Роботи-вбивці: їх не уникнути

Коли мобільний телефон або годинник стають «розумними», це захоплює. Але прогрес технологій зачіпає всю техніку, з військовою включно. Танки і літаки сьогодні перетворюються на безпілотних роботів, які стали настільки «розумними», що самі можуть приймати рішення відкривати вогонь. Розвиток штучного інтелекту в бойовій техніці може призвести якщо не до появи Термінатора, то до виникнення його прямого предка, вважають експерти.

Одним із прикладів подібного роботизованого танка є Modular Advanced Armed Robotic System – дітище компанії Qinetiq North America. Ця машина довжиною в один метр – одна з багатьох на суші, морі та в повітрі, які сьогодні використовуються військовими силами. Сьогодні такі роботизовані системи використовують понад 90 держав, а ринок подібних систем, за прогнозами аналітиків IHS, до 2023 року складе $98 млрд.

«США залишається основним ринком і головним його двигуном, – говорить аналітик IHS Дерек Мейпл. – Однак багато країн розробляють власні безпілотні системи».

Машини компанії Qinetiq поки ще не вміють пересуватися по полю бою повністю самостійно, але навіть дистанційне керування дозволяє значно знизити ризики для бойових операторів. Адже вони можуть знаходитися на відстані до 800 метрів від робота. Крім цього, машину легко можна посилати в ті місця, куди солдатам небезпечно ходити, наприклад, у заміновані будівлі з встановленими пастками.

Незважаючи на те, що сьогоднішні роботи поки ще не вміють пересуватися самостійно і залежать від оператора, експерти попереджають, що прогрес у штучному інтелекті може призвести до появи Термінатора або його прямого предка.

У тому, що це трапиться, практично ніхто не сумнівається, однак оптимісти кажуть, що це трапиться через багато десятиліть. І в найближчому майбутньому за машинами повинні наглядати люди.

Стріляй самостійно

До створення штучного інтелекту ще може пройти багато років, однак військові роботи, що стріляють на власний розсуд, існують уже сьогодні. Один з них – бойовий дрон ізраїльської армії під назвою Harpy.

Самі розробники називають своє творіння «боєприпасом із затримкою». Адже Harpy скоріше є літальною «розумною» ракетою. Після запуску він кружляє над полем бою і вичікує появи придатної мети – ворожих радарів. Як тільки вона виникне в його полі зору, він самостійно вирішує, коли починати атаку.

Сьогодні солдати запускають Harpy тільки тоді, коли впевнені, що йому буде що знищувати. Однак експерти кажуть, що подібна автоматизація зброї буде відбуватися все частіше.

Свій-чужий

Одна з головних перешкод перед масовим застосуванням роботів в армії – це розпізнавання дружніх і ворожих бійців і техніки.

«Ворожий танк і дружній танк виглядають для робота приблизно однаково, – говорить експерт Центру нової американської безпеки Пол Шерр. – Військові не хочуть використовувати на полі бою те, що випадково може почати воювати проти них».

З думкою експерта згодні і самі військові, наприклад, генерал Ларрі Джеймс. «Ми в десятиліттях, якщо не в роках, від того моменту, коли будемо впевнені, що штучний інтелект може чітко виконувати відмінності і приймати рішення», – говорить він.

Незважаючи на труднощі у розвитку необхідних технологій для військових роботів, департамент США – найбільший споживач подібних систем – нещодавно опублікував власний план розвитку на 25-річний період. У ньому говориться, що машини продовжують утримувати перспективні позиції для виконання бойових завдань. І завершується звіт тим, що коли технічні труднощі залишаться в минулому, військові отримають значно більше можливостей, ніж сьогодні.

Роботів скасувати не можна

Учені продовжують працювати над підвищенням можливостей бойових машин. Один з них ­– Санжів Сінгх. Він працює професором в Університеті Карнегі-Меллона і займається дослідженнями для армії США і агентства перспективних досліджень Darpa.

Його команда побудувала безпілотний вертоліт, якому не потрібен оператор або екіпаж. Машина сама будує план польоту і сканує навколишню місцевість. Зараз дослідники готують такий вертоліт для виконання місій військової підтримки та евакуації поранених. Вони кажуть, що це великий прорив порівняно з автономними дронами.

«Маленькі безпілотні апарати літають за навігацією GPS. Якщо ви зробите помилку в плані польоту, вони легко вріжуться в гору, як тільки та виявиться у них на шляху», – зазначає дослідник.

Враховуючи обсяги грошей, які вкладаються в ці розробки, рано чи пізно їх все одно винайдуть, вважає аналітик з озброєнь Пол Бівер. «Це як ядерна зброя – її не можна не винайти, – зазначає він. – Я думаю, що залишилося не більше десятиліття, поки організована злочинність отримає таку зброю і буде продавати її терористам».

Це питання досить серйозне, тому делегати 117 країн зустрілися в женевській штаб-квартирі ООН для обговорення заборони таких автономних бойових систем. Активісти вважають, що навіть якщо подібна технологія сьогодні не існує, діяти потрібно вже зараз.

«Існує безліч людей, які бачать це як неминуче і навіть бажане. Ми повинні діяти зараз, щоб зупинити це, – говорить Стефен Гус з організації з прав людини Human Rights Watch. – Це терміново, хоча ми говоримо про зброю майбутнього».

За матеріалами: BBC

 

2 КОМЕНТАРІ

Comments are closed.