Понеділок, 15 Квітня, 2024

Інформаційне агентство автомобіля: зустрічайте лобове скло

Один з найновіших хітів автомобільного світу, який помітний кожному користувачеві, – це проекційні дисплеї. Ця технологія раніше була доступна лише пілотам військових винищувачів, а зараз нею можуть насолодитися власники нових авто, адже такі дисплеї здатні виводити чітку та різнокольорову інформацію на лобове скло машини. Автовиробники кажуть, що з ними їздити буде безпечніше, однак експерти кажуть, що це – просто ще одне відволікання водія від дороги.

Проекційні дисплеї в автомобілях сьогодні здатні відображати багато різноманітної інформації: поточну швидкість, курсові підказки та навіть SMS-повідомлення чи розмови у Facebook. Автовиробники переконують, що погляд на такий дисплей менше відволікає водія, адже інформація у нього постійно перед очима.

«Виробники таких проекційних дисплеїв не дали жодного висновку чи навіть припущення про можливий рівень безпеки. Вони не надали жодного наукового дослідження, – каже адвокат та президент організації «Закінчити відволікання водіїв» Джоел Фельдман. У 2009 році він втратив свою дочку, яку збив водій, що відволікся від керування авто. – Виробники просто припускають, що якщо водій дивиться прямо попереду, а не кудись в сторону, тоді неважливо, які думки у нього в голові та на чому він концентрується. Наукові дослідження кажуть, що це неправда».

Сучасні проекційні дисплеї здатні відображати повнокольорові знаки та анімовані елементи інтерфейсу. Подібні гаджети сьогодні пропонуються в оснащенні деяких моделей Hyundai, Volvo та BMW. З часом, кажуть аналітики, подібні технології стануть дешевшими та просочаться в бюджетні автомобілі та стануть повсюдними. При цьому, за їхніми прогнозами, це станеться раніше, ніж з’являться наукові дослідження впливу таких дисплеїв на безпеку руху.

Проекцію у маси

Наприклад, Volvo показала систему, яка відправляє яскраві повідомлення водію, щоб той уникнув зіткнення з велосипедистом. Покупці свіжих моделей BMW зможуть використовувати дисплей для зміни радіостанції та виводити на нього повідомлення про перевищення швидкості. А Hyundai Genesis 2015 модельного року вміє сканувати оточуючі автомобілі та розраховувати ймовірність зіткнення з ними. Аналітику щодо цього машина також виводить на лобове скло.

Проте виробники йдуть навіть далі та перетворюють на дисплей увесь салон. Наприклад, Jaguar Land Rover представив систему «360 Virtual Urban Windscreen», яка розширює видимість на стійки даху автомобіля, щоб вони не заважали бачити, наприклад, пішоходів збоку.

Такі технології проекційних дисплеїв досліджують не лише автовиробники. Наприклад, Garmin продає систему, яка дозволяє обладнати подібними можливостями будь-яке авто. А стартап Navdy пропонує за $299 рішення, яке виводить на лобове скло повідомлення з Twitter, навігацію та інші речі і при цьому зображення у 40 разів яскравіше, ніж на iPhone. Водій зможе маніпулювати SMS жестами своїх пальців, а також за допомогою голосових команд.

Автовиробники поки не можуть домовитися щодо того, які обсяги інформації на проекційному дисплеї будуть занадто великими. Наприклад, у машинах Mercedes-Benz, які цього року отримали подібні технології, на лобовому склі відображається лише швидкість. Подібну можливість пропонували ще у 80-х роках минулого століття авто марки Oldsmobile Cutlass Supreme.

«Технологія – це не те, що ми активно проштовхуємо, – каже спікер Mercedes Крістіан Бокіч. – Простота – це ключ, тому вона не відволікає. Чим більше інформації на проекційному дисплеї, тим більше відволікається водій. Ми не хочемо дійти до точки, коли перевантажимо його та йому буде незручно кермувати».

Майбутні технології з минулого

Проекційні дисплеї вже добре знайомі пілотам військовоповітряних сил ще з часів Другої світової війни. Однак навіть сьогодні експерти не можуть дійти висновку, допомагають вони їм чи навпаки – відволікають. У 2004 році дослідники NASA повідомили, що насиченість проекційних дисплеїв інформацією часто відволікає пілотів. Цю проблему вони називають «захоплення уваги».

Однак льотчики – це треновані та підготовлені користувачі, а ось дисплеями на лобовому склі будуть користуватися водії з різними фізичними та психічними можливостями. Дорожні чиновники у США вже почали досліджувати вплив на безпеку дорожнього руху від масової наявності таких дисплеїв в авто, однак вони ще мають обробити отримані результати та опублікувати звіт.

Проте деякі висновки вони можуть зробити вже зараз: прості дисплеї можуть бути корисними. Але додавання на лобове скло різної інформації, від повідомлень на телефоні до мультимедійних функцій, заважатиме безпечному управлінню. За словами експертів, водії машин з такими екранами можуть отримати «невимушену сліпоту» або тунельний зір, коли їхнє поле бачення буде дуже обмеженим. Хоча насправді для максимальної безпеки потрібно бачити не лише прямо перед собою, а й оточення.

«Через те, що хтось дивиться прямо, це не означає, що він бачить усе, що є в його полі зору, – каже адвокат Пол Атчлі. Він працює професором когнітивної психології в Університеті Канзасу та досліджує увагу пілотів у тривимірному просторі для армії США. – Ви отримуєте ілюзію уваги до ситуації на дорозі, але не будете бачити справді важливі речі».

Експерти пропонують піарщикам та рекламникам не порівнювати проекційні дисплеї в автомобілях з такими ж у літаках. Останніми керують професійні треновані пілоти, кажуть вони. «Пілот постійно підвищує свою кваліфікацію, і його робота, – каже президент альянсу «Безпечні дороги» Джеф Ларасон, – відрізняється від того, коли тітка Джуді їде по дорозі в магазин».

За матеріалами: Washington Post

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися