Субота, 2 Березня, 2024

Реальність біонічних протезів: частину вашого тіла відключать, коли компанії набридне його підтримувати

Секрет полішинеля у світі стартапів полягає в тому, що більшість стартапів зазнають краху. З точки зору інвесторів крах стартапа означає лише втрату інвестицій. А ось користувачі продукту цього стартапа втрачають все. І якщо хтось просто залишається без цікавого гаджета, то в деяких випадках людина втрачає частину свого тіла. Адже стартапи, що розробляють високотехнологічні імплантати терплять невдачі і закриваються, полишаючи людей напризволяще.

На початку 2022 року багато людей з оптичними імплантатами Argus, які дозволяють сліпим людям бачити, повторно втратили зір, коли виробник Second Sight збанкрутував. Його імплантати встановили майже 350 людей.

Nano Precision Medical, нові власники компанії, не зацікавлені в обслуговуванні імплантатів, тому це кінець шляху для всіх, хто має один із «біонічних» очей Argus. Ці люди платили 150 000 доларів за одне око, і їхні інвестиції не просто зникли. В їхньому тілі залишилося непрацююче апратне обладнання, яке під’єднане до їхньої нервової мережі.

Вимкнення зорового імплантату не просто позбавляє користувача його очей. Багато користувачів Argus відчувають жахливе запаморочення та інші побічні ефекти нефункціональних імплантатів. Компанія пообіцяла «зробити все можливе, щоб надати віртуальну підтримку» людям, чиї імплантати Argus вийшли з ладу. Але не запчастини і програмні патчі.

Second Sight не був першим постачальником нейронних імплантатів, який відмовився від своїх клієнтів, і не був останнім. У виданні Nature розповіли про ще кілька таких стартапів: нейронний імплантат Autonomic Technologies (ATI) для зменшення кластерних головних болів, стимулятор спинного мозку Nuvectra для лікування хронічного болю, шунтування паралічу рук Freehand та інші. Люди з цими імплантатами залишаються в ненадійному стані, покладаючись на зворотне проектування та дедалі меншу кількість деталей для обслуговування.

Наприклад, майже 700 людей зменшили кластерні болі та повернулися до нормального життя за допомогою імплантата від ATI. Для цього їм довелося пройти ризиковану хірургічну операцію по вживленню пристрою в тіло. Але ця компанія збанкрутувала в 2019 році.

Того ж року компанія Nuvectra оголосила про банкрутство. Її пристрій — новий вид стимулятора спинного мозку для лікування хронічного болю — було імплантовано щонайменше 3000 людям.

Очікується, що до 2026 року ринок нейротехнологій зросте приблизно на 75% до 17,1 мільярда доларів США. Але зі зростанням комерційних інвестицій зростає кількість випадків, коли нейротехнологічні компанії відмовляються від продуктів або припиняють бізнес, відмовляючись від людей, які стали залежними від їхніх пристроїв.

Коли виробник припиняє підтримку та обслуговування смартфона чи планшета – ми просто купуємо новий. Однак з біонічними протезами так не можна зробити, оскільки їхнє вживлення дуже ризиковане для здоров’я та життя користувача і кожен день перебування цього пристрою в тілі може нести проблеми.

Інвестори та стартапери розуміють, що потрібно щось робити, але ніхто не може запропонувати ідеальне рішення. Дехто пропонує дозволити ринку творити свою магію: «довгострокова підтримка з комерційної сторони буде конкурентною перевагою». Іншими словами, дочекайтеся, поки компанії зрозуміють, що обіцянка довговічного продукту привабить клієнтів, щоб інші компанії припинили роботу.

Інші радять робити стандартизацію. Якби компоненти були загальними для всіх пристроїв, інший виробник міг би втрутитися та запропонувати запчастини, коли оригінал виходить з ладу. 86% хірургів, які імплантують нейростимулятори, підтримують цей підхід.

Ще одне рішення: відкрите обладнання. Сспецифікації дизайну та супровідна документація щодо нових імплантованих технологій має бути вільно доступною. Тоді можна створювати аналоги.

Відкрите обладнання є найкращим рішенням, але у нього є багато противників, які вважають, що це перешкоджатиме інвестиціям в «інновації» в неврологічних імплантатах.

Цілком можливо, що дилетанти-мільярдери не захочуть продовжувати вкладати гроші в компанії з нейронних імплантатів, якщо від них вимагатимуть ставити життя людей, які користуються їхніми продуктами, вище за власні прибутки.

Можливо, єдиним гуманним та стійким способом розробки нейронних імплантатів є державне фінансування цих досліджень і розробок за умови, що робочі продукти будуть стандартними, відкритими та такими, що можна відтворити.

За матеріалами: Nature, Pluralistic

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися