Субота, 9 Грудня, 2023

Особистий досвід: Linux проти Windows 10

Linux

Чи може досвідчений користувач Windows перейти на Linux і спокійно працювати в новому середовищі? Я провів експеримент: встановив Linux на своєму ноутбуку та тиждень працював під ним замість Windows 10. Зазначу, що до того я мав досвід роботи на Linux, але це було 15 років тому.

Сім днів потому мої висновки такі: сьогодні Linux просто встановити, і під ним можна працювати. Але для пересічного користувача працювати там не так зручно, як у Windows-системах. Та коли хочеться романтики або набридло бути піратом з неліцензійним ПЗ, то я розповім, як це зробити.

ЧАСТИНА ПЕРША. ВРАЖЕННЯ

Ця штука зовні схожа на Windows
Як встановити ОС, я розкажу наприкінці історії. А спочатку поділюся враженнями від роботи під Ubuntu.

Загальний вигляд системи нагадує Windows. Надалі я буду проводити багато аналогій між Windows та Ubuntu, щоб було зрозуміліше. Тут теж є «Робочий стіл» та «Панель завдань» (Панель запуску). Разом із системою інсталюється мінімально необхідний софт. Наприклад, LibreOffice є аналогом Microsoft Office, присутній браузер FireFox, також є аналог «Провідника». Ярлики основних програм виведено на «Панель запуску». Тільки розташовано усе незвично. Панель зліва, а годинник – у правому верхньому кутку. Усі вікна теж закриваються зліва.

Робочий стіл Ubuntu
Робочий стіл Ubuntu

Багато програм є у такому собі магазині додатків, який називається «Центр програмного забезпечення Ubuntu». Проблем з установленням додаткових компонентів не виникає: клікнув на іконку, вибрав категорію, вибрав програму, сказав «інсталювати» – і все.

Вікно налаштування системних параметрів Ubuntu. Користувачу Windows це знайомо
Вікно налаштування системних параметрів Ubuntu. Користувачу Windows це знайомо
«Магазин додатків» під Ubuntu
«Магазин додатків» під Ubuntu

Якщо користуватися уже встановленими в Ubuntu програмами або тими, що є в «магазині», то особливих проблем не виникає. Фільми і музика відтворюються у відповідних програмах, усі документи відкриваються, Word та Excel замінює LibreOffice.

Командний рядок – прокляття Linux
Усе було б класно, якби всі операції можна було виконувати в графічному інтерфейсі. Але, на жаль, без командного рядка в Linux не обійтися.

Мої лихі пригоди почалися зі спроби встановити Google Chrome. У цілому все просто: я зайшов на відповідний сайт, завантажив файл і запустив його. Система попросила в мене пароль, відкрився «Центр програмного забезпечення Ubuntu» і попередив, що інсталювати програму має сенс, тільки якщо я довіряю виробнику.

Я встановив браузер, але він ніде не з’явився. Тобто ніякої іконки на «Робочому столі» або в «Панелі запуску» немає. Виявилось, що після встановлення програми її треба запустити з командного рядка. Як вам такий «user friendly» інтерфейс?

Командний рядок Ubuntu
Командний рядок Ubuntu

І от тільки після запуску програми з командного рядка на «Панелі запуску» з’явилася іконка. Щоб її там закріпити, потрібно клікнути правою кнопкою миші та вибрати відповідний пункт. До речі, коли встановлюєш програми з «Центру програмного забезпечення Ubuntu», то цієї мороки немає. Там іконки відразу з’являються на «Панелі запуску».

UPD. Мені підказали простіший шлях. Потрібно клікнути правою кнопкою миші на верхню іконку в «Панелі запуску», вибрати «Програми» і там можна знайти усі установлені додатки.  

Далі я встановив собі Skype (така ж історія). Але інтерфейс Skype у Linux – то повний капець. Мало того, що він виглядає страхітливо, так ще жахливо незручний у користуванні. Ось чудовий приклад: коли людина поставила собі статус «не турбувати», то вона виглядає офлайн. Але вона може писати вам повідомлення, і ви їх будете отримувати. Так от: Skype під Ubuntu не вміє отримувати повідомлення від такого абонента.

Один мій друг гадає, що Skype під Linux навмисно зроблено потворним, аби люди користувалися Windows :) І хоча я не вірю в теорії змови, проте, дивлячись на це чаморошне створіння, мимоволі замислююсь.

Останні враження

pinguinГадаю, з моєї розповіді зрозуміло: якщо ви здатні встановити Windows, то й Ubuntu зможете опанувати. Проте в користувача Windows завжди будуть виникати різноманітні проблеми: де знайти калькулятор, як ввімкнути перевірку орфографії в LibreOffice або вставити фрагмент тексту без форматування, де знайти аналог Paint. На пошук відповідей на ці питання я витрачав свій час протягом дня.

У мене було й багато інших негараздів, які відволікали від роботи. LibreOffice час від часу відмовлявся зберігати зміни в моїй статті. Можливо, тому, що файл лежав не в «лінуксовому» розділі диску, а може, тому, що назва папки була кирилицею, а не латиницею.

Chrome не запам’ятовував паролі до моїх акаунтів. У випадку з Gmail це особливо дратувало, тому що в мене встановлена двофакторна авторизація, і кожного разу потрібно було чекати на SMS з кодом.

Одного разу під вечір ноутбук почав сильно гальмувати, а система постійно смикала вінчестер. Перезавантаження вирішило цю проблему. Гадаю, це якісь особисті негаразди мого ноутбука з Linux.

А так – усе супер, можна працювати. Тож якщо я вас не налякав, тоді читайте далі, як встановити Ubuntu.

ЧАСТИНА ДРУГА. ТЕХНІЧНА

Який дистрибутив Linux найкращий

pinguin
Мої основні вимоги до дистрибутиву Linux були такими: щоб «збірка» (жаргонна назва дистрибутивів) була популярною, локалізованою та відразу готовою до використання. Щоб не довелося користуватися командним рядком, робити компіляцію пакетів та інші збочення (із цим не поталанило).

Трохи погугливши, я визначив для себе, що найпопулярніший дістрибутив – це Ubuntu. Він просто ставиться, локалізований, є підтримка – здається, те що треба. Зазначу, що кожен «лінуксоїд» хвалить свою збірку, і правди на форумах не знайти. Я завантажив Ubuntu Desktop 14.04.5 (64 бітів).

Як встановити Linux поряд з Windows 10
Виявилось, що в Ubuntu така можливість реалізована, і не треба нічого вигадувати. У процесі інсталяції просто вибираєте відповідну опцію – і все.

Як встановити Ubuntu

ubuntu
Три кроки. Завантажуємо дистрибутив (близько 1 ГБ), записуємо його на флешку і встановлюємо.

Для запису дистрибутиву на флешку я скористався утилітою Rufus. Вона елементарна: вставив флешку, вказав шлях до дистрибутиву і вже за кілька хвилин отримав диск для завантаження.

Завантажившись з флешки, я просто дотримувався інструкцій на екрані. Нічого не міняв, нічого не вигадував. Ubuntu «відкусив» близько 70 ГБ вільного місця на вінчестері, «переварив» його під себе та хвилин за 20 встановився.

У плані встановлення Ubuntu – класна система. Інсталюється вдвічі швидше за Windows, усі драйвери сама знаходить – і можна відразу працювати. Час завантаження системи і програм у мене був такий самий, як і у Windows 10.

Щоправда, і тут є ложка дьогтю. З першого разу нормально встановити Ubuntu мені не вдалося. Тобто система встала, але дуже гальмувала. Мені навіть цю статтю довелося переписувати, бо перші враження від Ubuntu 16.04 були жахливими.

Тоді я її зніс та встановив попередню версію – Ububtu 14.04. З нею проблем не було. Та можете на це на не звертати уваги – я списую це на індивідуальні проблеми взаємин між моїм ноутбуком та Ubuntu.

Традиційно вважається, що Linux має багато плюсів у плані безпеки, захисту від вірусів та використання ліцензійного ПЗ. Але, на мій погляд, до користувача він не надто дружній. Після тижня роботи під Ubuntu я з полегшенням повернувся до Windows 10. Якийсь час Ubuntu ще буде сусідити з ОС від Microsoft на моєму ноутбуці, та, гадаю, це буде не надто довго.

Отака історія. Питання, листи та малюнки надсилайте в коментарі. Нехай щастить та на все добре.

35 КОМЕНТАРІ

 1. Ubuntu також можна інсталювати прямо з Windows без необхідності використовувати флешки, розмічати жорсткий диск та робити інші маніпуляції. Це можна зробити утилітою Wubi. Вона інсталює Ubuntu в окрему папку та не порушить інстальовану Windows. Видалити встановлену таким способом Ubuntu можна через інтерфейс Wubi
  http://help.ubuntu.ru/wiki/установка_ubuntu_из_под_windows

 2. Гарна стаття. В мене є своя думка щодо windows, проте навряд вона є об`єктивною. Я вже багато років використовую Ubuntu в якості єдиної ОС на комп`ютері.
  Одне що можу порадити для полегшення роботи із linux – спробувати прийняти підхід “не шукай тулзу в інтернеті – шукай її в репозиторії”. Централізований підхід до керування встановленими програмами в linux – його дуже вагома перевага. Проте це одночасно є проблемою для користувачів windows. Не просто перейти від звичного шляху вирішення проблеми “мені необхідна тулза – загуглив які є тулзи – загуглив де скачати – скачав – встановив – запустив” до “потрібна тулза – загуглив як то робиться в лінуксі – встановив з репозиторію – запустив”. Відстуня необхідність шукати сайт та качати програму самостійно (та брати на себе відвідальність за походження інсталу). Це ви відчули на драйверах. Так само можна було зробити із хромом та скайпом. Замість скачування хрому та встановлення стороннього пакету, можна встановити chromium (браузер, що запаковується гуглом в хром, тобто це на 95% ваш хром). Із ним не має бути проблем. Скайп встановлюється також із маркету. Потрібно трохи “підшаманити” його – дозволити встановлення ПЗ із “партнерських репозиторіїв”. Це трохи дратує, але такий вже світ. Не може лінукс за замовчуванням дозволяти встановлення пропрієтарний софт. Це обмеження, що накладають розробники ПЗ (в даному випадку скайп) і лінуксу, як порядній платформі, доводиться із цим жити. Ну але після кількох спроб у вас все має налагодитися із цією системою. Вона дуже дружелюбна :)
  Щиро раджу!

  • Дякую. Слушна порада. Якщо будете мати час та натхнення – напишіть кілька порад для користувачів-початківців, що перейшли на Ubuntu. Ми залюбки це опублікуємо на нашому сайті.

 3. Більше 15 років на ноуті користуюся виключно Fedora Linux. Про віндовоз згадую як про страшний сон. Якщо приходиться працювати на віндовозі, то плююся.

  • Ніколи не розумів тих, хто плюються – не подобається певна робота, ПЗ, девайс, машина тощо – не використовуйте! Не збільшуйте кількість негативу у світі, думаю, навряд чи Вам сподобається, коли хтось плюватиметься на роботу, виконану Вами… Лінус Торвальдс, думаю, навряд чи плюється в бік Біла Гейтса або Єндрю Таненбаума, хоча з останнім він мав доволі жорсткі дебати… Не захищаю “Віндовоз” – та поважаю роботу, яка має на меті прогрес, і людей, що її роблять професійно, певно і Ви себе до таких причислюєте.

   • Я і не використовую віндовоз. Для чого використовувати те, від чого тошнить? Немає там ніякого прогреса, просто подєлка для лохів. Це підтверджує думку про те, що 95 відсотків населення планети – клінічні імбецили.

    • Ви, безумовно, маєте право на власну думку, але діагнози мають ставити професіонали – не бажаю Вам отримати діагноз від непрофесіонала. Ваш максималізм, навіть екстремізм, мабуть, чимось виправдовується)

 4. Гарнюня стаття. А як виключити сповіщення про необхідність прив’язки якихось там ключів та кожного разу при інсталяції ПЗ запит пароля? Бо задовбало.

  Один юзер на компі.

  • rm ~/.local/share/keyrings -fr
   має допомогти
   потім запитає знов ввести пароль для зв’язки ключів – лишіть пустим

 5. Випадково натрапив на цю статтю. Мав час та надхнення – прочитав. Багато посміхався. Пане Дмитре “списує” брак обізнанності та звичку до іншої ОС на недоліки убунту навіть в тих аспектах, де таке не відповідає дійсності. Я повторив на деякі дії пана автора та хочу прокоментувати. Виключно заради справедливості.
  1. Про наявність шорткату у списку програм вже написано в апдейті :)
  2. Щоб Хром зберігав паролі треба увімкнути в настройках відповідну опцію у розділі “Advances settings” – “Passwords and forms”.
  3. Двофакторна аутендифікація краще працює, якщо на телефоні поставити додаток Authenticator від Google – це програмна реалізація токена, там будуть паролі для друго рівня безпеки для всіх Вашіх додатків. Не потрібно буде використовувати смс. Також, коли Ви проводили перший вхід у аккаунт треба було поставити чекбокс “довіряти цьому компьютеру” чи шось таке – не було б потреби логінитись кожного разу. В описаних ситуаціях, то не система така, то трохи бракує досвіду.
  2. Skype – то є так, цілковита правда. Робзробка ведеться силами ком’юніті, тому так і є. Ознайомтеся із прототипомо нової версії – вона більш схода на віндову https://goo.gl/UTOqas
  3. LibreOffice використовую дуже зрідка, більшість працюю в GoogleDocs, але, так, можливі проблеми збереження файлу, такі, як Ви описали.
  Але, працював, якось, в LibreOffice здому. При цьому, файл був розсташований на файловому сховищі в офісі, яке було монтовано за cifs протоколом в домашню локальну систему, а зв’язок з офісом через vpn тунель. Так і тека кирилицею і назва файлу. Так от – зберігалося нормально. То таке: може бути. В будь якому разі, варто розглянути знайомство з Google docs.
  4. Linux нормально працює не на будь-якому залізі. Є таке, що не працюватиме, як не танцюй. Особливо старе. Більш-нове, особливо на чіпсетах Intel та із вбудованими відео – часто працює з льоту.

 6. Объясните мне пожалуйста.
  Как человек которой просто полный ноль в линукс, сравнивает линукс с виндовс?
  Мир, ты куда катишся….остановись.
  Таких вот писателей ещё с детства надо к паяльнику приучать. И не допускать вообще ни к чему кроме паяльника.
  Давайте я напишу сравнение что лучше верту или айфон. Или ещё что нить в этом духе. За 50 грн за статью…клепать буду 20 шт в день.

  • Объясняю. Я же написал в начале статьи, что это эксперимент – может ли опытный пользователь Винды перейти на Линукс. Вас же не удивляет, что пользователи Андроид легко переходят на Айфон или водитель Жигулей с удовольствием водит БМВ? Здесь тот же принцип.

   Была идея проверить насколько Линукс стал юзерфрендли. Стал, но не так чтобы супер. Реакция линуксоидов это подтверждает – нельзя просто взять и перейти на Линукс с Винды – сперва надо пройти обучение. А жаль.

   Я надеюсь, что в будущем эту ОС допилят до хорошего уровня.

 7. Просто если человек связан с программированием, то однозначно удобнее пользоваться linux, если просто пользователь, то windows будет лучше и проще

 8. > Я встановив браузер, але він ніде не з’явився. Тобто ніякої іконки на «Робочому столі» або в «Панелі запуску» немає.
  Іконка браузера знаходиться у пункті “Всі програми” (іконка з логотипом Убунту). Там можна знайти і встановлений браузер, який ніде не відобразив іконку =)

  > Ось чудовий приклад: коли людина поставила собі статус «не турбувати», то вона виглядає офлайн.
  Стан “Не турбувати” не приховує профіль в офлайн, а просто відображає іконку “СТОП” для інших користувачів. В Linux Скайпом користувався давно, тому не можу точно сказати, чи воно так насправді є. Можливо десь в налаштуваннях можна ввімкнути повідомлення у профілі “Не турбувати”. Є профіль “Невидимка”, де Вас будуть бачити як офлайн, але насправді Ви будете в мережі та наскільки я знаю, повідомлення отримувати будете. Аналогічний профіль “Не в сети”. Але я їм не користувався, тому не можу нічого про нього сказати =)

 9. Дивно, але автор позиціонує себе як досвідченого віндовс користувача. Але з тексту відно, що він (хай не ображається) ще лише на стадії чайника.
  Що стосується описаного досвіду, то:
  1. Вибрано найневдаліший варіант – UBUNTU з UNITY оболонкою
  2. Ставити треба було LInuxMint Cinnamon – супер зручна і керована система
  3. Коли людина(нормальна) купляє кухонний комбайн, то перед використанням завжди читає інструкцію. Тож варто було прочитати, хоча б, LINUX для чайників.
  4.Переваги Linux над Віндою очевидні: інсталяція – щвидко, зрозуміло, і отримуєш робочу систему з усім необхидним; безпека – не обговорюється, бо Вінда – це РЕШЕТО!; інтерфейс – зручний, налаштовується під будь-якого користувача; НАДІЙНІСТЬ, ШВИДКОДІЯ, і не треба кожні півроку перевстановлювати систему; ВАРІАНТИ СИСТЕМИ ДЛЯ МАШИН БУДЬ-ЯКОЇ КОНФІГУРАЦІЇ без гемороїв з дровами; УСЕ – БЕЗКОШТОВНО!
  У Вінди лише одна перевага – наявність специфічних програм, так склалось історично. Але все змінюється. Я маю на компі дви системи Linux и Mac OS X (той же Linux). Про Windows забув як про поганий сон!

  • Alex, некоторые линуксоиды напоминают мне молодых веганов, как в этом анекдоте:

   — Ты кто по гороскопу?
   — Я веган!
   — Нет такого зодиака.
   — Прекрасно себя чувствую!
   — Что ты несешь?!
   — Ты раздражительный. Это из-за мяса.

   По вашим пунктам:

   1,2. Была выбрана одна из самых популярных сборок. Если линукс такой понятный, как вы пишете, то разницы в сборке нет.

   3. Опять же, линукс такой простой, что надо прочесть сперва книгу, а делая любой новый шаг читать маны. Это показатель дружелюбности системы.

   4. Все перечисленное вами здорово, но, по сути, является только вашим ИМХО. Как минимум в одном пункте вы ошибаетесь – нет разницы в быстродействии.

   Большинство людей выбирают Windows, а не Linux, просто потому, что последний неудобный. Со статистикой не поспоришь.

   • Большинство выбирает Windows, потому что их научили пользоваться Windows в школе/институте, потому что они пользовались ей раньше у друзей/родителей/на работе (нужное подчеркнуть). Потому что нужен специфический софт/игры, да и даже в случае проблем друзья подскажут решение. Потому что привык в конце концов. И не смотря на то, что за Windows нужно платить хорошие денежки, а Linux бесплатен, в наших краях привыкли просто воровать.
    Думаю, если человека, не видавшего компьютер, научить работать в Линукс, а потом пересадить на Виндовс, он тоже перекрестится несколько раз и спросит “что это такое?”.
    Ведь в сегменте мобильных девайсов все совсем наоборот. У большинства смартфоны на Android, основанном на ядре Linux, и редко на Windows.

   • есть такая притча: один пусть будет падишах утверждал, что поскольку он наместник бога на земле, язык его тоже божественен и все, рожденные в его подданстве – знают язык от рождения по божественному провидению. Для доказательства по его приказу было отобрано несколько новорожденных и в сопровождении немых кормилиц изолировано от “говорящего” мира. Через какое-то время, когда нормальные детки начинают говорить падишах со свитой пошел убедиться в своей божественности – дети разговаривали между собой, но на придуманном ими самими языке, понятном только им самим. Статистика, о которой Вы пишете, следствие удачной маркетинговой политики Microsoft, которая, в т.ч. предусматривает до 20% “представительских” расходов – читай взяток – от суммы контракта. Это та “игла”, на которую Билл Гейтс “подсадил” весь мир, а свободное ПО – это свобода выбора и демократия… Привычки – это наше все)

    • недавно довелось “причесать” один домашний компьютер, на котором когда-то кто-то установил 2 ОС – Linux Fedora и Windows XP. Пользователь – женщина на пенсии, использует этот ПК как единственное средство общения с дочкой, которая уехала на ПМЖ в США. Нужно было обновить Skype, рут-пароль все забыли, вариант с использованием WinXP хозяйку совсем не обрадовал, она была просто счастлива, когда удалось все на Федоре – это к слову о привычках – попробуйте этой женщине сказать, что Windows проще по определению)

   • “Как минимум в одном пункте вы ошибаетесь – нет разницы в быстродействии.”

    Шановний, Ви глибоко помиляєтесь! Лінух шуршить швидше проців на 25. А про завантаження системи взагалі мовчу – небо і земля!

  • Перевів офіс на Мінт, дівчата 3 тижні бурчали після “мілкософта”. Тепер про вінду і не згадуть. Переваги очевидні:
   1. Безкоштовно (ПОВНІСТЮ І ВСЕ)
   2. Usefriendly( інтерфейс налаштовуєш під себе без сторонніх програм)
   3. Ідеально для роботи в мережі будь-якої конфігурації
   4. І НАЙГОЛОВНІШЕ – БЕЗПЕКА! Про віруси забули, як про поганий сон
   5. Додаткові фічі (безкоштовні) – сервери для будь-якіх потреб!
   Дівчат перевчив за 2 дні!

 10. З Windows краще було б переходити на Linux Mint. Маючи основу від Ubuntu в ній набагато звичніший інтерфейс, усунуті недоробки Ubuntu і повна з нею сумісність. Те що не зразу працює в Убунті, заводиться у М’яті з півоберту.

 11. Я вам не скажу за усі Windows
  [Windows 10 – (в мене) геть нема].
  Ну а моя давня “материнка” –
  Полюбля Ubuntu-MATE (‘ ма…).

  Це (Я) до того – ‘що: “комп’ютерному залізу” на Ubuntu – легше (принаймні: порівняно з Windows до 7-ої версії включно).
  А щодо зручності в використанні – аж ніяк не гірша за Windows (а девчому й краща).

 12. Вот не понимаю людей которые говорят “В Убунту можно” Я пока еще не встречал дистрибутива linux без средств с помощью которых можно разделить существующий раздел диска. А значит будь-то mint, deepin, debian, chromium os ты все равно сможешь поставить систему параллельно. Главное не сделать что-то типа “Какой-то конченый этот Линукс Зайдука я на винду присоединю раздели пингвина и удалю его” Тогда будет полный лол и вряд-ли ты восстановишь загрузчик (grub) и возьмешь ты друг свой винчестер и понесешь ты его к другому устройству с которого же сможешь установить linux и восстановишь загрузчик.
  ! Мой совет: Если ты нубас в той же винде Не экспериментируй и продолжай дальше ею пользоваться.

  • я тот пациент который через это прошел)) Учусь на своих ошибках.

 13. Это его взгляд,он не является обьективным,как и любой другой.Если предположить ,что есть человек который всегда пользовался только каким ни будь linux и понятия не имел что существует какая ни будь ещё ОС.Так же с ноля установил windows 10 .Можно только догадоваться о его мнении.

 14. 1 Skype – уже есть в бета версии и совсем не страшный интерфейс. Chrom – входит в состав многих дистрибутивов. Для большинства виндовых программ можно использовать wine. Кроме того можно использовать Virtyalbox и другие виртуалки их полно под линукс. Успехов в освоении нормального программного обеспечения. Согласен с авторм сначало не очень удобно но потом начинает конкретно бесить винда.

Comments are closed.

Дмитро Костюк
Дмитро Костюк
Головний редактор TechToday. Працює в телеком-журналістиці з 2006 року.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися