Неділя, 3 Грудня, 2023

ПК та ноутбуки зможуть менше шуміти вентилятором: пасивне охолодження зробили ефективнішим завдяки «потінню» через гідрогель

Настільні комп’ютери та ноутбуки наступного покоління зможуть відводити більше тепла без вмикання своїх вентиляторів на повну потужність. Інженерам з Університету Каліфорнії та Національної лабораторії Берклі вдалося значно підвищити ефективність радіаторів. Їхня розробка показала зниження температури на 15 градусів Цельсія.

Охолодження комп’ютерних систем побудоване сьогодні здебільшого на радіаторах. Це набір металевих пластин, які торкаються гарячого чипа, забираючи на себе тепло, і віддають це тепло в оточуюче повітря. Для більшої ефективності радіатора повітря крізь нього може продуватися вентилятором.

Стаття, опублікована на Cell Reports Physical Science, показує, що покриття радіатора гідрогелем забезпечує значне збільшення ефективності охолодження. Процесор Intel Core i5-4690 потужністю 84 Вт показав температуру приблизно на 15 градусів Цельсію нижче, ніж при охолодженні через звичайний радіатор.

Гідрогелеве покриття пластин радіатора підвищує ефективність охолодження, оскільки використовується той же принцип, що і тварини, коли потіють. А саме – поглинання енергії при випаровуванні рідини.

Коли електроніка знаходиться під навантаженням і виділяє тепло, гідрогель «потіє», виділяючи збережену в ньому воду, яка випаровується, створюючи ефект охолодження. Коли електроніка не працює, це дозволяє гідрогелю відновити свій вміст вологи, готуючись до наступного робочого циклу навантаження.

Оскільки гідрогель перезаряджатиметься вологою з оточуючого повітря, рішення особливо добре працюватиме в тропіках — таких місцях, як Флорида, Гонконг, Сінгапур, Тайвань тощо — де відносна вологість може становити 80–90%.

Якщо гідрогелеве покриття більше стосується систем охолодження традиційної конструкції, що включають радіатор, то система AirJet взагалі пропонує відмовитися від радіаторів та вентиляторів. Автори цієї системи кажуть, що AirJet займає менше місця, ніж вентилятори, і настільки краще справляються з керуванням теплом, що комп’ютерам не потрібно знижувати свою продуктивність, щоб уникнути перегріву.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися