Вівторок, 16 Липня, 2024

Android готується до можливої зміни процесорної архітектури

Google офіційно оголосив про підтримку архітектури RISC-V у своїй операційній системі Android. RISC-V – це альтернативна архітектура процесорів, яка цікава тим, що не вимагає ліцензійної плати за використання і тому створювати процесори на ній може будь-хто.

Android наразі підтримує кілька різних архітектур процесорів, таких як Arm і x86. Intel припинила виробництво процесорів x86 для телефонів, а підтримку архітектури MIPS було вилучено у версії 17 інструментів розробників.

RISC-V є особливою архітектурою, тому що вона безкоштовна та відкрита, і постачальники, які хочуть робити дешеві продукти IoT, будуть зацікавлені у використанні RISC-V для розробки недорогих мікросхем. У той же час компанії, які прагнуть зменшити свою залежність від конкурентів або іноземних організацій, також будуть серйозно її розглядати. Google уже використовує архітектуру RISC-V для свого чіпа безпеки Titan M2 у серії Google Pixel, а Intel тепер пропонує виробляти набори мікросхем RISC-V для комерційних клієнтів.

Ларс Бергстром, директор з розробки Android, сказав, що він хоче, щоб RISC-V розглядалася як «платформа першого рівня» в Android. Тобто на одному рівні з тим, чим ARM зараз є для Android.

Бергстром каже, що зараз можна завантажити та спробувати дуже обмежену версію Android для RISC-V. В ній не вистачає підтримки Android Runtime (ART) для робочих навантажень Java. Він сказав, що очікує, що офіційна підтримка емулятора з’явиться найближчим часом, а ART – десь у першому кварталі 2023 року.

Програмістам не доведеться багато робити, щоб їхні програми запускалися на пристроях Android з процесорами RISC-V. Система ART по суті «перекладає» байт-код у процесорні інструкції.

У світі процесорів останніми роками точаться запеклі битви за доходи від ліцензування процесорних архітектур. Наприклад, Qualcomm, яка сьогодні є домінуючим розробником ARM-процесорів для смарфтонів, планшетів та інших мобільних девайсів, планувала встановити такі правила ліцензування, що експерти почали прогнозувати можливе сповільнення розвитку смартфонів.

Сама компанія ARM, яка володіє правами на процесори архітектури ARM, що встановлюються в усіх смартфонах, планшетах, навушниках, плеєрах, GPS-навігаторах, Apple MacBook M1 та іншій електроніці, могла перейти в руки компанії NVIDIA. Це викликало побоювання на ринку про появу небаченого монополіста і такі компанії як Intel, Microsoft, Amazon, боролися проти цієї покупки.

Китай взагалі просто виділив свій підрозділ ARM China у окрему компанію, яка отримала наявні патенти ARM. З трансформацією ARM China у Amou Technology у ARM втратили другий найбільший ринок.

Ситуація на ринку архітектур змушує виробників працювати над своїми рішеннями або шукати більш відкриті рішення. Наприклад, існують чутки, що Intel, можливо, хоче відмовитися від своєї архітектури x86 для конкуренції з процесорами ARM.

Експерти прогнозують, що RISC-V дозволить створювати процесори так само вільно, як сьогодні створюються додатки. При цьому такі процесори можуть бути дуже ефективними. Компанія Apple заявила, що її процесор Apple M1 є найкращим у світі за продуктивністю на ват. Однак цей титул вже може забрати чип від Micro Magic на архітектурі RISC-V 64-bit. Розробники кажуть, що він випереджає чипи Apple M1 та Arm Cortex-A9.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися