Електроніку навмисно створюють не ремонтопридатною – термін смерті 3-4 роки

Ситуація з терміном служби гаджетів така погана, що законодавці у багатьох країнах тиснуть на компанії. Але ті успішно пручаються.

Електроніка будується із закладеною в неї датою смерті. Аналіз 14 популярних споживчих пристроїв виявив, що більшість з них можуть перестати працювати через 3-4 роки через неможливість замінити батарею. Але індустрію можна змусити розробляти продукти, які служать довше.

Якщо у вас є пара Apple AirPods, вони помруть за кілька років. І їх доведеться викинути та купити нові, оскільки зношена батарея не підлягає заміні.

Брудний секрет індустрії технологій – клей

Клей став елементом, який дозволяє технологічним компаніям заробляють на більше грошей. Адже приклеєну батарею неможливо замінити у гаджеті зі склеєним корпусом.

Саме неможливість замінити батарею часто є причиною, чому після трьох-чотирьох років справний та повністю працездатний гаджет відправляється на смітник.

Необхідність регулярно оновлювати та замінювати обладнання дратує та коштує дорого. Що ще гірше, це прихований внесок у глобальну екологічну кризу.

«Майже кожен пристрій сьогодні має батарею, яка швидко розряджається, і це вбудований годинник смерті», — каже Кайл Вінс, генеральний директор спільноти ремонтників iFixit. Сьогодні батарейки є у всьому, від  зубної щітки до пилососа.

Батареї є витратними матеріалами, як-от чорнило для принтерів або шини автомобіля. Але гаджети запечатують батарею так, що акумулятор замінити дуже складно або неможливо.

Купувати пристрій без можливості замінити батарею — це все одно, що купувати машину, на якій не можна замінити шини. Ми просто не усвідомлюємо, що ми це робимо, або як це сприяє нашій кліматичній кризі та кризі сталого розвитку.

Гаджети не споживають стільки енергії, скільки літаки та автомобілі, але шкода походить від їх виробництва та утилізації. Створення нових пристроїв потребує видобутку сировини, наприклад кобальту, часто з великими людськими втратами. Утилізація старих гаджетів коштує дорого і викликає небезпечні пожежі акумуляторів у вантажівках і центрах переробки.

За даними Apple, із усіх викидів вуглецю, які її продукти створюють на Землі протягом свого терміну служби, 70% припадає саме на виробництво. Кожного разу, коли ви купуєте новий гаджет, наприклад ноутбук, ви додаєте ще десятки кілограмів вуглецю в небо, перш ніж навіть увімкнете його.

Але навіть якщо хочеться придбати довговічний пристрій, часто неможливо визначити, коли його акумулятор зноситься.

Батарея – вбудований у гаджети годинник смерті

Стандартно вважається, що батарея зношена, коли її ємність сягає 80% початкової. При зниженні ємності до такого рівня гаджет відчутно швидко розряджається, може раптово вимикатися.

Тобто якщо у вашому телефоні батарея на 4000 мА*год – вона буде зношена, якщо залишкова ємність становитиме 3200 мА*год. Ємність батареї знижується сама по собі на 3-5% в рік, а також із кожним заряджанням, особливо при високій температурі повітря (понад 35 градусів Цельсію).

Лише три компанії — Nintendo, виробник електровелосипедів VanMoof і Apple (частково) — розкрили дані про акумулятори на своїх веб-сайтах. Такі компанії як Sony, Dyson, Logitech, Fitbit (належить Google), Amazon, Therabody і JBL (належить Samsung), не надають інформації про ресурс акумулятора.

Як виникли одноразові гаджети?

Давайте повернемося до iPod на 20 років назад. Кишеньковий музичний плеєр Apple вразив світ, помістивши в кишені тисячу пісень. Але він був побудований інакше, ніж інші мобільні пристрої тієї епохи. Він мав акумуляторну батарею, яка була закрита всередині.

Через 18 місяців власники почали помічати, що їхні плеєри iPod перестали тримати заряд і відчули клопоти із заміною його вбудованої батареї. Однак iPod були настільки бажаними, що багато хто просто купував новий, залишаючи мертвий девайс у шухляді.

Це стало поштовхом до одного з найвидатніших актів партизанської активності щодо гаджетів. Кейсі Нейстат, нині відомий YouTube-блогер, настільки розчарувався батареєю iPod, що зняв відео, на якому він малює на всюдисущих рекламних щитах Apple попереджувальний ярлик про годинник смерті iPod.

Проте Apple продовжувала виготовляти пристрої з закритими акумуляторними батареями, включаючи свій найвпливовіший продукт з усіх – iPhone. І що б не робила Apple, за нею слідують інші компанії.

«Ми є частиною проблеми, тому що коли ми купуємо недовговічний продукт, ми посилаємо виробникам сигнал, що це нормально робити недовговічні продукти», — каже Вінс з iFixit.

Планове моральне старіння

Навряд чи технічні керівники вигадують способи зробити продукти з коротким терміном служби. Але одноразова електроніка є продуктом планування.

Маркетологи досягли величезного успіху, заманивши нас ультратонкими або водонепроникними продуктами, які легше робити з приклеєними батареями. «Це найпростіше, швидке й економічне рішення», — каже інженер Фліпсен.

Але можливі й інші конструкції, каже він. Наприклад, екшн-камери GoPro мають знімні батареї. Galaxy Buds від Samsung містять батареї, які порівняно легко вставляти та виймати. Компанія під назвою Framework виробляє чудовий ноутбук із модульними деталями, які можна оновлювати, і він має приблизно таку ж вагу, що й MacBook Air.

Ситуація з терміном служби гаджетів така погана, що законодавці у багатьох країнах тиснуть на компанії. Але ті успішно пручаються.

Навіть запуск програм самостійного ремонту виглядає як спроба відмахнутися. Наприклад, Apple дозволила самостійно замінювати деякі компоненти айфонів. Але умови програми самостійного ремонту Apple такі, що краще не ремонтувати свій iPhone.

Але AirPods за 179 доларів – найуспішніший новий продукт Apple за останні роки – відремонтувати в принципі неможливо. Прийшовши в Apple Store із AirPods зі зношеною батареєю вам продадуть лише нові навушники.

Багато виробників рекламують свої програми переробки як знак своїх екологічних зобов’язань. Amazon, наприклад, не пропонує послугу заміни батареї для планшетів Fire, на які не поширюється гарантія, хоча пропонує клієнтам 20-відсоткову знижку на новий планшет Fire, якщо вони надішлють свій старий.

Але переробка не здатна змінити ситуацію. Переробники можуть відновити лише крихітну частину критично важливої сировини. «Ви просто не можете переплавити вантажівку, наповнену старими смартфонами, щоб зробити вантажівку, наповнену новими смартфонами», — каже Вінс.

Пора думати про планету

Індустрія гаджетів захоплена ідеєю, що пристрої продовжують вдосконалюватися. «Ці компанії побудували свої бізнес-моделі на основі темпів заміни, які є швидшими, ніж того, чого хочуть споживачі, — каже Уго Валлаурі, співдиректор британського Restart Project, який виступає за ремонтопридатну електроніку. – Їм дуже важко визначити майбутнє, де вони зможуть процвітати, відповідаючи на виклики, які ставлять перед ними планета та споживачі».

Найкраще для нас і для навколишнього середовища, щоб ми довше тримали гаджети.

Якщо компанії не хочуть з власної ініціативи збільшувати термін служби гаджетів, їх можна зобов’язати друкувати інформацію про дату смерті на етикетці. На ній буде вказано кількість зарядів батареї та вартість заміни батареї.

Також можна розширити ініціативу Франції, яка з 2021 року почала вимагати від деяких категорій продуктів включати оцінку ремонтопридатності від 1 до 10. І хоча в цій ініціативі не все добре, наприклад, Apple завищує ремонтопридатність своїх девайсів, користувачі одразу в магазині бачать, з чим їм доведеться мати справу.

Уже є ознаки, що компанії змінюють розробку своїх продуктів. Адже тепер їм доводиться конкурувати не тільки ціною та іншими характеристиками, а й довговічністю.

Проте деякі екологічні активісти стверджують, що ми не можемо залишати технологічні компанії за критичні рішення в конструкції гаджетів. Жан-П’єр Швейцер, старший політичний офіцер Європейського екологічного бюро, мережі екологічних організацій, є частиною групи, яка намагається змусити європейських законодавців заборонити батареї, які не можна замінити. «Кінцеві користувачі та незалежні оператори повинні мати можливість замінювати батареї загальнодоступними інструментами», — говорить він.

За даними організації Швейцера, тільки смартфони та планшети із легкозамінними батареями, заощадять європейським споживачам 20 мільярдів доларів і зменшать внесок галузі у викиди парникових газів на 30 відсотків лише у 2030 році.

Однак дехто в технологічній індустрії стверджує, що потрібен виняток для продуктів, призначених для роботи у «вологих умовах». І це виправдання можна застосувати до будь-якого мобільного пристрою.

Добре, що технології тепер доступніші. Але якщо и не можете просто замінити батарею в своєму гаджеті, чи справді він належить вам?

За матеріалами: Washington Post

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я