Понеділок, 20 Травня, 2024

Як отруйне “яблуко” вбило технологію Flash

Технологія Flash була зручною, функціональною, працювала на будь-яких девайсах, але її примусово вбили. Попри усі незручності, які принесла смерть Flash для користувачів, її розробник компанія Adobe вимкнула цю технологію наприкінці 2020 року. Про це дізналися навіть далекі від комп’ютерів люди – в китайському місті через це зупинилася залізниця, а в африканській країні люди не змогли подавати податкову звітність. Flash назавжди залишиться ключовим моментом в історії ІТ-технологій, як і те, що до її створення та смерті доклав руку Стів Джобс – директор Apple.

Історія Flash за секунду

Період 1990-х був часом шалено швидкого розвитку комп’ютерних технологій. Комп’ютери почали підтримувати мультимедійні файли, з’являлися різні інтерактивні проекти та ігри.

У ті часи також зародився та почав бурхливо розвиватися інтернет, який показав одну з головних проблем тогочасного програмного забезпечення – відсутність сумісності. При цьому, зважаючи на обмежену пропускну здатність тогочасних інтернет-каналів, потрібно було легке, швидке та просте у використанні рішення.

У Джонатана Гея та Чарлі Джексона, які познайомилися на конференції MacIntosh Users Group з’явилася ідея. Перший був розробником ігор, а другий хотів зануритися у світ програмного забезпечення MacIntosh.

За допомогою Мішель Велш вони в 1993 році заснували компанію FutureWave Software, яка фокусувалася на анімації. Команда хотіла створити щось гнучке та просте для цифрових митців. Їхня перша спроба комерційно провалилася, але навчила кільком висновкам.

В 1996 році їхнє програмне забезпечення FutureSplash включало функції анімації та дозволяло використовувати стилус для малювання. Серед їхніх клієнтів були веб-сайт мультфільму “Сімпсони”, Disney.com, MSN.com.

Отримати таких великих клієнтів вдалося тому, що FutureSplash дозволяв створювати анімації, які можна було відтворювати по інтернету. Програма FutureSplash Viewer працювала у будь-якому браузері та використовувала анімовані файли невеликого розміру.

Продукт був таким гнучким, що найпопулярніший браузер того часу Netscape включив його в якості рекомендованого розширення. В серпні 1996 року Microsoft вбудувала продукт в ролі медійного програвача на MSN.com.

Далі, згадує Гей, журналіст запропонував, щоб його програмне забезпечення мало кнопки контролю відтворення. Це здалося чудовою ідеєю, яку реалізували.

FutureSplash виявився ідеальним для веб-сайтів, онлайнових ігор, відео. Тоді цим програмним забезпеченням зацікавилася компанія Macromedia, яка потребувала рішення для поліпшення власного плеєра Shockwave. Вони викупили Future and Splash і перейменували його в Flash.

У Macromedia не зупинилися виключно на зміні назви, а працювали над додаванням нових функцій. У версії Flash 5.0, яка вийшла в 2000 році, фахівці компанії поєднали анімацію, скрипти, програмування. Це дало змогу створювати веб-додатки та ігри з аудіо, відео, інтерактивними меню та іншими фішками.

Стартап, що змінив усе

Macromedia Flash виявився легким у використанні, легким в освоєнні та потужним достатньо для створення цікавого контенту на різних платформах. Але із усіх можливостей користувачі найбільше хотіли одну – відео.

Три бувші співробітники компанії PayPal бачили потенціал у відеоплеєрі. Flash виявився ідеальним кандидатом. Його було легко вбудувати, потрібен був лише один плагін, HTML у той час не пропонував підтримку відео.

Обравши Flash тріо запустило свій стартап у вересні 2005 року і це був всім відомий YouTube.

До того часу Flash застосовувався всюди: відео, ігри, веб-сайти. Попит на Flash-розробників був шалений і вони могли заробляти п’яти та шестизначні суми.

У Adobe побачили перспективи цього ринку і вони захотіли володіти Flash. Таке бажання коштувало корпорації $3,6 млрд.

Зсув балансу

Flash був чудовим, але не ідеальним. До того ж технології HTML, CSS, SVG, JavaScript значно еволюціонували та стали його конкурентами. Однак головною проблемою стали смартфони і Apple, яка випустивши свій iPhone, докорінно змінила ринок смартфонів. Google Android також набирав силу і стало очевидно, що майбутнє – мобільне.

Flash міг стати елементом мобільної екосистеми, але цьому завадив директор Apple Стів Джобс. Широко відомо, що він відкинув Flash з міркувань безпеки. Але це була не єдина причина.

Джобс також казав, що Flash не була відкритою платформою і не надавала доступ до відео з мобільних. Ще він називав Flash головною причиною збоїв комп’ютерів Mac і казав, що за роки роботи не змогли виправити помилки.

Директор Apple казав, що співпраця з Flash сповільнює прогрес. А ще, за словами менеджера з розробки програмного забезпечення Apple Боба Борроуга, керівник Adobe не відповідав на телефонні дзвінки Джобса. Джобсу це не подобалося.

В 2010 році Apple викинула Flash зі своїх iPad, iPhone та інших мобільних пристроїів.

Flash втрачає опору

Хоча YouTube був одним з ключових елементів Flash, але YouTube дуже хотів бути доступним на iPhone. Тому в 2007 році відеохостинг вирішив надавати відео в іншому форматі. Це було зроблено для того, щоб YouTube був доступний на iPhone одразу як той вийшов.

Той момент став критичним для Flash, і стало зрозуміло, що ця технологія втратила свою привабливість у мобільному сегменті.

Однак YouTube пішов далі і в 2010 році відео почали відображатися з допомогою HTML5. При цьому були доступні різні розширення, кодеки, підтримка.

У Adobe зрозуміли, що втратили мобільний ринок та в 2011 році оголосили про припинення розробки програвача Flash для мобільних платформ та вебу. Компанія зосередилася на іграх та преміум-відео.

Однак і з відео у Flash не склалося. Цей контент був переважно в кодеку H.264, у якому знімала купа тогочасних гаджетів, який використовувався в соцмережах та прямих трансляціях. Технологія Flash гірше підтримувала H.264 порівняно з HTML5.

До всього Flash мала проблеми з безпекою. Показовим став 2015 рік, коли Mozilla мала стільки проблем з цією технологією, що відключила Flash у Firefox.

Того ж 2015 року Facebook оголосила про відмову від Flash для своїх відео, стрічки новин, сторінок. Соцмережа також перейшла на HTML5.

Кінець життя у 2020

Найбільші відеоплатформа, соціальна мережа та найпопулярніші браузери відмовилися від Flash. У Adobe не стали пробувати просувати цю технологію і в 2017 році оголосили про завершення її життя в 2020 році.

Однак спадщина Flash надто велика та цікава, щоб дати їй просто вмерти. Ентузіасти намагаються зберегти найцікавіші екземпляри творчості на Flash.

За матеріалами: Slidebean

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися