До кінця року у квантових комп’ютерах буде прорив: Google робить новий чіп

Це буде академічний прорив. Після цього доведеться вигадати, як його масштабувати та програмувати

Керівник групи Google з розробки процесорів Джон Мартініс дає собі кілька місяців для нового прориву в комп’ютерних технологіях. Мова йде про квантові комп’ютери. Він працює над новим чіпом для них. До кінця року, упевнений Мартініс, його команда створить квантовий процесор, який виконуватиме обчислення зі швидкістю, недосяжною для будь-якого звичайного комп’ютера. Доказом буде змагання між майбутнім квантовим комп’ютером від Google та одним з найбільших у світі суперкомп’ютерів.

«Ми думаємо, що готові до такого експерименту, – каже Мартініс. – Це те, що ми можемо зробити зараз».

Квантові комп’ютери використовують як одиниці даних кубіти. Вони використовують особливості квантової механіки, щоб швидше отримувати результати обчислень. Але кубіти важко створювати та маніпулювати ними, тому наявні квантові комп’ютери дуже слабкі. Google, наприклад, випустив машину з шістьма кубітами. Але Мартініс готує машину із 49 кубітами.

Наявний 6-кубітовий квантовий комп’ютер є полігоном для випробовування технологій. На ньому, наприклад, тестують новий спосіб виробництва – кожен кубіт є окремим чіпом, які потім з’єднують докупи. Це усуває проблему взаємного впливу кубітів один на одного та спрощує загальну схему такого квантового комп’ютера.

Після багатьох років досліджень квантові комп’ютери перетворюються на робочий інструмент

Але навіть якщо майбутня квантова машина доведе свою потужність порівняно зі звичайними кремнієвими суперкомп’ютерами, вона все одно залишиться слабкою для реальних завдань. Експерти кажуть, що для практичного використання квантовий комп’ютер повинен мати набагато більше, ніж 50 кубітів.

«Це буде академічний прорив, – говорить професор Університету Меріленду Кріс Монро. – Після цього доведеться вигадати, як його масштабувати та програмувати».

У самому Google менеджери та інші працівники завдяки проекту Мартініса зрозуміли перспективність квантових комп’ютерів. «Вони все розуміють і дуже радіють цьому, – каже Мартініс. – Ми намагаємося отримати підтримку всередині Google, і цей експеримент допоміг іншим інженерам заговорити з нами».

До речі, після багатьох років досліджень і тестувань квантові комп’ютери перетворюються на робочий інструмент. Цього місяця IBM та Google заявили, що планують зробити квантові комп’ютери комерційними машинами впродовж найближчих п’яти років. Компанії продаватимуть доступ до квантових обчислень бажаючим – такий собі різновид хмарного сервісу. Експерти вже пророкують, що такий крок стане початком нової ери, наслідки якої відчують логістика, діагностика, машинне навчання та багато інших сфер. Одними з перших комерційних користувачів квантових комп’ютерів стануть хіміки. Такі машини допоможуть їм швидше симулювати молекули та їхню поведінку в хімічних реакціях. Подібне завдання також дозволить розробити алгоритми, необхідні для квантових комп’ютерів.

За матеріалами: Technology Review

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я