Facebook і Google виходять з космічної гонки

Аналітики прогнозували жорстку гонку між Facebook і Google за право домінування на низькій навколоземній орбіті. Це мало б дати дешевий та швидкий інтернет у найвіддаленіших куточках світу. Але реальність виявилася далекою від прогнозів: обидві компанії відклали в довгий ящик свої амбітні плани щодо запуску супутникового інтернету.

Днями від космічного інтернету відмовився Facebook через те, що проект не окупить витрати. Компанія Google, яка найняла в 2014 році відомого творця супутникових бізнес-проектів Грега Вайлера для підготовки створення «супутникового сузір’я», відмовилася від своїх планів раніше в цьому році.

Схематичне відображення площі покриття за допомогою базової станції мережі, літаючого апарата і супутника

Експерти в галузі супутникових технологій попереджали про таку можливість і раніше. Проекти з впровадження супутникового інтернету мають традицію невдач, оскільки він є досить дорогим та надає низьку швидкість пересилання даних.

Плани Facebook із самого початку виглядали не дуже реалістичними, оскільки передбачали використання великих супутників на геостаціонарних орбітах. Їхній запуск обходиться дуже дорого, а відстань до них робить супутниковий інтернет ще повільнішим.

Більше надії давало сузір’я мікросупутників на малих орбітах – план Google та Вайлера. Вони можуть запропонувати більш високі швидкості – у силу ближчого розташування до Землі порівняно з типовими супутниками зв’язку, які розташовуються на високих орбітах. Крім того, створення таких супутників обійдеться не так дорого, оскільки невеликі супутники коштують менше своїх великих побратимів.

Однак навіть цей план може виявитися не надто реалістичним – один з першопрохідців супутникового бізнесу, голова правління Surrey Satellite Technology Мартін Світінг, порівняв інтерес до малих супутників з піною на поверхні капучіно. Технічні завдання, пов’язані із запуском і повноцінним управлінням повноправного «супутникового сузір’я», як і раніше, залишаються складними.

І це пояснює, чому провідні технологічні компанії, такі як Google і Facebook, відмовилися від своїх супутникових амбіцій: у цій сфері набагато більше ризику, ніж у сегменті самокерованих автомобілів і віртуальної реальності. В останніх двох сферах обидві компанії продовжують агресивно просуватися до поставлених цілей.

Проте ідея супутникового інтернету не вмирає – Вайлер залишив Google та заснував новий концерн із запуску цієї послуги, отримавши фінансування від Qualcomm і Virgin Galactic. У компанії Елона Маска SpaceX заявили про розробку власного сузір’я малих супутників зв’язку. Навіть компанія Google, як і раніше, залишається інвестором O3b – фірми, яка сподівається за допомогою супутників посилити проникнення інтернету на ринки, що розвиваються.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я