Уперше мобільний зв’язок отримав стандарт для підключення роботів, фабрик, автомобілів – 5G оновився

Перші версії стандарту зв’язку 5G, з Release 15 включно, фокусувалися переважно на вже відомих сценаріях використання мобільних мереж

Група 3rd Generation Partnership Project (3GPP) випустила оновлення стандарту п’ятого покоління мобільного зв’язку. Документ із назвою Release 16 створив базу для нових сервісів, якими раніше не переймалися так масштабно в стільникових мережах. Це підключення роботів, фабрик, автомобілів та десятків інших сценаріїв.

Перші версії стандарту зв’язку 5G, з Release 15 включно, фокусувалися переважно на вже відомих сценаріях використання мобільних мереж.

«Release 16 справді зламав бар’єр, – каже директор технічного маркетингу Qualcomm Денні Тсенг. – Бачення 5G завжди було як уніфікуючої платформи».

Транспорт до всього (Vehicle-to-Everything)

У Release 16 з’явилася згадка V2X (Vehicle to Everything) – використання 5G для спілкування автомобілів між собою та з навколишнім середовищем. Технології V2X були раніше стандартизовані в IEEE 802.11p та 3GPP LTE V2X, але вони були обмежені сервісами безпеки.

У V2X для мобільного зв’язку попередніх поколінь один пакет розміром у кілька сотень байт мав доставлятися з надійністю 90% отримувачам у радіусі 300 метрів протягом кількох сотень мілісекунд.

У V2X для 5G стандарт 3GPP вимагає протягом кількох мілісекунд передати одиниці гігабайтів даних з надійністю 99,999%.

Безпосередня комунікацій (Sidelinking)

Release 16 встановлює, що технологія V2X у мережах 5G дозволить транспорту безпосередньо обмінюватися даними між собою. Без використання базових станцій мобільного оператора.

Хоча sidelinking розпочався як компонент V2X, його згодом можуть пристосувати для безпосередньої комунікації будь-яких інших пристроїв, наприклад, роботів на фабриках чи гаджетах інтернету речей.

Локаційні сервіси (Location Services)

У попередніх поколіннях мобільного зв’язку для визначення місця положення гаджета потрібно було три базових станції оператора. Координати визначалися триангуляцією, вимірюючи проходження сигналу до кожної вежі.

У Release 16 для визначення координат у мережі 5G достатньо буде однієї базової станції. Це стало можливо завдяки використанню технологій MIMO та beamforming, які дозволяють відправляти радіосигнал прицільно, а не загальним колом.

Приватні мережі (Private Networks)

Існує два варіанти 5G – з великим радіусом покриття (частоти до 6 Ггц) та міліметровий 5G (30-300 ГГц). Останній має надзвичайно мале проникнення, що дозволить будувати мережу для одного будинку чи стадіону. Такий собі аналог локального Wi-Fi.

Неліцензований спектр (Unlicensed Spectrum)

Уперше у 5G завдяки Release 16 взяли до уваги діапазони частот, для роботи в яких не потрібно отримувати ліцензію. Наприклад, навесні 2020 року в США виділили діапазон 6 ГГц для неліцензованого використання.

Розбудова 5G на частотах 5-6 ГГц має сенс, оскільки вони доступні в усьому світі та надають високу пропускну здатність.

Надалі – розширення реальності

Release 16 зробив стандартними багато нових областей для мобільного зв’язку. Однак уже ведеться робота над Release 17, який продовжить почату в попередньому документі роботу та запровадить нові сфери для 5G. Серед них – розширена реальність, яка включає доповнену та віртуальну реальності. Release 17 також дослідить можливість використання частот 52-71 ГГц.

Підписуйтесь на наш канал у Telegramhttps://t.me/techtodayua