.

Його заводи є найбільш передовими в індустрії – вони вже готуються до випуску чипів за нормами 3 нанометрів, які обіцяють бути до 20% швидше та енергоефективніше наявних 5- та 7-нанометрових чипів (Apple вже викупила нові потужності на рік уперед). Ось як відбулося перетворення фабрики площею 160 000 квадратних метрів на ключове місце глобальної економіки високих технологій.

Ще 40 років назад сьогоднішній мегаполіс Шанхуа, де розміщується TSMC, був невеликим селом. “Ціни на сусідні сільськогосподарські ділянки потроїлися за останній рік і ми мали найбільшу кількість продажів за десятиліття”, – каже місцевий рієлтор Лі Та-Сен. Він спостерігав за тим, як інженери TSMC заселялися у щойно побудовані квартири та будинки.

Підписуйтесь на наш Telegram.

Однак вплив TSMC простягається набагато далі, ніж межі цього населеного пункту. Завод є одним з найбільш передових у світі. Лише TSMC та Samsung Electronics можуть випускати чипи за нормами 5 нанометрів. А уже наступного року TSMC готується почати випуск 3-нанометрової продукції.

Фабрика TSMC опинилася в центрі уваги не лише завдяки своїм передовим технологіям. Через загрозу вторгнення Китаю, який вважає Тайвань своєю територією, компанія знаходиться під пильним контролем Вашингтона та Пекіна, між якими розгортається технологічна гонка.

Ні китайські, ні американські компанії не в змозі порівнятися з технологічними досягненнями TSMC. Передова американська компанія Intel збирається навіть почати замовляти виробництво своєї продукції у TSMC.

“Автовиробники вважають, що вони є гігантами світу, – каже директор консультаційного агентства у сфері ланцюгів поставок Seraph Аброз Конрой. – Але це ситуація, в якій напівпровідникові виробники є гігантами, а автовиробники — мурахами”.

Фабрична перемога

Довгий час TSMC перебувала в тіні, оскільки її продукція продається під іншими брендами, такими як Apple, AMD, Qualcomm. Однак вона контролює більше половини ринку контрактного виробництва чипів.

З опануванням кожного технологічного процесу частка компанії лише зростає. Так її частка складає 40-65% для чипів 28-65 нанометрів, але вона сягає майже 90% для чипів за технологічними нормами 5-7 нанометрів.

“Індустрія дуже залежна від TSMC, особливо на передовій технологічного прогресу, і це досить ризиковано, каже партнер компанії Bain & Company Пітер Хенбурі. – Два десятиліття назад було 20 фабрик, а зараз найбільш передові речі створюються в єдиному кампусі на Тайвані”.

Чим більше зменшувалися нанометри в чипах, тим дорожчою ставала розробка наступного покоління. Конкуренти TSMC, які займалися і розробкою, і виробництвом, вибували з гонки або передавали виробництво іншим компаніям.

Цього року TSMC збільшила прогноз щодо своїх інвестицій — вони сягнуть $25-28 млрд. Це на 63% більше, ніж у 2020 і значно більше, ніж інвестують Intel або Samsung.

Уже роздаються заклики, щоб Intel, якій не вдається опанувати масове виробництво за 7- та 10-нанометровими нормами, передала замовлення на випуск стороннім фабрикам, як це зробили інші.

Новий директор Intel Пат Гелсінгер відкидає ідею позбутися власного виробництва. Однак щоб не втратити частку ринку вона тимчасово скористається виробничими потужностями TSMC поки не доведе свої до комерційного стану.

Аналітик компанії Bernstein Марк Лі прогнозує, що Intel передасть TSMC у 2023 році приблизно 20% свого випуску чипів. Лише для цього тайванська компанія має інвестувати $10 млрд.

Проблеми ланцюга поставок

Глобальне домінування TSMC та шок від поточної ситуації з дефіцитом чипів стимулюють владу країн задуматися про розбудову постачальників компонентів у власній юрисдикції.

В США змусили минулого року TSMC пообіцяти інвестувати $12 млрд у завод мікрочипів в Аризоні. Минулого місяця TSMC також оголосила про запуск дочірнього підприємства в Японії для пошуку нових матеріалів. Японія сьогодні домінує в поставках матеріалів.

“Це небезпечно, коли TSMC є лише на Тайвані. Необхідно розповсюдити трохи речі, – коментує японська влада. – Це для протидії ризику війни на Тайвані. Цей ризик дуже реальний”

В Європі також замислилися про відродження напівпровідникової індустрії в своїх кордонах. Євросоюз шукає інвестиції для розбудови заводу з виробництва чипів за технологічними нормами 2 нанометри. Це наступне покоління після 3 нанометрів, виробництво якого опановує наразі TSMC.

Якщо тиск продовжиться, TSMC доведеться складно, адже її успішність пояснюється саме високою концентрацією процесів на Тайвані. Компанія оцінює, що виробничі затрати в США на 8-10% вищі, ніж на Тайвані.

“Основні майданчики TSMC на Тайвані знаходяться достатньо близько, щоб компанія могла швидко мобілізувати інженерів на підтримку один одного за потреби”, – каже спікер TSMC Ніна Као.

Саме тому TSMC не готова розпиляти свої виробничі операції по всьому світу. “В США ми погодилися будувати фабрику після того, як влада дала чітко зрозуміти, що надасть субсидії для покриття розриву. В Японії наші інвестиції фокусуються в області технології, яка є ключовою для нашого майбутнього, – коментує один з топ-менеджерів TSMC — Однак в Європі ситуація не така і європейці повинні чітко зрозуміти, що вони хочуть і чи можуть вони цього досягти, можливо, з власними виробниками чипів”.

Європейські напівпровідникові вендори, такі як Infineon, NXP, ST Micro, домінують в певних нішах, включаючи автомобілебудівну галузь. Однак вони давно змістили свій фокус на дизайн чипів, а не їхнє виробництво. Деякі компанії ще мають фабрики, але вони не інвестували в них мільярди і тому їхні можливості відстають на кілька поколінь від пропозицій TSMC та Samsung.

“Ми зараз на 22 нанометрах. Перехід від 22 до 2 нанометрів — це як стрибнути з хмарочоса Taipei 101. Якщо не вдасться, ти розіб’єшся, – прокоментували в одній з європейських компаній. – Додатково, потреби в топовому технологічному процесі в Європі не такі переконливі. Ми спеціалізуємося на напівпровідниках, що відрізняються від ринку споживацьких пристроїв, які є домінуючими в США. Таким чином, виграш у грошах від топового виробництва не такий важливий для нас як для американських клієнтів TSMC”.

Фабрика в Аризоні, в яку TSMC інвестує $12 млрд, також матиме обмежені можливості. Хоча вона випускатиме чипи за технологічним процесом 5 нанометрів, коли вона запрацює в 2024 році, це вже буде покоління, що відстає — на Тайвані працюватиме 3-нанометрова фабрика TSMC.

Також одна фабрика в США не зможе закрити усі потреби, адже, наприклад, більшість чипів в автомобілях випускаються за технологічними нормами 28-65 нанометрів.

У TSMC не збираються легко здаватися. Своїми планами щодо гігантських інвестицій вона сигналізує про бажання залишатися лідером напівпровідникової галузі. До речі, для цього їй потрібно буде скористатися продукцією іншого монополіста — голландської компанії ASML, яка є єдиним виробником обладнання для  екстремальної фотолітографії, без якої неможливе виробництво за передовими технологічними нормами. У ASML також замовлення перевищують виробничі можливості.

За матеріалами: Financial Times

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися