П’ятниця, 12 Липня, 2024

Як українські вчені роблять чиновників ефективнішими

Вітчизняні науковці знають, як влада може оперативніше реагувати на різноманітні події. На думку експертів НАН України, для цього треба застосовувати можливості сучасних інформаційно-комунікаційних технологій і всі доступні джерела інформації. Робити це можна у форматі ситуаційних центрів, над якими уже понад 30 років працюють учені Інституту проблем математичних машин і систем (ІПММС) НАН України.

Системи класу «Ситуаційні центри» (СЦ) дозволяють чиновникам працювати ефективніше. Наприклад, президента США обслуговують п’ять таких центрів, у розпорядженні уряду Німеччини – один із найбільш технічно оснащених ситуаційних центрів світу. Українські науковці також роблять вітчизняну владу ефективнішою.

Розроблений фахівцями ІПММС НАН України ситуаційний центр

Ситуаційний центр має забезпечувати три режими функціонування: стеження за реалізацією пріоритетних напрямів розвитку держави, дозволяти проводити запланований розгляд проблем урядом і комісіями, а також позапланові заходи для пошуку виходу з критичних ситуацій.

Ці три режими дозволяють державним управлінцям здійснювати постійний моніторинг різних напрямів життєдіяльності держави, виявляти тенденції та закономірності розвитку ситуацій. Влада зможе реально оцінювати стан української економіки, політики й суспільства. Чиновники також отримають інструменти для розробки сценаріїв превентивного розвитку подій на значний проміжок часу й обґрунтовано визначати політику, в рамках якої необхідно діяти. Ситуаційний центр також дозволить за допомогою моделювання прогнозувати сценарії майбутнього розвитку і наслідків прийнятих рішень. Подібні системи також спрощують накопичення й використання прецедентів з аналогічних проблем в Україні та інших державах.

У сучасній Україні впроваджено кілька вдосконалених розробок ІПММС НАН України:

1) діюча модель ситуаційного центру ІПММС НАН України, що відіграла значну роль у діяльності державної комісії СРСР із ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (упродовж 1986-1991 рр.);

2) ситуаційний центр Генерального штабу Збройних Сил України (створений фахівцями інституту у 2000 р.);

3) ситуаційний центр інформаційно-аналітичної підтримки Апарату Ради національної безпеки й оборони України (перша черга створена вченими ІПММС НАН України у 2013 р.). Ця система забезпечує аналіз, моніторинг і моделювання ситуації в економічній, науково-технічній, екологічній, інформаційній, внутрішньо- й зовнішньополітичній, державній сферах. Вона допомагає проводити аналіз і моніторинг стану військової сфери й безпеки державного кордону, робити геопросторовий аналіз і картографічне моделювання. З нею можливий веб-доступ до геопросторових даних і даних дистанційного зондування Землі (Геопортал), збір і оброблення неструктурованої інформації, керування нормативно-довідковою інформацією, перевірка достовірності. Вона також надає завантаження та сховище даних, адміністрування й інформаційну безпеку.

За матеріалами: НАН України

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися