Як вберегти свої очі якщо у ноутбука мерехтить екран

Через тривалу роботу з подібними пульсуючими джерелами світла виникають неприємні явища: підвищена стомлюваність, головний біль, стреси, незрозуміле відчуття дискомфорту. В особливо «вдалих» обставинах може виникнути стробоскопічний ефект, що викликає у людей помилкові реакції.

У великої кількості гаджетів, включаючи смартфони та ноутбуки, спостерігається мерехтіння екрану. При довгій роботі за таким дисплеєм це може призвести до втоми очей та головного болю. На деяких ноутбуках можна мінімізувати мерехтіння та вберегти своє здоров’я. А ось, як зменшити мерехтіння на смартфонах з AMOLED-дисплеями.

Чому мерехтить екран

Мерехтіння дисплею пояснюється використаним способом регулювання його яскравості. Майже у всіх гаджетів для регулювання підсвічування використовується Широтно-імпульсна модуляція (ШІМ).

Підписуйтесь на наш Telegram

У цей спосіб світлодіоди екрану спалахують через певні проміжки часу – імпульсами. При цьому тривалість спалахування (ширина імпульсу) означає наскільки яскраво буде світитися дисплей.

ШІМ базується на інертності людського зору, коли людина не може світдомо помітити дуже короткі події. Часте спалахування світлодіодів для людини зливається в одне неперервне світіння екрану.

При ШІМ-регуляції пульсація є мінімально можливою для даного «заліза» при максимальній яскравості. Чим менша яскравість екрана, тим більша пульсація.

Небезпека мерехтіння екрану

Хоча через інерцію зору людина не усвідомлює мерехтіння екрану, очі і мозок сприймають і реагують на ці пульсації, якщо вони менше частоти 300 Гц. Через тривалу роботу з подібними пульсуючими джерелами світла виникають неприємні явища: підвищена стомлюваність, головний біль, стреси, незрозуміле відчуття дискомфорту. В особливо «вдалих» обставинах може виникнути стробоскопічний ефект, що викликає у людей помилкові реакції.

При роботі з електронними гаджетами, згідно з НПАОП 0.00-1.31-99, коефіцієнт пульсації не повинен перевищувати 5%.

Якщо пульсація будь-якого дисплея перевищує 5%, він є небезпечним для здоров’я. Це стосується як екранів смартфонів, так і моніторів, телевізорів тощо.

Побачити ШІМ на своєму екрані досить просто, провівши так званий тест олівцем або дивлячись на екран через камеру смартфона. Якщо на екрані рухаються затемнені смуги – це помітне ШІМ,

Як зменшити мерехтіння екрану ноутбука

Володарі деяких ноутбуків з відеокартами Intel можуть спробувати зменшити ШІМ. Для цього необхідно завантажити утиліту IntelPWMCA з репозиторію https://github.com/Kappa71/PWM. Якщо вона не працює на вашому ноутбуці – спробуйте іншу з https://github.com/BALEHOK/PWM.

Ця програма не має графічного інтерфейсу і запускається через командний рядок. У командному рядку введіть IntelPWMCA 400, де число означає частоту ШІМ. Чим вище число, тем менше мерехтіння екрану.

Тривалість автономної роботи ноутбука від батареї не зміниться, так як підвищення частоти ШІМ не показує суттєвого впливу на енергоспоживання:

Керування ШІМ глибоко пов’язане із «залізом», тому в деяких випадках може знадобитися поставити старіші версії драйверів відеокарти. Користувачі на форумах кажуть, що з новими відеодрайверами Intel у них подібні утиліти не працюють.

Залежно від ноутбука робота IntelPWMCA може перериватися під час зміни яскравості екрану, його вимикання, переходу в сон, перезавантаження. У такому випадку можна в Планувальнику задач Windows поставити її запуск з певним інтервалом.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я