П’ятниця, 23 Лютого, 2024

Як нанести термопасту на процесор або відеочип

З точки зору фізики чипи перетворюють електрику в тепло і тому є обігрівачами. Для забезпечення їхньої тривалої служби необхідно відводити від них згенероване тепло. Для якісної передачі тепла використовується термопаста, яку потрібно правильно наносити, щоб вона виконувала свої функції.

Навіщо потрібна термопаста

На мікроскопічному рівні навіть дуже гладкі поверхні виглядають шершаво. Через таку шершавість зменшується площа контакту однієї поверхні з другою, що погіршує теплопередачу. Адже між поверхнями у впадинах мікрошершавості знаходиться повітря, яке є теплоізолятором.

Задача терпомасти – заповнити усі впадини, витіснивши повітря. Термопаста погано проводить тепло, порівняно з металом, але вона в рази краще його проводить, порівняно з повітрям.

Про що слід пам’ятати

Існує багато видів термопасти. Головне, що потрібно знати – її тепловідність, а також здатність проводити електричний струм.

Для гарячих чипів, таких як центральний процесор або відеочип, потрібна термопаста з максимальною теплопровідністю, оскільки їхнє тепловиділення дуже велике і вони при поганому охолодженні підсмажать себе.

Якщо термопаста електропровідна – необхідно ретельно захистити поверхні електричних компонентів від її потрапляння. Це особливо стосується тих, хто бажає використовувати рідкий метал, який досить текучий, замість звичайних термопаст.

Чому необхідно міняти термопасту

Термопаста по суті є сумішшю порошку, часто це оксид якогось металу, з доданим полімерним загущувачем. Внаслідок тривалого впливу температури загущувач інтенсивно випаровується, залишаючи після себе сухий порошок.

В теорії, якщо не чіпати систему охолодження, то нанесена термопаста має працювати вічно, адже в порожнинах мікрошершавостей залишається порошок. Однак внаслідок вібрацій та ударів, система охолодження процесора може трохи зміститися. Це буде мікропереміщення, але достатнє, щоб у шарі застиглої термопасти утворилася тріщина. Вона заповнюється повітрям, яке погано проводить тепло.

Рідкий метал також деградує з часом. Він випаровується і розчиняється у матеріалі чипа та радіатора.

Як часто слід замінювати термопасту

Варто періодично змінювати термопасту, якщо ви помічаєте, що в однакових задачах та температурі в приміщенні процесор або графічний чип вашого комп’ютера демонструють вищу, ніж звичайно температуру.

Як наносити термопасту

Для початку акуратно зніміть систему охолодження. Акуратність потрібна тому, що застигла термопаста може приклеїти процесор до радіатора. Прикладаючи зусилля можна зламати чип. В такому разі варто розігріти чип до робочої температури і термопаста має пом’якшитися.

За допомогою ватної палички або салфетки, змоченої спиртом, ретельно очистіть залишки старої термопасти. Не докладайте значних зусиль, щоб не пошкодити електронні компоненти.

Після очищення нанесіть на чип термопасту у вигляді літери Х. Додатково можна витратити кілька хвилин, щоб акуратно розмазати її по поверхні чипа. Хоча це не обов’язково – поверхні чипа та радіатора виконають цю роботу самостійно.

Для нанесення потрібна невелика кількість термопасти, щоб заповнити зазор між чипом та радіатором.

Надмірна кількість термопасти не впливає на якість теплопередачі. В зазорі між радіатором та чипом залишиться рівно стільки, скільки її потрібно. Однак термопаста досить дорога і тому немає сенсу її даремно витрачати, наносячи значно більше потрібного.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися