Проект повітряних куль Loon з інтернетом від Google закрили

Середня швидкість завантаження даних повинна скласти 18,9 Мбіт/с з інтернету на пристрій користувача та 4,74 МБіт/с – з пристрою користувача в інтернет

Материнська компанія Google, Alphabet, підтвердила, що вона закриває Loon. Це започаткований в 2012 році проект, метою якого було забезпечити інтернетом віддалені регіони, роздаючи його зі стратосферних куль. Кілька місяців назад проект перейшов в комерційну стадію.

Генеральний директор Loon Аластер Вестгарт, сказав, що рішення про закриття підприємства було прийнято через відсутність достатньої кількості партнерів, які бажають підтримати ініціативу. Також проект провалився через відсутність стійкої бізнес-моделі.

«Незважаючи на те, що ми знайшли ряд партнерів на цьому шляху, ми не знайшли спосіб знизити витрати на досить низькому рівні для побудови довгострокового і стійкого бізнесу. Розробка радикальних нових технологій за своєю суттю ризикована, але від цього мені не легше повідомляти ці новини», – сказав топ-менеджер.

У минулому році Google оголосив про запуск аеростатів в Кенії, щоб запропонувати мобільний інтернет абонентам Telekom Kenya. Кенія стала першою країною, де він запрацював повноцінно, надавши онлайн-доступ десяткам тисяч кенійців.

Google запустила 35 таких куль для покриття зв’язком 4G LTE території у 80289,6 квадратних кілометрів у центральній та західній Кенії, зі столицею Найробі включно. Кулі дрейфують на висотах понад 20 кілометрів – значно вище за звичні ешелони комерційної авіації.

Середня швидкість завантаження даних повинна скласти 18,9 Мбіт/с з інтернету на пристрій користувача та 4,74 МБіт/с – з пристрою користувача в інтернет. Затримка передачі пакетів становить 19 мілісекунд. Інженери Loon кажуть, що цього досить для голосових та відеодзвінків, перегляду YouTube, користування WhatsApp.

Кулі створено з аркушів поліетилену площею з тенісний корт, і вони живляться від сонячних панелей. Керування відбувається з центру на землі. Поки куля в повітрі, вона працює літаючою вишкою стільникового зв’язку, передаючи сигнал від користувачів до наземних станцій. Тривалість неперервної роботи одної кулі перевищує 100 днів.

Повітряні інтернет-кулі Loon почали розробляти у 2011 році, й очікувалося, що вже до 2016 року Google розгорне глобальну комерційну мережу. З того часу повітряні кулі доводили свою ефективність: вони утворили канал передачі інтернету на 1000 км, повертали мобільний зв’язок після катастрофи.

Проект Loon раніше використовувався як засіб термінового відновлення зв’язку. У співпраці з операторами AT&T та T-Mobile ці повітряні кулі повернули комунікації 200 тисячам людей у Пуерто-Ріко після урагану Марія у 2017 році. Тоді на острові була знищена майже вся інфраструктура.

У 2019 році післе землетрусу магнітудою 8.0 в Перу Loon надав зв’язок LTE у співпраці з Telefonica. Також у 2019 році компанія заявила про забезпечення зв’язку в тропічних лісах Амазонки в Перу. Цього року Loon підписав контракт з Vodacom для надання зв’язку у Мозамбіку.