Субота, 2 Березня, 2024

Як криптовалютні ентузіасти майже створили криптовалютну державу

В Україні фактично легалізували криптовалюти, а перша країна в світі нещодавно зробила криптовалюту офіційними грошима. Однак ентузіасти десять років назад пробували створити державу, в якій можна було розраховуватися криптогрошима. Однак та лібертаріанська утопія провалилася.

Нове суспільство на воді

Ввечері 7 грудня 2010 року колишній інженер Google Патрі Фрідман читав лекцію про майбутнє людства, яку організувала фундація Thiel Foundation. Вона заснована автором PayPal Пітером Тілем для захисту свобод.

Центральним елементом лекції Фрібмана було бажання почати суспільство з нуля, заснувавши нове місто посеред океану. Фрідман вірив, що існуючі державні інститути застаріли і потребують апгрейду.

Нове місто мало розміщуватися на кораблі, оскільки на Землі не залишилося вільного клаптику площі для реалізації такої ідеї.

Фрідман передбачав, що за 10 років океані з’являться постійні спільноти з мільйонами людей.

В 2017 році Фрідман з Джо Квірком написали книгу Seasteading, в якій просували ідею того, як морські суспільства постійно адаптуватимуться. На його думку в такому суспільстві навіть найменші групи людей зможуть голосувати своїми домівками.

Мрія здійснюється

Почати реалізовувати свої ідеї Фрідману вдалося в жовтні 2020 року. Тоді криптовалютні ентузіасти Грант Ромундт, Рюдігер Кох та Чад Елвартовскі купили 245-метровий круїзний лайнер. Вони планували перевезти його до Панами та поставити судно на вічну якірну стоянку.

Судно мало стати центром нової держави, в якій торгують лише за допомогою криптовалют. Тому його назвали на честь міфічного винахідника Bitcoin Сатоші Накамото – MS Satoshi.

Очікувалося, що судно стане місцем для любителів свободи від конвенцій, регуляцій, податків. Але конвертація круїзного корабля в новий тип держави виявилася складнішою, ніж передбачалося.

Виявилося, що у відкритому морі дуже багато вимог – це одне з найбільш зарегульованих місць на планеті. Ромундт коментував так: “це було дуже складно”.

Однак Панама підтримувала ідею розвитку плавучого суспільства поруч і навіть включила це в свій план еволюції туризму на 2020-2025 роки.

Побут руйнує мрію

Після купівлі корабля Елвартовскі опублікував на Reddit пост, в якому всі бажаючі могли задати йому питання. Наприклад, для криптовалют головне питання є споживання енергії. Спершу планувалося використовувати генератори, які згодом мали замінити сонячними панелями.

Однак з часом стало зрозуміло, що життя на судні буде не таким райдужним. Наприклад, мешканцям з міркувань безпеки заборонялося мати в каютах мікрохвильовки. Готувати їжу потрібно було лише в ресторанах.

Власники домашніх тварин могли пронести на борт лише тих, які важать не більше 10 кг. Гавкання на борту дозволялося не довше 10 хвилин. Після трикратного порушення протягом місяця або п’ятикратного протягом року тварину виселяли з судна. Також необхідно було купувати спеціальний газон для вигулу, а викидання фекалій за борт загрожувало штрафом $200.

Загалом умови на 30-річному круїзному судні не були райські комфортними, хоча каюта без ілюмінаторів пропонувалася за $570 на місяць, з ілюмінатором вона коштувала $629, а з балконом – $719.

Можливо, саме через багато недоліків з умовами проживання призвели до того, що з 777 кабін судна за місяць вдалося здати лише 200 людям, хоча очікувалося, що на борту буде 2000 осіб.

Криптобагатій Люк Паркер після аналізу пропозиції дійшов висновку, що йому краще купити власний катамаран, якщо він хоче жити на воді.

Проблеми виявилися також з екіпажем. Власники судна найняли капітана Пітера Харріса. Однак за тиждень той спробував відмовився від посади. Значна причина – у корабля закінчився сертифікат придатності до експлуатації. Щоб його отримати необхідно було відправити судно в сухий док та проінспектувати його.

Стати на якір у берегів Панами також не вийшло. Планувалося, що влада дозволить кинути вічний якір, після чого можна буде зняти судно з реєстрації. Але Панама відповіла, що рада такому судну поруч, однак корабель має залишатися зареєстрованим.

Це призвело до того, що відходи життєдіяльності доводилося відвозити за майже 25 км в міжнародні води. Також за швартування судна доводилося б платити близько $1 млн. Ще паливо коштувало $12 000 в день.

Страхувальники відмовилися заключати договір з таким судном.

Організатори почали розуміти, що їхня ідея виявляється нездоланою.

Історія криптовалютного суспільства провалилася так і не почавшись. У грудні судно відправили на металолом. Однак навіть це не вдалося через міжнародні регуляції і контракт на брухт довелося розірвати.

Судно Satoshi викупила британська круїзна компанія Ambassador Cruise Line, яка переіменувала його в Ambience. Перший туристичний вояж оновленого судна має відбутися в квітні 2022 року.

За матеріалами: The Guardian

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися