П’ятниця, 19 Липня, 2024

Як українські вчені за супутниковими знімками дізналися реальний стан економіки зони АТО

За кілька років, що триває антитерористична операція (АТО) в Україні, окуповані регіони Донеччини та Луганщини перетворилися на таку собі «сіру» зону, в якій складно оцінити реальний стан економіки. Однак ми знаємо, що там живуть люди, працюють підприємства, які продовжують торгувати з рештою України. Вітчизняні вчені використали супутникові технології, щоб максимально точно дізнатися реальний стан економіки окупованих територій.

Один зі способів оцінювання економічної активності ґрунтується на аналізі зміни освітленості території в нічний час на основі супутникових знімків. Таким чином, наприклад, експерти оцінюють масштаби сирійської кризи та економіку африканських країн на південь від Сахари.

Інтенсивність освітленості тісно пов’язана з важливим показником економічної активності – споживанням електроенергії. Автори такої методики, учений Дж. Хендерсон з колегами, встановили, що в країнах з низьким і середнім рівнем доходу на душу населення зміна нічної освітленості на 1% приблизно дорівнює зміні доходів на 1%.

Учені з Наукового центру аерокосмічних досліджень Землі (ЦАКДЗ) Інституту геологічних наук (ІГН) НАН України використали дані зйомок із супутника Suomi NPP, який вийшов на орбіту у 2011 році. Супутник має на борту п’ять сенсорів, серед яких – датчик інфрачервоного випромінювання. Зібрані супутником фотографії земної поверхні потім аналізували в програмних пакетах Day/Night Band та Erdas Imagine.

Аналіз зображень показав, що за два роки (з 2014 по 2016 роки) площа та інтенсивність нічної освітленості території істотно зменшилася. У деяких містах (Луганськ, Теплогірськ, Лисичанськ, Слов’янськ) спостерігається різке зниження освітленості. У Донецьку повністю зникла освітленість на околицях міста, а центр зберігає інтенсивність світла. У містах, де точилися жорстокі бої (Дебальцеве), та тих, де зараз тривають бойові дії (Авдіївка, Мар’їнка), спостерігається суттєве зниження освітленості. Населені пункти, розташовані на лінії конфронтації, мають мінімальну освітленість, яка не перевищує 10–20 % від рівня березня 2014 р. За весь період конфлікту освітленість у Дебальцевому зменшилася майже у 8 разів (до 11 %) від рівня березня 2014 р., у Мар’їнці – у 18 разів (до 8 %).

Міста, розташовані далеко від зони бойових дій, як на тимчасово непідконтрольній Україні території, так і на території України, мають освітленість 50–70 % від рівня березня 2014 р. В інших містах України, де не було бойових дій, відбувається незначне падіння освітленості. Наприклад, у м. Києві спостерігається спад освітленості за інтенсивністю, а не за площею.

Найбільшою мірою постраждали міста, де середнє значення зміни освітленості знизилося і становить тепер 8–30 % відносно рівня березня 2014 р. У цих містах або були запеклі бої (Дебальцеве), або вони постійно потрапляють під обстріли (Мар’їнка, Авдіївка). Середнє значення зміни освітленості від 30 до 50 % відносно рівня березня 2014 р. свідчить, що ці міста розташовані поряд з лінією АТО.

Cередня зміна нічної освітленості для окупованих частин Донецької та Луганської областей навесні 2015–2016 рр. становить 54% від рівня березня 2014 р. (до початку бойових дій). Це значить, що економічна активність на сході України ймовірно знизилася майже вдвічі. Ці показники можуть дати уявлення про збитки, яких зазнала економіка регіону внаслідок воєнного конфлікту, оскільки інформація Держкомстату України щодо цієї території відсутня.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися