Чому Стів Джобс привів нас прямо «в пекло»

Футуролог Данило Медведєв, голова ради директорів компанії «Кріорус» і засновник Російського трансгуманістичного руху, витратив 6 годин на те, щоб довести студентам Казанського федерального університету, що Стів Джобс і Білл Гейтс обдурили людство. Виступаючи з лекцією перед десятикласниками, викладачами та іншими жителями Казані в день відкритих дверей Вищої школи інформаційних технологій та інформаційних систем (ІТІС), він розповів про справжніх геніїв, досягнення яких сьогодні присвоюють відомі комп’ютерні гуру.

На думку Медведєва, створений Джобсом, Гейтсом та іншими IT-гуру комп’ютерний світ є основною причиною закриття друкарень, ліквідації газетних кіосків і навіть того, що діти поступово відмовляються від звичних ручок і зошитів на користь планшетів і калькуляторів. Будь-яку відповідь сучасна людина шукає в Google, а не намагається дійти до неї самостійно.

«Комп’ютерний світ опанував нами, як досвідчений спокусник опановує довірливою дівчиною, і залишилося тільки розслабитися і отримати задоволення, – стверджує Медведєв. – Джобс і Гейтс нас обдурили. Скинувши з очей пов’язку, яку спокушена дівчина з дурості дозволила на себе надіти, вона виявила замість омріяного принца кособокого пікапера».

Щоб зацікавити слухачів, Медведєв провів простий експеримент: запропонував двом дівчатами написати олівцем на аркуші паперу одну і ту ж фразу: «Посилення можливостей – це, по суті, питання організації». Однак учасниць експерименту він помістив в нерівні умови: до олівця однієї він скотчем прикріпив цеглину. Цілком очікувано, що вона не впоралася із завданням та зламала олівець. Підводячи підсумки експерименту, Медведєв проголосив: «Ось саме так ми і користуємося комп’ютерами».

Після експерименту лектор перейшов безпосередньо до теми пекла і вини Джобса. Футуролог зауважив, що 50 мілісекунд, за які на смартфоні відкривається Facebook, – занадто багато, адже сучасна програма повинна давати результат за час, який можна порівняти з проходженням від пальця до мозку нервових імпульсів. Усе інше є порушенням свідомості, оскільки затримка руйнує причинно-наслідкові зв’язки, що вбиті у гени живих істот ще з часів первісних бактерій.

Гальма, глюки, баги, сині екрани смерті – всі ці речі людство вважає «звичним злом», проте їх бути не повинно. Це все одно, що відкривати двері із затримкою від 30 секунд і більше з імовірністю того, що ручка відірветься і залишиться у вас в руках або зовсім кудись полетить, або ж двері взагалі не відкриються, або відкриються мимовільно, причому ви не зможете виявити якої-небудь закономірності.

Медведєв вважає: «Неможливо існувати у світі, де наслідки найпростіших дій непередбачувані».

Футуролог торкнувся і теми операційних систем, які фактично є допоміжними програмами, що забезпечують взаємодію людини і комп’ютера. Їх не повинно бути видно, проте мільйони людей з нетерпінням чекають появи нової версії Windows і OS X, не відчуваючи і не розуміючи різниці між ними. Таким чином, і Microsoft, і Apple абсолютно не розуміють цілей, заради досягнення яких створювалися комп’ютери, і завдань, які необхідно вирішувати з їхньою допомогою.

Джобса Медведєв вважає людиною, який проклав користувачам шлях до тієї самої цеглини на олівці. Він вирішив зробити комп’ютер побутовим пристроєм, причому взяв на себе сміливість визначати, що потрібно користувачам, а що ні. У результаті з’явилися продукти Apple – непридатні до ремонту, без можливості розширення і до недавнього часу сумісні лише з собою.

Медведєв нагадав, що Джобс вкрав графічний інтерфейс з Xerox Alto – першого персонального комп’ютера компанії Xerox, а та, у свою чергу, запозичила ідеї групи Стенфордського дослідницького інституту під керівництвом Дугласа Енгельбарта – винахідника комп’ютерної миші. Тепер Джобса знають всі, а ім’я Енгельбарта стер час, хоча саме він на кошти DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency – агентство передових оборонних дослідницьких проектів) півстоліття тому розробив графічний інтерфейс, який став засобом посилення інтелекту, а також гіпертекст і інструменти для спільної віддаленої роботи.

На думку Медведєва, з того часу комп’ютери деградують, а ідеї Енгельбарта розвитку не отримали. Як і Xerox Alto, який багато в чому перевершував Apple II, що з’явився на 14 років пізніше. Не жалує футуролог і Google, аргументовано доводячи, що це суто комерційна компанія, яка не розуміє сенсу створення штучного інтелекту і не має стратегії розвитку в цьому напрямку. Єдиним досягненням Goole Медведєв вважає вдосконалення технологій продажів з допомогою контекстної реклами.

Утім, не тільки в США і Європі, але і в СРСР засоби підвищення інтелекту та продуктивності розумової праці не жалували. Так, академік Віктор Глушков намагався впровадити в радянську економіку загальнодержавну автоматизовану систему обліку та обробки інформації (ОГАС), проте радянська бюрократична система чинила потужний опір нововведенню, і навіть підтримка партії та уряду не дала можливості реалізувати ідеї.

А ось в Чилі Сальвадор Альєнде, який займав у 1970-х роках посаду президента країни, прочитав книгу англійської кібернетика Стаффорда Біра «Кібернетика і менеджмент» і запросив автора на роботу в уряд. Альєнде поставив перед Біром завдання переробити систему управління, причому надав йому лише старий комп’ютер і кілька десятків телексів. Але Бір із завданням впорався і створив систему «Кіберсин», яка дозволила уряду Чилі вирішувати неймовірні завдання. Приміром, після страйку водіїв вантажівок і блокування постачання столиці Чилі продовольством «Кіберсин» знайшла спосіб замінити 50 000 потрібних, але відсутніх автомобілів, всього 200, які були в розпорядженні.

На думку Медведєва, саме «Кіберсин» був справжньою причиною чилійського державного перевороту, так як представляв небезпеку і для соціалістичної, і для капіталістичної системи. При збільшенні ефективності управління в сотні разів для капіталістів, «червоних директорів» і «ефективних менеджерів» просто не залишиться місця. До речі, Аугусто Піночет і його хунта зруйнували «Кіберсин» практично відразу ж після приходу до влади.

За матеріалами: «Бізнес-газета»

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я