Середа, 17 Липня, 2024

Відключайте ноутбук з розетки, а потім закривайте кришку ноутбука – чому так лаптоп менше розряджатиме батарею

Багато власників свіжих ноутбуків стикнулися з проблемою, що їхній лаптоп швидко розряджається. Причиною є бажання Intel зробити лептопи схожими на смартфони (тобто постійно ввімкненими) та недоліки роботи BIOS і Windows. Не опинитися із раптово розрядженим ноутбуком допоможе проста порада: спершу відключати ноутбук з розетки, а потім – закривати його кришку.

Проблема із швидким розряджанням акумулятора ноутбука, який просто лежить в сумці закритим, існує принаймні три роки. Вона стосується ноутбуків майже усіх брендів, оскільки її коріння лежить в «залізі» та «софті», яке однакове для платформи x86.

Процесори x86 мають кілька режимів енергозберігання і один з них називаєтья S3. Ви його знаєте як режим сну у Windows. В цьому режимі живлення отримує лише оперативна пам’ять, а процесор та інші компоненти вимкнені. Завдяки тому, що дані зберігаються в оперативній пам’яті, комп’ютер може миттєво повернутися до роботи. Енергоспоживання в такому режимі невелике – акумулятора ноутбука вистачить на кілька днів.

Режим S3 добре працював, але в останніх версіях Windows його замінив режим Windows modern standby, він же S, він же s0. Цей режим називається режимом підключеного сну і першу його демонстрацію можна було побачити у Windows 8.

У 2020 році Intel запустила проєкт Athena, щоб зробити лаптопи більш схожими на смартфони. Саме тому виробники ноутбуків почали замінювати режим S3 на режим S0.

В режимі Windows modern standby процесор комп’ютера та кілька інших компонентів продовжують отримувати живлення. Це дозволяє машині залишатися на зв’язку: отримувати пошту, сповіщення, апдейти, слухати аудіо по Bluetooth. Майже так само, як і смартфон, у якого екран вимкнений, а решта компонентів працює.

Однак процесор смартфона споживає до 5-6 Вт в режимі максимального навантаження. У той же час найбільш слабкий процесор Intel мінімально споживає від 6 Вт, а потужні моделі споживають 10-20 Вт. При високому навантаженні процесори х86 в ноутбуках можуть споживати 50-70 Вт.

Окрім цього відрізняються способи використання смартфонів та ноутбуків. Якщо смартфон постійно знаходиться в руках і його регулярно підзаряджають, то ноутбук часто закривають і залишають до наступної потреби, яка з’являється іноді через кілька днів. Увесь цей час ноутбук залишається фактично працюючим, розряджаючи батарею.

Коли Windows лише отримала режим Windows modern standby, користувачі могли легко його вимкнути з меню. Згодом Microsoft прибрала цю опцію з меню, але залишилася можливість вимкнення через командний рядок. Потім і її прибрали, але все ще можна було відредагувати реєстр, щоб Windows використовувала режим S3 замість Windows modern standby.

Офіційних причин такої поведінки Microsoft не відомо, але за чутками, компанія намагається вирішити проблему з розробниками BIOS. Розробники BIOS уже не запроваджують підтримку S0 та S3. Тому якщо у користувача буде можливість активувати S3, його ноутбук «падатиме» при активації режиму сну.

Нові процесри Intel 12-го покоління та AMD Ryzen 7000 підтримують режим сну S3. Лише прошивка BIOS не дозволяє його використовувати нормально.

Ви можете самі побачити, які режими сну доступні на вашому ноутбуці, запустивши командний рядок (cmd.exe) та набравши команду powercfg a

Якщо навпроти режиму S3 ви отримали повідомлення «Системне вбудоване програмне забезпечення не підтримує цей режим очікування» – ваш ноутбук не здатний нормально «заснути».

Якщо ваш лептоп не підтримує режим сну S3, у вас залишається кілька опцій:

– використовувати режим гібернації. Він повністю вимикає комп’ютер, а вміст оперативної пам’яті записується на диск. Цей режим ще більш заощадливий, ніж режим сну S3. Однак вихід з нього займає кілька десятків секунд.

-спершу відключати ноутбук від блока живлення, а вже потім закривати його кришку.

Справа в тому, що коли ноутбук переходить в режим S0 під час живлення з розетки, він продовжує «вважати», що у нього необмежене живлення. І тому перевіряє оновлення даних з інтернету та виконує іншу активність. Якщо ноутбук перебуває в режимі S0, але його відключають від розетки – він продовжує «качати» дані з інтернету. Так він споживає велику кількість енергії і перегрівається, якщо лежить в сумці.

У той же час, якщо ноутбук спершу відімкнути від розетки, а потім перевести в режим S0 Windows modern standby, закривши кришку, він не буде перевіряти апдейти в інтернеті і значно менше витрачатиме заряд батареї.

 

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися