Неділя, 14 Квітня, 2024

Техноолігархи хочуть помістити юзерів у віртуальну реальність замість радикальних соціальних змін в реальності

Сучасний світ повний проблем: економічна нерівність сягнула небачених висот, планета на порозі кліматичної катастрофи, країни знаходяться в стані напруженої політичної нестабільності. Вирішувати ці питання складно та дорого, чому б не продати кожному девайс, який перемістить їх у віртуальний світ. В ньому вони отримають ідеальне оточення і до того ж це дешево. Така ідея сьогодні циркулює серед техноолігархів.

«Деякі люди читають це неправильно та невірно реагують. Обіцянка віртуальної реальності – зробити світ, який ти хочеш. На Землі не можливо дати кожному все, що вони хочуть. Не кожен може мати приватний острів Річарда Бренсона, – говорить один з авторів шутера Doom та бувший технічний директор компанії Oculus Джон Кармак. – Люди негативно реагують на будь-які розмови про економіку, але це питання ресурсів. Потрібно прийняти рішення куди направити. Економічно можна направити більше цінностей для більшої кількості людей у віртуальності».

Сьогодні віртуальна реальність ще не надто популярна. Лише 1,7% користувачів магазину комп’ютерних ігор Steam, який належить компанії Valve, мають шолом віртуальної реальності. Хоча під час пандемії у 2020 році порівняно з 2019 роком продажі гарнітур віртуальної реальності зросли на 30%.

Підписуйтесь на наш Telegram.

Перед початком локдауну в березні 2020 року Valve випустила гру Half-Life: Alyx. Це була перша нова гра Half-Life за 13 років і вона була призначена для віртуальної реальності. Продажі забавки виявилися досить хорошими для ігор віртуальної реальності – 2 млн копій. Однак далекі від показників топових ігор 2020 року.

Однією з причин невеликої популярності Half-Life: Alyx є дороговизна обладнання для її запуску. Шолом Valve Index коштує близько $1000. Хоча є дешевший Facebook Oculus Quest 2 за $299. Додатково до цих шоломів потрібен топовий ПК, який відтворюватиме гру. Це ще приблизно $1 000. Також для гри потрібний реальний простір близько 2,5х1,5 метри.

Однак усі ці проблеми можна подолати. Кармак казав, що компанії будуть знижувати ціну шоломів віртуальної реальності. «Закон Мура може зупинився з точки зору абсолютної продуктивності, але ми маємо ще багато співвідношення ціна-продуктивність, – каже він. – Ми можемо мати пристрої віртуальної реальності такими дешевими, що багато людей зможуть купити їх».

Кармак відкрито каже про важливість просування віртуальної реальності технокомпаніями. «Не кожен може мати маєток. Не кожен може мати домашній театр. Це речі, які ми можемо симулювати у віртуальній реальності. Симуляція не така гарна як реальна річ. Якщо ти багатий і маєш домашній театр, маєток та приватний острів, радий за тебе. Але ти, швидше за все, не та людина, яка отримає найбільше вигоди, – каже він. – Більшість людей у світі живуть у старих квартирах, і це не те, що вони би вибрали, маючи безлімітні ресурси».

Віртуальна реальність сьогодні – це картинка на екрані перед очима та звуки із колонок. Однак уже розробляються технології прямої стимуляції мозку. Цим займається компанія Neuralink, що належить Ілону Маску.

Директор Valve Гейб Ньюелл буквально інвестує в матрицю. «Ми значно ближче до Матриці, ніж люди усвідомлюють», – сказав він в 2020 році виданню IGN.

В іншому інтерв’ю Ньюелл розповів про світ, де можна вільно підключати мозок до комп’ютера. Людські тіла він назвав м’ясною периферією. «Ви звикли відчувати світ через очі. Але очі були створені механізмом, який не турбувався про надійність. Якщо воно зламалося – немає способу його ефективно полагодити. Це зрозуміло з еволюційної перспективи, але не відображає вподобання споживачів», – розповів він в інтерв’ю телеканалу New Zealand 1 News.

Ньюелл хоче отримати віртуаьлний світ, який кращий та біль захопливий за реальний. «Візуальне відображення, візуальна якість, яку ми зможемо створити – реальний світ перестане бути мірилом, – сказав він. – Реальний світ видаватиметься плоским, безкольоровим, розмитим порівняно з тим, що можна буде створити в людському мозку».

По інтернету вже давно гуляє дистопічний малюнок дитини в кутку посеред сміття та розрухи, але дитина в окулярах віртуальної реальності бачить ідеальний веселковий світ. Кармак на таке відповів: «Хіба його життя буде кращим, якщо він зніме окуляри та опиниться в жахливому місці? Я живу в Далласі, де температура 38 градусів Цельсію. Ми змінюємо світ навколо нас. Ми живемо з доступними кондиціонерами. Люди зазвичай не кажуть, що ти відмовляєшся від світу навколо тому, що користуєшся кондиціонерам. Це те, що люди роблять, ми згинаємо світ до нашої волі. Так світ стає кращим, створюючи технології та розподіляючи їх для людей»

Попри те, що віртуальний світ є привабливим способом уникнути проблем, найгіршим може виявитися те, що віртуальність належатиме компаніям, які її створюють. Ми вже знаємо до чого призвів контроль і домінування техногігантів, таких як Amazon, Facebook, Google, Apple. Подивіться на Epic, чия гра Fortnite уже є місцем проведення різних віртуальних подій та концертів і яка заробляє на продажу віртуальних товарів.

Цифрові світи належатимуть їхнім творцям, а не користувачам. Однак коли творці почнуть ділити ринок – страждатимуть саме користувачі. Подивіться лише на битву Apple та Fortnite.

Віртуальність може бути будь-чим, що ми забажаємо. Але техноолігархи із Кремнієвої долини бачать її як місце для продажу цифрових маєтків та кінотеатрів. Це буде симулякр, ерзац-світ і за нього доведеться платити.

За матеріалами: Wired

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися