Вівторок, 16 Квітня, 2024

Як українець створив Uber для приватної авіації

Два тижні тому стартап замовлень приватних літаків JetMe запустив функцію Name Your Price – людина сама може назвати ціну, яку готова заплатити за переліт. Усього за кілька днів користувачі зробили 11 викликів – відмінний результат для ринку приватної авіації. Forbes.ua дізнався історію Дмитра Романюхи, який створює «Uber для літаків» у США з прицілом на глобальний ринок.

Після боксерського поєдинку Мейвезер – Пак’яо мережу облетіла фотографія з аеропорту Лас-Вегаса, який заставили кількома десятками приватних літаків. «Це головна причина, з якої ми взялися будувати стартап в США, – пояснює Дмитро Романюха, CEO JetMe. – На сьогоднішній день близько 49% від світового трафіку джетів відбувається саме на території Америки». Більшість замовлень за час існування стартапу зробили саме на території США, що підтверджує слова Дмитра.

Знаменитий кадр завантаженого аеропорту Лас-Вегаса

JetMe побудований на бажанні пасажирів вибирати зручний переліт, а оператора – отримувати додатковий прибуток. Часто літак везе пасажирів лише в одну сторону, а назад повертається порожнім. Для компаній це призводить до втрат, позбутися яких допомагає JetMe. Коли джет повертається на місце базування порожнім, сервіс пропонує взяти на борт свого клієнта за зазначену суму. Оператору це вигідно, оскільки витрати на повернення вдається покрити за рахунок нового пасажира.

«Ми знаємо приклади, коли рейс із Сан-Франциско в Лас-Вегас замість $5000 здійснювали за $1000 – тому що з Вегаса до Сан-Франциско вже були готові летіти інші пасажири. У цьому випадку оператор вирішив піти на зниження ціни в одному напрямку, щоб не летіти туди безплатно й отримати екстра-виручку. Таким чином покриваються операційні витрати на паркінг, гонорар пілота, паливо», – розповідає CEO проекту.

У нас специфічна аудиторія, якій ми пропонуємо не економити, а отримувати кращу пропозицію за ті ж гроші. Наприклад, рейс Сан-Франциско-Лос-Анджелес на приватному джеті обійдеться в $4500. Якщо летить компанія із шести осіб, це по $750 на одного. Дешевше, ніж у бізнес-класі. При цьому значно швидше і набагато зручніше

Створення стартапу почалося в 2013 році, коли команда проекту побачила перед собою чітку проблему: не існує можливості формувати переліт під себе. «Часом доводилося прилітати в місто на день раніше і розміщуватися в готелі, а на наступний день йти на ранкову зустріч, тому що немає відповідного рейсу, – ділиться спогадами Романюха. – Рішенням проблеми могла стати приватна авіація, але замовити літак виявилося ще тією проблемою».

Після невеликого заглиблення в тему виявилося, що приватна авіація живе за правилами 50-річної давнини. Про все потрібно домовлятися з брокером, витрачати час на листування поштою і платити величезні комісійні. Там, де комісія була поменше, вимагали членський внесок. Романюха побачив у цій ситуації можливість для створення якісно нового продукту.

За півроку створили першу версію JetMe, яка дозволяла оперативно знайти приватний літак між Москвою і Санкт-Петербургом. Протягом декількох місяців модель пройшла тестування в Росії, після чого стартап перевезли до США, додали десяток операторів із сотнею бортів і запустили додаток для iOS. З осені почалися активні продажі польотів, JetMe вдавалося продавати по кілька рейсів на місяць.

Гроші на розвиток стартапу дав російський венчурний фонд Imperius Group – найбільш активний фонд в Україні за підсумками 2013 і 2014 років. На розвиток проекту він виділив $400 000. Уже тоді стало зрозуміло, що ідея принесе плоди. «У команді була людина з галузі, експертиза була досить сильною, – розповів партнер фонду Павло Альошин. – Ми також підтримали перехід стартапу на ринок США. У Росії всі операції з приватних перельотів проходять мало не на папері, і немає звідки отримати наявність перельотів у реальному часі, що для проекту критично».

Монетизація стартапу йде через комісію, яку JetMe знімає з кожної транзакції. За словами Романюхи, у середньому це близько 10%, хоча із часом відсоток може змінюватися. На поточний час проект не відбив вкладення інвесторів, але повинен вийти на самоокупність до кінця року. Досягти цього планується за рахунок співпраці з готелями та консьєрж-сервісами в усьому світі. Зараз розробляються спеціальні пропозиції з декількома мережевими готелями класу «люкс» і компаніями з Кремнієвої долини, які працюють у сфері обслуговування.

Команда розробників стартапу з восьми осіб зараз перебуває у Києві, тоді як сам Романюха домовляється з партнерами в усьому світі. Ще шість осіб працюють на часткову ставку у США та інших країнах. Різниця в часових поясах, за словами CEO проекту, працювати не заважає. Навіть навпаки, адже поки в США ніч, команда розробників може виправити баг або доопрацювати нову функцію. Ще один бонус – відсутність «шефа над головою». «Команді спокійніше працювати, коли я бачу результат і не втручаюся у проміжний процес, – з посмішкою додає Романюха. – До того ж завдяки різниці в 10 годин я погоджую і обговорюю план роботи з командою ще до початку фактичного робочого тижня в Каліфорнії».

 

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися