Четвер, 18 Квітня, 2024

Штучний інтелект посадили пілотом у реальний винищувач F-16: алгоритм налітав 17 годин

Дослідницьке агентство Міністерства оборони США (DARPA) оголосило, що його алгоритми штучного інтелекту тепер можуть керувати справжнім F-16. Винищувач, який вперше був представлений у 1978 році, літав приблизно 17 годин під управлінням штучного інтелекту ACE. Програма польотів охоплювала сучасні маневри винищувачів і бойові дії за межами видимості.

«На початку грудня 2022 року розробники алгоритму ACE завантажили своє програмне забезпечення штучного інтелекту в спеціально модифікований випробувальний літак F-16, відомий як X-62A або VISTA (Variable In-flight Simulator Test Aircraft). Тестування відбувалося у школі льотчиків-випробувачів ВПС на авіабазі Едвардс, штат Каліфорнія. Вони тривали кілька днів.

«Польоти продемонстрували, що агенти штучного інтелекту можуть керувати повномасштабним винищувачем, і надали безцінні дані про польоти», – йдеться в прес-релізі DARPA.

Програма DARPA Air Combat Evolution (ACE) почалася в 2019 році, коли агентство почало працювати над співробітництвом людини і машини в повітряних боях. Тестувати польоти на основі штучного інтелекту почали в 2020 році, коли організація провела те, що називається AlphaDogfight Trials – змагання між різними компаніями, щоб побачити, хто зможе створити найдосконаліший алгоритм для літака на основі штучного інтелекту.

ACE є одним із понад шестисот проектів Міністерства оборони, які включають штучний інтелект у національні оборонні програми. У 2018 році уряд США зобов’язався витратити до 2 мільярдів доларів на інвестиції в штучний інтелект протягом наступних п’яти років, а лише у 2022 році витратив 2,58 мільярда доларів на дослідження та розробки штучного інтелекту.

Інші захисні проекти штучного інтелекту включають створення роботів і носимих технологій, а також збір розвідданих.

Автономні літаки не є чимось нечуваним: найперший успішний випадок літака з автопілотом був у 1914 році, коли чоловік на ім’я Лоуренс Сперрі прикріпив гіроскоп (колесо, що швидко обертається) до хвостової частини та крил літака.

Однак системи штучного інтелекту, які працюють на винищувачах, вимагають більшої точності та маневреності, ніж, наприклад, пасажирський літак, який не запрограмований на різноманітні бойові умови.

DARPA заявило, що не очікує, що літак літатиме без пілота. Агентство сподівається включити штучний інтелект, щоб пілот-людина зосереджувався на більших завданнях з управління боєм, а штучний інтелект керував реактивним літаком і надавав дані про політ у реальному часі.

Стейсі Петтіджон, директор оборонної програми в Центрі нової американської безпеки, сказала The New Yorker, що програма ACE дозволить американській обороні мати набагато менші автономні літальні апарати і якщо будь-який з них буде збитий, це буде не така велика втрата.

Згідно з тією ж статтею, чотири L-39 зі штучним інтелектом візьмуть участь у живому повітряному бою в небі над озером Онтаріо в 2024 році. Тим часом Школа льотчиків-випробувачів ВПС працює над вимірюванням того, наскільки пілоти довіряють агенту штучному інтелекту, і калібруванням довіри між людьми та штучним інтелектом.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися