Вівторок, 16 Липня, 2024

Веб-сайтам виповнилося 30 років: як змінився інтернет

Цього місяця веб-сайти відсвяткували своє 30-річчя. Автор Всесвітньої павутини Тім Бернерс-Лі запустив 6 серпня 1991 року перший інтернет-сайт. Сьогодні у віртуальному світі нараховується понад 1,86 млрд сайтів і вони дуже відрізняються від тих, що були на початку інтернету.

На жаль, від раннього інтернету сьогодні нічого не залишилося, адже середня тривалість існування веб-сторінки сьогодні близько 100 днів, після чого її змінюють або видаляють. Навіть перша веб-сторінка, запущена Бернерсом-Лі в 1991 році, сьогодні не існує. Доступна на сайті World Wide Web Consortium веб-сторінка – це лише її копія, яку зробили пізніше.

Датою публічного запуску інтернету можна вважати 1993 рік, коли європейська наукова організація CERN опублікувала код Всесвітньої павутини з відкритою ліцензією. Це дало можливість легально створювати власні сайти, і перший публічний блог з’явився через рік. Тодішній студент Джастін Хол створив власний блог, де він розміщував свої тексти. Сайт Links.net містив лише короткі записи його думок та посилання.

До 1995 року Джефф Безос запустив сайт, який з часом став одним з найбільших веб-сайтів у світі. Це торговий інтернет-майданчик Amazon, який починався як невеликий інтернет-магазин з торгівлі книгами. Іншою значущою віхою інтернету став запуск в 2001 році безкоштовної публічно редагованої енциклопедії Wikipedia, яку створили Джиммі Уельс та Ларрі Сангер.

Сьогодні ж в інтернеті щодня створюється 547 200 нових сайтів. Загалом, на липень 2021 року, за даними Siteefy, в інтернеті нараховувалося 1,86 млрд сайтів.

Коментуючи розвиток веб-сайтів старший віце-президент найпопулярнішої платформи для створення сайтів WordPress Фабіо Торліні сказав: “Через 30 років після запуску першого веб-сайту, веб став центром усієї торгівлі. Цілі життя покладаються на веб. Економіка екосистеми WordPress, на якій побудована майже половина веб-сайтів, оцінюється у $596,7 млрд. Якби WordPress був країною, його економіка зайняла б 39 місце в глобальному рейтингу над Швецією”.

Веб-хостинг

Для існування веб-сайтів потрібен комп’ютер, що працює цілодобово і на якому розміщуються файли сайту. Такі комп’ютери надають компанії з хостингу, які зростали разом із зростанням інтернету.

Першою такою фірмою була GeoCities, яка в 1994 році дозволила користувачам публікувати свій контент онлайн. До цього кожен, хто хотів опублікувати щось в інтернеті, мав виділити для цього власний комп’ютер або сервер.

Сьогодні у світі нараховується понад 330 000 веб-хостерів, найбільшою з яких є GoDaddy, частка котрої складає близько 20%. За нею йдуть Amazon AWS, 1&1, Hostgator, свідчать дані Hosting Tribunal.

Майбутнє веб-сайтів

Сьогодні ми живемо в епоху так званого Веб 2.0 завдяки соцмережам, форумам та іншим подібним ресурсам, які наповнюються звичайними інтернет-користувачами. У епоху Веб 1.0 сайти наповнювалися переважно їхніми власниками.

Основним трендом сучасного інтернету є збільшення онлайн-торгівлі. Все більше магазинів фізичного світу стають доступними для покупок онлайн. Однак деякі товари, наприклад, автомобілі або ювелірні прикраси, все ще складно купувати онлайн, оскільки не можливо отримати ті ж враження та емоції, як при візиті такого магазину офлайн.

Іншим помітним трендом є збільшення популярності штучного інтелекту та машинного навчання. Ці технології поки лише починають масове поширення, тому складно сказати, що вони готують у майбутні 30 років.

За матеріалами: Techradar

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися