Технокорпорації будуть глобально оподатковувати

Оподаткування транснаціональних корпорацій за мінімальною ставкою 15% має на меі припинити виведення прибутку і агресивне ухилення від сплати податків деякими з найбільших транснаціональних компаній світу

США та організація з економічної співдружності і розвитку (ОЕСР) стали локомотивом історичного рішення. Документ, підписаний 136 країнами встановлює мінімальний податок для транснаціональних корпорацій

Оподаткування транснаціональних корпорацій за мінімальною ставкою 15% має на меті припинити виведення прибутку і агресивне ухилення від сплати податків деякими з найбільших транснаціональних компаній світу. Наприклад, в 2017 році Apple потрапила у скандал, який розкрив одну з популярних фінансових схем великих корпорацій. Тоді Євросоюз звинуватив компанію у тому, що вона платить лише 0,005% з прибутку, хоча повинна була б платити у кілька тисяч разів більше.

Угода також вимагатиме від компаній сплати податків у країнах, де вони ведуть бізнес. Незалежно від того, чи має компанія фізичну присутність там.

Поштовхом до прийняття нового документа надали витоки документів “Райські папери” і Lux. Вони розкрили масштабні заходи, які вживають фірми для переведення прибутку в податкові гавані, щоб знизити свої податкові рахунки.

Транснаціональні корпорації вивели 1 трильйон доларів в офшори, позбавивши країни мільярдів податкових надходжень.

У ОЕСР повідомляють, що 136 країн і територій вже підписали угоду, після того як Угорщина, Ірландія та Естонія ратифікували Угоду днями. Генеральний секретар ОЕСР Матіас Корманн привітав цю угоду як велику дипломатичну перемогу, яка зробить міжнародні податкові угоди більш справедливими.

Остаточні деталі угоди все ще потрібно закріпити. За даними Financial Times, група країн погодилася на дворічну заборону на введення нових податків для технологічних компаній, таких як Amazon і Google. Це було сприйнято як перемога для США, в яких знаходяться деякі з найбільших світових технологічних гігантів.

Правозахисні групи знайшли прогалини в угоді, яка, за їхніми словами, несправедливо вигідна багатшим країнам світу. Організація Tax Justice Network розкритикувала ОЕСР за те, що вона не виконала початкові задачі плану. Пом’якшені заходи, на її думку, означають, що тільки частина прибутку транснаціональних корпорацій стане оподатковуваною, в той час як стимули для перерозподілу прибутку залишаються значними.

«Не дивно, що Ірландія та інші гавані прийняли цю угоду, особливо після отримання різних поступок, – йдеться в заяві виконавчого директора Алекса Коема. – У нинішньому вигляді це не призведе ні до ефективного обмеження перерозподілу прибутку, ні до отримання значних доходів більш ніж в декількох країнах-членах ОЕСР. Всі інші залишилися осторонь».

Група громадянського суспільства Oxfam звинуватила ОЕСР в потуранні податковим гаваням і транснаціональним корпораціям з пільгами і лазівками. Нові заходи практично беззубі і не нададуть ніякої допомоги в отриманні доходів найбіднішими країнами світу.

«Сьогоднішня податкова угода повинна була назавжди покінчити з податковими гаванями. Замість цього вони написали цю угоду», – сказала керівник податкової політики Oxfam Сюзана Руїс.

У заяві ОЕСР говориться, що країни прагнуть підписати багатосторонню конвенцію в 2022 році і почнуть її реалізацію в 2023 році.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я