Субота, 22 Червня, 2024

Франція почала боротися проти Apple, щоб користувачі могли вільно міняти компоненти

Apple зробила так, що поломка майже будь-якого компонента в iPhone унеможливлює його вільний ремонт. Адже запчастини потрібно програмно «прив’язувати» в телефон. І це стосується навіть запчастин, щойно знятих з іншого айфона. Французька прокуратура почала розслідування такого запланованого морального старіння.

Останні кілька років в iPhone навіть акумулятор не можливо просто замінити – потрібна програмно «прив’язувати» його в телефон. А заміна екрану без такого без спеціального програмного забезпечення відключає функцію ідентифікації особи FaceID.

«Ця проблема стає все гіршою і гіршою», — каже Александр Айзек, генеральний директор The Repair Academy, відомої дослідницької та навчальної групи, яка керує сервісним центром в Тулузі.

Змушуючи людей платити за дорогий ремонт в офіційному акредитованому сервісному центрі, Apple стимулює людей викидати свої пристрої, а не ремонтувати їх.

За оцінками Академії ремонту, акредитований Apple сервісний центр стягує з клієнтів удвічі більше, ніж незалежний ремонтний центр.

«Багато людей сприймають Apple як суперзелену», — говорить Ісаак, маючи на увазі сонячні батареї в штаб-квартирі компанії в Каліфорнії та перероблений алюміній, який використовується для виготовлення MacBook. Академія ремонту збирає докази, щоб довести, що це не так. Натомість інженери Apple активно намагаються зробити iPhone важчими для ремонту, стверджує він.

І тепер паризький прокурор вирішив вжити заходів. Прокуратура оголосила, що буде проведено офіційне розслідування звинувачень у тому, що Apple використовує бізнес-модель планового старіння — термін, який відноситься до продукту, який розроблений з навмисним обмеженням терміну його служби.

Прокуратура, яка делегувала розслідування Департаменту конкуренції, захисту прав споживачів і запобігання шахрайству Франції (DGCCRF), матиме повноваження оштрафувати компанію, а також довести, чи обмеження Apple на ремонт iPhone порушують французьке законодавство.

Протягом багатьох років Франція була в авангарді руху за право на ремонт, запровадивши першу в Європі систему оцінки придатності до ремонту.

«Франція наполягає на праві ремонтувати так, як ще ніхто, — каже Елізабет Чемберлен, директор із сталого розвитку iFixit, американської групи, яка виступає за право на ремонт. – Це перший випадок, коли ми бачимо будь-який рух на національному рівні проти планового старіння через прив’язування деталей».

Прив’язування серійних номерів деталей до списку дозволених, також відоме як «серіалізація», є проблемою не тільки споживача, але й екології. За оцінками бельгійської некомерційної організації The WEEE Forum, яка вивчає електронні відходи, минулого року було викинуто 5,3 мільярда мобільних телефонів.

Серіалізація теоретично є незаконною у Франції відповідно до закону про боротьбу з відходами 2021 року. «Закон говорить, що виробники повинні дозволяти споживачам ремонтувати свої пристрої без дискримінації будь-якої ремонтної майстерні», — каже Летіція Вассер, директор французької агітаційної групи Stop Obsolescence (HOP), чия груднева скарга на Apple призвела до розслідування паризької прокуратури.

 

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися