Неділя, 21 Квітня, 2024

Як Єгипет став вузловою точкою інтернету і чому це проблема

інтернет-кабель «Азія-Африка-Європа-1» протянутий на 25 000 кілометрів уздовж морського дна, з’єднуючи китайський Гонконг із французьким Марселем. Протягнувшись через Південно-Китайське море в напрямку Європи, кабель забезпечує підключення до інтернету в більш ніж десятку країн, від Індії до Греції. Коли 7 червня цей кабель перерізали, мільйони людей опинилися офлайн. Цей кабель розірвали у вразливій точці – де він ненадовго проходить через землю Єгипту.

Під час інциденту з кабелем AAE-1 там також було пошкоджено ще один кабель, причина пошкодження невідома. Однак вплив був миттєвим.

«Це торкнулося приблизно семи країн і низки послуг», — каже Розалінда Томас, керуючий директор SAEx International Management, яка планує створити новий підводний кабель, що з’єднає Африку, Азію та США. – Найгірше було в Ефіопії, яка втратила 90 відсотків зв’язку, а потім у Сомалі також 85 відсотків». Подальший аналіз показав, що хмарні сервіси Google, Amazon і Microsoft також були порушені.

Хоча з’єднання було відновлено за кілька годин, збій підкреслює крихкість понад 550 підводних інтернет-кабелів у світі, а також величезну роль Єгипту та сусіднього Червоного моря в інфраструктурі інтернету.

Глобальна мережа підводних кабелів становить значну частину магістралі інтернету, переносячи більшість даних по всьому світу та зрештою підключаючись до мереж, які живлять вежі стільникового зв’язку та з’єднання Wi-Fi.

Підводні кабелі з’єднують Нью-Йорк з Лондоном і Австралію з Лос-Анджелесом. Шістнадцять із цих підводних кабелів, які часто не товщі шлангової труби та вразливі до пошкоджень від якорів кораблів і землетрусів, проходять 1200 миль через Червоне море, перш ніж перестрибнути над сушею в Єгипті та дістатися до Середземного моря, з’єднуючи Європу з Азією.

За останні два десятиліття цей маршрут став одним із найбільших у світі вузлів інтернету та, мабуть, найвразливішим місцем інтернету на Землі. Цей регіон, який також включає Суецький канал, яуий також є глобальною перешкодою для судноплавства та переміщення товарів. Хаос виник, коли контейнеровоз Ever Given застряг у каналі в 2021 році.

«Там, де є перешкоди, є й окремі точки провалу», — каже Ніколь Старосельскі, доцент медіа, культури та комунікації Нью-Йоркського університету. – Оскільки це місце інтенсивної концентрації глобального руху, це робить його більш вразливим, ніж багато інших місць у світі».

Ця зона також нещодавно привернула увагу Європейського парламенту, який у червневому звіті наголосив на ній як на загрозі повсюдного збою в інтернеті.

«Найважливішим вузьким місцем для ЄС є прохід між Індійським океаном і Середземним морем через Червоне море, оскільки основний зв’язок з Азією проходить цим маршрутом», — йдеться у звіті, вказуючи на те, що екстремізм і морський тероризм є ризиками в цьому регіоні.

Схема піраміди

Подивіться на Єгипет на карті підводних інтернет-кабелів світу, і відразу стане зрозуміло, чому інтернет-експерти роками стурбовані цією територією. 16 кабелів у цьому районі проходять через Червоне море та торкаються суші в Єгипті, де вони здійснюють 150-кілометрову подорож через країну, щоб досягти Середземного моря.

За оцінками, близько 17 відсотків світового інтернет-трафіку проходить по цих кабелях і це проходить через Єгипет. Алан Молдін, директор з досліджень телекомунікаційної компанії TeleGeography, каже, що минулого року в регіоні була ємність 178 терабіт, або 178 000 000 Мбіт/с. Середня швидкість домашнього інтернету в США становить 167 Мбіт/с.

За словами Дуга Мадорі, директора відділу аналізу інтернету в моніторинговій компанії Kentik, Єгипет став однією з найвідоміших проблемних точок інтернету з кількох причин.

Концентрації кабелів у цьому районі сприяє, насамперед, його географія. Проходячи через Червоне море та через Єгипет, це найкоротший підводний шлях між Азією та Європою. Хоча деякі міжконтинентальні інтернет-кабелі проходять по суші, для них, як правило, безпечніше розташувати їх на дні моря, де їх важче пошкодити або стежити за ними.

Подорож через Єгипет – один із єдиних практичних доступних маршрутів. Кабелі, що проходять навколо Африки є довшими, тоді як на північ над Росією проходить лише один кабель (Полярний експрес).

«Кожного разу, коли хтось намагається скласти альтернативний маршрут, ви в кінцевому підсумку проходите через Сирію, чи Ірак, чи Іран, чи Афганістан — усі ці місця мають багато проблем», — каже Мадорі.

Кабельна система JADI, яка обійшла Єгипет, була закрита через громадянську війну в Сирії, каже Мадорі, і її не було відновлено. У березні цього року внаслідок повномасштабного вторгнення Росії в Україну було обірвано ще один кабель, який обходив Єгипет.

Порушення також відбуваються навколо самого Червоного моря. «Червоне море є досить мілкою водоймою, і історично там було багато перерізів кабелів», — каже Мадорі.

У 2013 році військово-морські сили Єгипту заарештували трьох осіб, які нібито перерізали інтернет-кабелі в регіоні. Інші найближчі кабелі також зіткнулися з перебоями в тому ж році.

Цей регіон не єдина точка перекриття кабелів в світі. Велика Британія, Сінгапур і Франція є ключовими точками підключення до інтернету, а Малаккська протока поблизу Сінгапуру є ще однією перешкодою. «Малаккська протока також є проблемною зоною, але я не думаю, що вона така погана, як Єгипет», — каже Томас із SAEx.

Молдін каже, що єгипетський регіон можна вважати єдиною точкою відмови через кількість кабелів в одному місці. Однак існують причини, окрім витрат, для проходження кількох кабелів через Червоне море.

«Концентрація має свої цінності, оскільки ви хочете, щоб мережі з’єднувалися одна з одною, — говорить Моулдін. – У той же час ви повинні збалансувати це з необхідністю мати різноманітність у маршрутах».

Коли підводні кабелі з’являються над сушею, на самій півночі Червоного моря та Суецької затоки, над ними бере контроль Telecom Egypt -головний інтернет-провайдер країни. Компанія стягує плату з власників кабелів за прокладку кабелів по всій країні. Кабелі пролягають по суші кількома різними маршрутами — і не проходять через Суецький канал, — тому їх розміщення різниться.

«Це дає Єгипту велику силу в переговорах щодо телекомунікацій», — каже Старосельський.

У нещодавньому звіті Data Center Dynamics, який розповідає про «пансіон» Єгипту в індустрії підводного кабелю, цитуються неназвані галузеві джерела, які стверджують, що Telecom Egypt стягує «вимагайську» плату за свої послуги.

Кабельні стяжки

Підводні кабелі відносно крихкі і їх легко пошкодити. Щороку відбувається понад 100 випадків перерізання або пошкодження кабелів. Більшість з них спричинені транспортуванням або пошкодженням від навколишнього середовища.

Однак останніми місяцями зростає занепокоєння щодо саботажу. Після вибухів на газопроводі Nord Stream уряди всього світу пообіцяли краще захищати підводну інфраструктуру та підводні кабелі. Великобританія також стверджувала, що російські підводні човни стежили за кабелями, що приземляються в країні.

Незважаючи на небезпеки, інтернет побудований на стійкості. Знищити великі частини інтернету непросто. Компанії, які надсилають дані через підводні інтернет-кабелі, не використовують лише один кабель, а матимуть канали на кількох кабелях. Якщо один кабель виходить з ладу, трафік перенаправляється через інші.

Втім, у деяких регіонах, таких як Тонга, де є лише один кабель, пошкодження кабелю може мати руйнівні наслідки.

Потреба у резервуванні є причиною, чому Google, Facebook і Microsoft витрачають сотні мільйонів на власні підводні інтернет-кабелі в останні роки.

Хоча Starlink Ілона Маска популяризувала супутниковий інтернет, ця система не пропонує заміни підводним кабелям. Супутники використовуються для забезпечення зв’язку в сільській місцевості або як резервний канал в надзвичайних ситуаціях, але вони не можуть повністю замінити кабельну інфраструктуру.

«Вони не збираються впоратися з транспортуванням сотень терабіт між континентами. Це можуть лише кабелі», — каже Моулдін. Супутникові системи також покладаються на дротові з’єднання для підключення до інтернету.

Це ще одна причина для подальшого захисту маршрутів навколо Єгипту. Молдін каже, що вздовж узбережжя Єгипту будуються додаткові посадочні майданчики, наприклад у Рас-Гареб, щоб дозволити кабелям стиковуватися в різних місцях.

Єгипетська телекомунікаційна влада також будує нову наземну трасу для кабелів уздовж Суецького каналу — вважається, що кабелі будуть розміщені в бетонних каналах для їх захисту.

Однак найбільше зусиль, щоб обійти Єгипет, робить Google. У липні 2021 року компанія оголосила, що створює підводний кабель Blue-Raman, який з’єднає Індію з Францією. Кабель проходить через Червоне море, але замість того, щоб перетинати землю Єгипту, він досягає Середземного моря через Ізраїль.

Google розділив кабель на два окремі проекти: Blue пролягає через Ізраїль і в Європу, тоді як Raman з’єднується з Саудівською Аравією, а потім – з Індією. Ізраїль та Саудівська Аравія мають складні відносини.

Молдін каже, що новий маршрут, який, як очікується, буде готовий у 2024 році, ймовірно, створить прецедент для більшої кількості кабелів, які з часом пройдуть через Ізраїль. Після того, як буде побудовано один кабель, прийдуть інші.

«Важко перетворити пропозицію чи просто гарну ідею в реальність, — додає Мадорі. – Якщо ви не Google і у вас є необмежені кошти для таких речей».

В іншому місці Томас каже, що запропонований кабель SAEx, який вона прокладає за кордоном, планує обійти Європу та з’єднати Африку з Америкою та Сінгапуром. Томас каже, що маршрут буде повністю мокрим, і стверджує, що вдається уникнути багатьох поточних ризиків.

«Погляньте на все це піратство, у вас є всі якорі, у вас є країни високого ризику та зони бойових дій, — каже Томас. – Наш кабель і Blue Ramen навряд чи замінять Єгипет, ми пропонуємо лише альтернативи».

Зрештою, Єгипет завжди буде в центрі інтернет-з’єднань Європи та Азії. Географію змінити не можна. Однак, за словами Моулдіна, потрібно зробити більше для захисту підводних інтернет-кабелів у світі, оскільки всі покладаються на них. «Це надзвичайно важливо для національної безпеки, для економіки, щоб ці речі працювали», – каже він.

За матеріалами: Wired

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися