Субота, 9 Грудня, 2023

Підробленим лікам африканці протистоять технологіями

 

Холера, малярія та нещодавній спалах епідемії вірусу Еболи відкрили важливу проблему в системі охорони здоров’я місцевих країн – фальшиві медикаменти. У західній частині континенту змогли від них захиститися за допомогою мобільних технологій. Утиліти допомагають жителям визначати підробки та рятувати свої життя.

Традиційні методи державних чиновників – посилення контролю за поставками медикаментів та точок їхнього продажу – не приносять помітних результатів. Тому регуляторні органи звернулися до телеком-операторів та фармацевтичних компаній по допомогу. Вони розробили спеціальні програми для мобільних, які дозволяють перевіряти статус ліків перед їхнім придбанням та визначати контрафакт.

Одну з таких ініціатив минулого місяця запустили у Гані. Вона називається PREVENT (Patients’ Research, Empowerment, Vigilance, and Education Through New Technologies) та дозволяє користувачам більше дізнаватися про медикаменти.

«Ініціатива дозволяє фармацевтичним компаніям додавати спеціальне маркування на свою продукцію, яка потім йде в продаж, – пояснює один з керівників цієї програми Селорм Бранті. – Ці мітки мають приховані зони з покриттям, що стирається, а під ним знаходиться 12-значний цифровий код. За таким же принципом працюють картки поповнення мобільних операторів, тому користувачі з ним знайомі».

Споживачам необхідно відправити отриманий код на короткий номер, після чого він через декілька секунд отримує відомості про ліки. Якщо вони виявились фальшивими, тоді утиліта порадить, куди можна звернутись з цього питання. Якщо ж ліки виявляться оригінальними, тоді програма на мобільному покаже назву бренду, активні інгредієнти, номер партії та термін придатності. Усі ці дані повинні збігатися з тими, що вказані на упаковці.

Мобільники на захисті від підробок

Бранті каже, що сьогодні такі ініціативи дуже важливі, оскільки в країні спалахи смертельних хвороб Еболи та холери. З часом, каже експерт, таку практику хочуть ввести і сусідні держави. «Успіх Гани спонукав нас популяризувати цю ініціативу серед інших країн, – говорить він. – У деяких з них плани вже розроблені». Одна з таких держав – Нігерія, в якій регуляторні органи вже запустили схожий сервіс під назвою Mobile Authentication Service (MAS) – мобільна служба аутентифікації.

При цьому пілотне впровадження проекту MAS у Нігерії почалося ще у 2010 році, проте його запустили лише влітку цього року через постійні прохання відстрочки фармацевтичних компаній. Загалом мобільною утилітою Mobile Authentication Service користуються понад 10 млн осіб у Гані, Нігерії, Кенії та Індії.

Африканець перевіряє ліки на підробку

«Споживачі можуть уникнути потенційно шкідливих підроблених продуктів, особливо – фальшивих ліків. В останні часто пакують або наповнювачі, або навіть отруту, – каже глобальний бізнес-координатор MAS Меліза Анна Мітра. – Наш центр підтримки також допомагає користувачам відповісти на питання та надає виробникам дані про потреби споживачів».

Основна проблема такого підходу – не кожен африканець має мобільний телефон. Окрім цього, не всі виробники приєднуються до подібних ініціатив. Це зазвичай великі корпорації, а ось вендори меншого розміру ухиляються.

Ще одним питанням є масова пропаганда та навчання людей доступним технологічним можливостям для збереження здоров’я. «Необхідно навчати людей у віддалених та депресивних регіонах, – каже Бранті. – Це вимагає багато ресурсів на освіту, яких і так бракує».

За матеріалами: PC World.

 

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися