Microsoft стала прихильником ремонту гаджетів

Корпорація Майкрософт пообіцяла, що найближчим часом її клієнтам буде легше відремонтувати її девайси

Microsoft стала прибічником права на ремонт. Зіткнувшись із тиском інвесторів та мінливим правовим середовищем, комп’ютерний гігант вирішив полегшити людям ремонт власних пристроїв.

Корпорація Майкрософт пообіцяла, що найближчим часом її клієнтам буде легше відремонтувати її девайси. Компанія вивчить вплив права на ремонт на навколишнє середовище і до кінця наступного року прийме дії, відповідно до отриманих результатів.

Ініціатива софтверного гіганта є реакцією на резолюцію акціонерів, подану в червні 2021 року. Вона вимагала від компанії серйозно розглянути питання про вплив на навколишнє середовище внаслідок полегшення ремонту її продукції.

Цей заклик був викликаний поширення руху за право на ремонт, яке набирало обертів протягом багатьох років. Акціонери співпрацювали з неприбутковою організацією As You Sow, що спеціалізується на захисті інтересів акціонерів, щоб допомогти їм чинити тиск на Microsoft.

«Це обнадійливий крок Microsoft у відповідь на зростання активності федеральної влади і штатів в області права на ремонт, – йдеться в прес-релізі Келлі Макбі, координатора програми з відходів в As You Sow. – Цікаво, що ця угода дозволить споживачам ремонтувати свої пристрої Microsoft за межами обмеженої мережі авторизованих ремонтних майстерень».

В As You Sow погодилися відкликати рішення акціонерів. В обмін Microsoft пообіцяла завершити стороннє дослідження, що оцінює екологічні та соціальні наслідки, пов’язані з розширенням доступу споживачів до ремонту.

Компанія також має визначити нові механізми розширення доступу до ремонту, у тому числі для пристроїв Surface і консолей Xbox. Вона ще має розширити доступність певних деталей і документації по ремонту за межами мережі авторизованих сервісних центрів та ініціювати нові механізми для включення і полегшення локальних варіантів ремонту для споживачів.

Виробники проти ремонту

Виробники усіляко намагаються чинити перепони ремонту гаджетів, особливо в неавторизованих сервісних центрах. Наприклад, Apple блокує встановлення навіть оригінальних компонентів, знятих з інших iPhone.

Apple є одним з найбільших противників права на ремонт. Компанія відома тим, що усіляко намагається унеможливити користувачам та сервісним центрам ремонт своїх девайсів: вона лобіює відповідні закони, блокує роботу неофіційних комплектуючих та вводить процедури ремонту, без яких техніка не працюватиме і які доступні лише обраним.

Проти ремонту виступають також виробники іншої техніки, включаючи сільськогосподарську. Виробник тракторів John Deere змусив фермерів підписати угоду, яка забороняє будь-який ремонт чи модифікацію обладнання. Ця угода також забороняє фермерам судитися з John Deere через втрачений врожай, прибуток, обладнання, здоров’я тощо, якщо причиною стала робота або збій у програмному забезпеченні.

Рух за право на ремонт

Все більше користувачів виявляються невдоволеними, що виробники навмисне блокують ремонт техніки. Вони почали рух за право на ремонт, який стикнувся з великими труднощами у просуванні відповідних законодавчих ініціатив.

На початку 2021 року стало відомо, що Apple, Microsoft, Amazon, Google працювали над тим, щоб блокувати прийняття законопроєктів стосовно права на ремонт.

Демократ з Вашингтонської Палати представників Міа Грегерсон виступила спонсором ініціативи «Право на ремонт». «Якщо ви дійсно хочете знати, хто був неслухняним – це була Apple», – сказала Грегерсон.

В цілому, рух за право на ремонт програвав лобістам техногігантів. Наприклад, альянс Alliance for Automotive Innovation, в який входять General Motors, Fiat Chrysler та інші влітку поточного року почав законодавче блокування законопроєкту, який мав надати розширений доступ до ремонтної інформації автомобілів. В Каліфорнії законопроєкт права на ремонт провалився в 2019 році.

Але недавнє розпорядження президента США Джо Байдена проклало шлях до права на ремонт. Це розпорядження змушує Федеральну торгову комісію розробити законодавчі норми, які забороняють виробникам блокувати ремонт гаджетів користувачами та незалежними сервісними центрами.