Олександр Ольшанський: ми рухаємося до епохи нового рабства

Головна еволюційна перевага людини перед іншими видами – це вміння будувати моделі навколишнього світу, які мають передбачувальну силу. Щоб бути успішним, потрібно «передбачати» майбутнє трохи краще за інших. Причому це «трохи» є дійсно незначною величиною. Наприклад, якби ви передбачали майбутнє на 1/37 краще за середньостатистичну людину, ви могли б вигравати в рулетку. Щоб вигравати на ринку Форекс, напевно, досить передбачати майбутнє на одну десятитисячну краще за середньостатистичного індивідуума.

З такого вступу почалася зустріч іForum Futuristic Talks 2017. На сцені перебували два підприємця, добре відомих в українському інтернет-співтоваристві. Олександр Ольшанський, голова оргкомітету iForum, і Денис Довгополий, співзасновник акселератора GrowthUP. Нижче наведені загальні тези виступу Олександра Ольшанського (не дослівно).

Олександр Ольшанський, голова оргкомітету iForum

Про прогнози. Прогнози взагалі цікава штука тим, що вони не лінійні. Так, прогноз на найближчу годину людина може зробити досить точно. Прогноз на місяць буде дуже неточним. Найбільш неточні прогнози – це ті, які робляться на 3-5 років. А ось прогнози на 10-15 років уже точніші. Чому так відбувається? Тут працює той самий механізм, що і для прогнозування погоди. Температуру на сьогодні можна передбачити досить точно, а на тиждень або на місяць – ні. Проте прогноз на квітень наступного року буде точним, оскільки в ньому вказується середня температура за місяць.

Про автомобілі. Інтернет буде все більше проникати в автомобілі. Він уже там знаходиться, і цей процес буде рости. Можливо, наступним етапом розвитку соціальних мереж стануть голосові соцмережі, пристосовані для машин. Це буде таке середовище, в якому всі дії можна виконувати голосом.

Про економічну кризу. Ми живемо на зламі старої економіки на порозі розвитку нової. Збільшення ролі штучного інтелекту і роботів в економіці призведе до масової втрати робочих місць і як наслідок – до масових заворушень і такої кризи, якої ми ще не знали. Ми побачимо нових луддитів, які будуть ламати машини.

Тому вже є приклади. Візьмемо Uber. Комп’ютер замінив у ньому людину вже відсотків на 60. Тобто програма сама прокладає маршрути, призначає оплату тощо. Згодом цей відсоток буде рости, і так до того моменту, поки людина взагалі не перестане бути потрібна за кермом. Більш того, можливо, що водіння автомобілів людиною заборонять в принципі, як небезпечне заняття.

Що стосується кризи безробіття, то цей процес найболючіше б’є «по середині». Тобто під ударом знаходимося ми всі – представники популярних професій. А виживають люди, які займаються примітивною працею, або, навпаки, ті хто, умовно, вивчає бозон Хіггса.

Про освіту. Рівень освіти падає з катастрофічною швидкістю, і найгірше, що він також падає в освічених людей. Не всі розуміють, що освіченість – це не якийсь статичний стан: здобув освіту – і все, ні, це безперервний процес.

Більш того, останнім часом сильно змінилося ставлення людей до науки. Люди вірять у що завгодно, лікуються гомеопатією, скоро до шаманів почнуть звертатися за допомогою. І це не український процес. Це загальносвітовий тренд.

Ми живемо в більш швидкий час. Чи не помічали, що після 2014 року ми стали жити набагато швидше? Кількість подій на одиницю часу збільшилася. У цьому «швидкому світі» військова сила буде набувати все більшого значення, а регулювання економіки ставатиме все меншим. Уже є багато нерегульованих ринків.

Нерегульовані ринки, з одного боку, – це погано: там розводиться всяка гидота на кшталт торгівлі наркотиками тощо. З іншого боку, ми отримуємо на них вибухове зростання.

Ми рухаємося до епохи нового рабства. У світі буде сильно скорочуватися свобода пересування. Це загальносвітова тенденція. Судіть самі, раніше не було віз, хто куди хотів, туди і їхав. Потім з’явилися візи, потім почав посилюватися митний контроль. Із чим це пов’язано? Полюванням за умами.

В естонців є ціла урядова організація, яка переманює розумних людей з інших країн жити і працювати в Естонію. В інших країн також є подібні контори. Згодом держави будуть намагатися контролювати цей процес. Таким чином ми рухаємося до якоїсь епохи нового рабства. Коли продукт не фізичної праці, але інтелектуальність буде належати державі. І це небезпечний шлях.

Штучний інтелект (ШІ), який стане «розумнішим» за 95% населення планети, ми побачимо ще за нашого життя. Однак ШІ, який став би розумнішим за будь-яку людину, у недалекому майбутньому не з’явиться. Я не вірю в це на філософському рівні.

Держава продовжить втрачати монополію на регулювання фінансових ринків. Майбутнє за блокчейном та електронними валютами.

Україна. Причина існування України – це Київ. І це не тільки найбільше місто в Україні, але й місто, яке зростає найшвидше в Європі за останні 100 років. Якщо ми хочемо розвиватися, ми повинні побудувати 15-20-мільйонне місто – таке, на скільки вистачить здоров’я. І це повинно бути надзавданням.

Для України шлях розвитку – це ростити міста, зберігати інтелектуальний потенціал і піклуватися про його відтворення та освіту. Усе інше взагалі не має значення.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я