Світло дорожчає, але гроші в гаманці залишаться

Еволюція освітлення LED світлодіод лампи lamp

Закони в черговий раз полегшили гаманець – з вересня ми платитимемо за електроенергію на 25% більше, ніж сьогодні. Причому нинішня ціна у 99 коп./кВт– це підвищена в березні на 25% вартість. Але на цьому зростання не завершиться: у березні 2017 року ціна на кіловати зросте ще на 25%. Тобто порівняно з квітнем 2015 року – тоді було прийнято постанову про збільшення вартості електрики – у березні 2017 року платити за кожен кіловат доведеться у 3,5 рази більше – по 1,68 грн. Щоб це не спустошило гаманець, можна впровадити у своїй оселі світлодіодні лампи. Ось що про них треба знати.

Що таке світлодіодна лампа

Перші світлодіоди називали світлом Лосєва – за ім’ям вченого, який у 20-х роках минулого століття відкрив явище світіння напівпровідника. Спочатку з’явився червоний світлодіод, потім на початку 70-х років з’явилися жовті й зелені світлодіоди. Синій світлодіод створив у 1990 році японець Суджі Накамура.

Після появи синього світлодіода стало можливим робити білі джерела світла з трьома кристалами (RGB). Вони досі використовуються в концертному й декоративному освітленні. Але для побутових ламп залучили інший принцип.

У 1996 році з’явилися перші білі світлодіоди, які використовують люмінофор. У них світло синього або ультрафіолетового світлодіода перетворюється на біле за допомогою спеціальної хімічної речовини, нанесеної поверх кристалів. У 2005 році ефективність таких світлодіодів досягла 100 лм/Вт, що дозволило почати використовувати люмінофорні світлодіоди для освітлення. Зараз найефективніші білі світлодіоди дають уже 200 лм/Вт.

Переваги та недоліки

У світлодіодних ламп багато плюсів порівняно зі звичайними лампами розжарювання та компактними люмінісцентними лампами (КЛЛ):

 • економічність. При тій же кількості світла (люменів, лм) сучасна світлодіодна лампа споживає в 7-10 разів менше електрики;
 • довговічність. Світлодіодна лампа служить у 15-50 разів довше за звичайну;
 • невеликий нагрів;
 • стала яскравість при перепадах напруги;
 • світло хороших світлодіодних ламп візуально не відрізняється від світла ламп розжарювання і має кращий спектр, ніж у КЛЛ;
 • екологічність. У світлодіодних ламп немає небезпечних речовин, як у колбі КЛЛ, у який міститься ртуть;
 • світлодіодна лампа миттєво запалюється на повну яскравість, а КЛЛ плавно набирає яскравість від 20% до 100% за хвилину.

Проте світлодіодні лампи мають мінуси:

 • висока ціна;
 • у продажу є лампи з поганою якістю світла (пульсація, погані колірні характеристики, некомфортна колірна температура, невідповідність світлового потоку заявленим);
 • проблеми з вимикачами, що мають індикатор;
 • регулювання яскравості (димування) підтримують тільки деякі дорогі моделі.

На що звертати увагу при купівлі

Якість світла від світлодіодної лампи визначають п’ять основних параметрів.

 • Світловий потік

Вимірюється в люменах (лм, lm). Це загальна кількість світла, яку дає лампа. Чим більше люмен, тим яскравіше світить лампа. Наприклад, 60-ватна лампочка розжарювання дає приблизно 580 лм, 100-ватна – 1250 лм, 40-ватна 350 лм.

 • Коефіцієнт пульсації світла

Особливість світлодіодної лампи в тому, що вона керується транзисторами. Вони з певною періодичністю блокують та пропускають електричний струм на світлодіоди. При низькій частоті очам буде некомфортно. При частоті 50 Гц пульсацію світла більше 40% видно при різких рухах головою.

Пульсацію легко визначити за допомогою олівцем тесту. Візьміть його за кінчик та швидко рухайте. Якщо окремих контурів олівця не видно –мерехтіння відсутнє. Якщо видно контури, тоді частота мерехтіння надто висока.

Ще один спосіб перевірити наявність пульсації світла – подивитися на лампу через камеру смартфона. При цьому на екрані з’являться смуги. Чим вони контрастніші, тим пульсація сильніша.

 • Індекс передачі кольору (Ra, CRI)

Індекс передачі кольору показує, наскільки рівномірний рівень різних колірних компонентів у світлі. При низькому Ra може спотворюватися сприйняття кольорів. У ламп розжарювання і сонця Ra = 100, у хороших світлодіодних ламп він більше 80. Лампи з Ra нижче 80 в житлових приміщеннях краще не використовувати.

Окрім індексу Ra також є системи виміру R9, CQS, TM30, які враховують відповідно 9, 15 та 99 кольорів.

 • Колірна температура

Світлодіодні лампи випускаються з різною колірною температурою світла: 2700 К – тепле світло, як у ламп розжарювання, 3000 К – біле комфортне світло, 4000 К – біле світло, 6500 К – холодне біле світло. Вибирайте таку колірну температуру, яка подобається найбільше вам особисто.

 • Кут освітлення

Звичайні лампи розжарювання світять рівномірно навколо. Світлодіодні лампи мають направлене світло, але виробники намагаються його розсіяти в різні боки. Чим вужчий кут освітлення, тим меншу площу покриває лампа.

Як виробники обманюють

Світлодіодні лампи досить дорогі, і багато виробників намагаються заощадити. Ось основні їхні хитрощі.

 • Завищений еквівалент

На упаковці такої лампи буде вказано, наприклад, що її світловий потік еквівалентний лампі розжарювання 60 Вт, а дрібним шрифтом буде написано 320 лм. Тобто насправді така лампа світить, як 40 Вт розжарювання.

 • Завищений світловий потік

Світлодіодні лампи за нормативами повинні видавати світловий потік не менше 90% від вказаного на упаковці. Тобто виробник спокійно може написати, що його лампа дає 1200 лм, але насправді вона світитиме слабше – на 1080 лм. Окрім цього, виробники можуть просто значно завищувати значення світлового потоку.

 • Занижена потужність

Виробники можуть занижувати споживану потужність ламп. Наприклад, замість 4 Вт вона може споживати 6 Вт.

 • Неправдивий індекс передачі кольору.

Досить часто індекс передачі кольору виробники взагалі не вказують. Інші можуть завищувати його.

 • Висока пульсація світла

Лампи з високим рівнем пульсації взагалі не варто купувати. Цей параметр прямо впливає на здоров’я та комфорт у помешканні.

У підсумку

При купівлі світлодіодних ламп звертайте увагу на написи на їхніх упаковках. Еквівалентну потужність краще ігноруйте взагалі, а дивіться відразу на світловий потік у люменах. Занижуйте вказані на упаковці цифри на 10-15%, і ви отримаєте справжню характеристику лампи. Попрохайте в магазині підключити лампу, щоб перевірити пульсацію світла – олівцем чи камерою телефона.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я