Неділя, 26 Травня, 2024

Корупція та беззаконня України перетворюють її на криптовалютну столицю світу

На початку вересня парламент України прийняв закон, що легалізує і регулює біткойн. Це називали першим кроком в кампанії з популяризації процвітаючої торгівлі криптовалютами в країні і ребрендингу країни. Але кінцева мета може виявитися глобальнішою – у світі повинна бути криптовалютна столиця. Чому не Україна?

Майкл Чобанян, 37 років, вільно володіє англійською мовою і народними звичаями України, а країну він вважає в значній мірі беззаконною територією, яку він любить перетинати на своєму чорному Ferrari 612. Він є засновником Kuna, однієї з перших криптовалютних бірж в Східній Європі. Для нього Україна – приголомшливе місце для ведення бізнесу, якщо вистачає сміливості орієнтуватися в системі, багатою корупцією.

Головний з плюсів, пояснює він у своєму кабінеті з видом на Дніпро, – це така свобода, якої не було в розвинених країнах протягом сотень років. Наприклад, тобі може зійти з рук вбивство.

“У цій країні ви можете вбити людину і не потрапите у в’язницю, якщо у вас достатньо грошей і у вас є зв’язки, – сказав він. – Якщо у вас немає зв’язків, це буде коштувати вам дорожче”.

Концепція “можна все” переслідувала Україну протягом багатьох років, і тепер уряд сподівається поховати її за допомогою криптовалюти. На початку вересня парламент прийняв закон, що легалізує і регулює біткойн. Це стало першим кроком в амбітній кампанії, спрямованій як на розвиток процвітаючої торгівлі криптовалютою в країні, так і на ребрендинг всієї країни.

“Велика ідея полягає в тому, щоб стати однією з провідних юрисдикцій у світі для криптокомпаній, – сказав Олександр Борняков, заступник міністра Міністерства цифрової трансформації. – Ми віримо, що це нова економіка, це майбутнє, і ми віримо, що це те, що сприятиме зростанню нашої економіки”.

Він перетворив цей месседж в 90-секундний рекламний ролик, який рекламує Україну так само, як Apple рекламує гаджети. За техно-саундтреком видно, як пекарі, керівники, медсестри і різні громадяни ведуть задоволене життя в свого роду високотехнологічній нірвані.

“Ми інвестуємо в стартапи і створюємо належні умови для їх зростання, – говорить жінкочий закадровий голос англійською мовою. – Наша мета – побудувати найзручнішу країну в світі для людей і бізнесу”.

Борняков сприйняв це послання — Україна як кінцевий напрямок для підприємців, які шукають низькі податки, мінімуму паперової роботи і велику кількість кваліфікованих інженерів.

Багато економістів і політиків з глибокою підозрою ставляться до криптовалюти, засуджуючи її як валюту вибору для відмивання грошей, терористів, бандитів і здирників-вимагачів. Але в даний час проводиться Міжнародний конкурс талантів Crypto, і багато країн змагаються. У міру того як підприємці виходять на поле, деякі уряди роблять прості розрахунки.

Якщо інвестори збираються вкладати гроші в ці компанії, то компанії повинні бути зацікавлені в переїзді. І останнім часом інвестори працюють в гарячковому темпі. Фінансування всіх технологій, пов’язаних з блокчейном, – криптовалют, ігор, інфраструктури, NFT-зросло до 7 мільярдів доларів в першій половині цього року, згідно з даними CB Insights.

Тому Польща пропонує податкові пільги і фінансову підтримку, щоб залучити технічних фахівців, навіть переманює їх з України. Готується контрнаступ, каже Борняков. Литва, Естонія, Мальта, Мексика, Таїланд і В’єтнам також беруть участь в гонці.

Для України справа не тільки в нових робочих місцях і додаткових податкових надходженнях. Зіпсована десятиліттями фінансових скандалів і міжусобиць олігархів, Україна сьогодні є другою найбіднішою країною в Європі. Жорстко вбудовуючись в цифрову домінуючу фінансову систему і культуру – лідери України сподіваються на масове перезавантаження. Воно має переписати давню розповідь про хаос і шахрайство, які затьмарювали країну з моменту її незалежності в 1991 році.

Проблема полягає в тому, що багато технологічних підприємців тут кажуть, що їм подобається система такою, якою вона є, і їм особливо подобаються її недоліки. Це призводить до парадоксу, що лежить в основі спроби України переосмислення. Країна просуває сонячне світло і легітимність групі керівників, які часто віддають перевагу темряві і статусу поза законом.

Україна вже заманила деяких американців і британців в криптоіндустрію, і вони не прийшли, тому що вони прихильники верховенства закону. Замість цього вони розхвалюють все – від недорогих ресторанів до божевільних рейвів. Ще краще те, що уряд поняття не має про те, чим вони займаються і скільки заробляють.

“Немає ніяких правил, – каже Чобанян. – Ну, є правила, але ти можеш їх порушити. Це ідеальний баланс між абсолютною анархією та можливостями”.

Прокинутися суперзіркою

Українці є одними з найбільш завзятих користувачів криптовалют в світі, займаючи четверте місце в Глобальному індексі впровадження криптовалют, складеному компанією Chainalysis.

В даний час в країну щорічно надходить і виходить близько 8 мільярдів доларів, а обсяг транзакцій з криптовалюта кожен день, близько 150 мільйонів доларів, перевищує обсяг міжбанківських обмінів у фіатній валюті.

Справа не стільки в крипто-лихоманці, скільки у відсутності кращих варіантів. Банки в Україні настільки склеротичні, що відправка або отримання навіть невеликих сум грошей з іншої країни вимагає стомлюючої паперової тяганини.

Не менш погано і те, що інфляція підірвала національну валюту гривню. В Україні не так багато фондового ринку, а зарубіжні, по суті, недоступні. Для тих, хто хоче, щоб їхні заощадження цінувалися, це залишає вибір – нерухомість і криптовалюта. Остання часто буває надзвичайно нестабільною, Bitcoin втратив половину своєї вартості в період з квітня по липень цього року, потім повернув свої втрати і встановив рекордний максимум у жовтні. Але це більш ліквідно, ніж, скажімо, квартира, і без проблем в порівнянні з фіатними грошима.

“Банки, – сказав Чобанян, – дуже добре впоралися зі створенням попиту на мої послуги”.

Зараз Куна обробляє транзакції на суму близько 3 мільйонів доларів в день, що мізерно мало в порівнянні з такими голіафами, як Binance, але достатньо, щоб компанія потрапила в недавній список найцінніших компаній України за версією Forbes. Знадобилися роки, щоб досягти такого рівня популярності. За його словами, в перший раз, коли Чобанян продав криптовалюту, це було схоже на угоду з наркотиками.

Це був березень 2014 року, місяць, коли він запустив Kuna, названий на честь шкури тварини, яка давно використовувалася як валюта. У той час це була компанія з трьох людей і трохи більше, ніж веб-сайт з номером телефону та опублікованим обмінним курсом. Чобанян поставив на Куну близько 50 Bitcoin, які він придбав після вивчення банківської та платіжної індустрії в 2011 році і прийшов до висновку, що криптовалюта може змінити світ.

Зателефонував клієнт, який хотів отримати біткойн на суму близько 100 доларів. Ці двоє зустрілися на вулиці в центрі Києва. Хлопець передав готівку, Чобанян перевів біткойн через свій мобільний телефон.

“Я скам’янів, – згадує він. – Я думав, що мене негайно заарештують”.

Це зайняло трохи більше часу. Поліція з’явилася в його квартирі в листопаді 2015 року в ході звичайної в той час спроби вимагання. Kuna в той час вела весь свій бізнес в інтернеті і стала кращою біржею для зростаючого числа шанувальників криптовалют. П’ять поліцейських витратили години на обшук квартири Чобаняна і конфіскували його мобільні телефони, комп’ютери і навіть маршрутизатори Wi-Fi.

«Вони теж припустили, що у мене є готівка», – сказав Чобанян. Він знав, що повинен був з’явитися в поліцейську дільницю і викупити своє обладнання. Замість цього він написав пристрасний нарис на комп’ютері свого адвоката і опублікував його в Facebook.

“Наступного ранку я прокинувся суперзіркою, – говорить він. – Я був на п’яти-шести ток-шоу, в тому числі на найпопулярнішому політичному шоу в країні”.

Корупція за копійки, така як хабарі дорожнім поліцейським, практично зникла, і з 2012 року країна поліпшила свої результати в Індексі сприйняття корупції Transparency International.

З іншого боку, менталітет свободи для всіх зберігається. Україна бореться з підробленими сертифікатами про вакцинацію Covid-19, і нікого, схоже, не дуже турбує, що мер Києва, колишній чемпіон з боксу у важкій вазі Віталій Кличко, живе над стрип-клубом, відомим як місце для зустрічей з повіями.

Під час пішохідної екскурсії по Києву Чобанян розповів про політиків і будівельні проектах, які зухвалі забудовники тільки почали будувати, обходячи закони про зонування і ліцензії. Він розповідав про ці факти з сумним почуттям, що в Україні щось жахливо зламано. Тим не менш, ці недоліки дозволяють йому керувати своєю компанією без будь-якого нагляду. Те, що робить цю країну ідеальною для Kuna — слабкий уряд, брак обмежень — є національною трагедією для широких верств населення.

На даний момент уряд нічого не знає про розмір, доходи або структуру його компанії, включаючи штатний розклад.

Вам потрібні адвокати

Україна пережила занадто багато фінансових скандалів, щоб очікувати значного припливу керівників великих міжнародних інвестиційних банків, із заохоченнями або без. Але потім з’явилася криптовалюта, у якої свої власні проблеми з репутацією. Може бути, це ідеальний збіг.

Це було не так, як Борняков описав переваги криптовалюти під час ключової зустрічі на початку цього року з Зеленським. Борняков підкреслив можливості з точки зору робочих місць і економічного зростання, а також недоліки бездіяльності.

“Велика ідея полягає в тому, щоб стати однією з провідних юрисдикцій у світі для криптокомпаній, – сказав Олександр Борняков. – Тут існує тіньова економіка, і якщо ми нічого не зробимо, її буде все більше і більше, і ми не знаємо, чим це закінчиться”.

Він виступав у розкішному загальному офісному приміщенні в стильному куточку міста. Власник готелю Creative States виставляє його як “п’ятизірковий готель для бізнесу”. Це місце є домом для трьох поверхів нових компаній.

“Ми збираємося створити свого роду цифрові посольства по всьому світу, – сказав він, – укомплектовані тим, що ми називаємо цифровими послами”.

Мета полягає в тому, щоб подвоїти відсоток, який технології додають до валового внутрішнього продукту, з п’яти до 10 відсотків, і подвоїти число людей в технологічній галузі, приблизно до 500 000. До 2025 року, коли Світовий банк прогнозує, що ВВП України складе 180 мільярдів доларів, технології повинні внести 18 мільярдів доларів в цю цифру.

А як щодо корупції, яка вразила цю країну і може налякати потенційних емігрантів? Майбутні адміністрації можуть не дозволити технологічним компаніям процвітати без рейдів і захоплень. Росія погрожує зі сходу. Є також революції, про які варто турбуватися. З 2004 року їх було дві.

Навіть без чергової революції Стівен Ханке, професор прикладної економіки Університету Джона Хопкінса і затятий скептик щодо Bitcoin, стверджує, що поєднання України і криптовалют звучить як фіаско в процесі становлення. Більшість досліджень, які він бачив, показали, що приблизно половина всіх біткойн-транзакцій призначені для незаконної мети. На його думку, це не та галузь, на яку Київ повинен націлюватися.

“У країні панує повсюдна корупція, і злочинні синдикати кишать всюди, – сказав він. – Україна сподобається темним персонажам, тому що темним персонажам подобається проникати в такі країни, як Україна”.

Борняков не згоден, хоча і пропонує своєрідну форму запевнення. Незалежно від того, хто тут головний, стверджує він, іноземці матимуть свого роду вбудований захист просто тому, що вони іноземці.

“Ви можете поїхати в Єгипет, де, я знаю, теж багато проблем, – сказав він. – Але якщо ви турист, ніхто не завдасть вам шкоди, ніхто не зачепить вас, тому що на якомусь рівні ДНК люди там знають, що туристи приносять їм гроші. Ми хочемо створити тут подібну ситуацію”.

Як довів Чобанян після того, як поліція обшукала його будинок, основні активи технологічної компанії не можуть бути конфісковані таким же чином, як можна захопити електростанцію або нікелевий рудник. Було б непросто привласнити таку компанію знань, як київська Hacken – фірму з кібербезпеки, яка спеціалізується на роботі з блокчейном. ЇЇ цінність полягає в кадрах – “білих” хакерах, які розкидані по всьому світу.

Її співзасновниця Євгенія Брошеван сиділа в конференц-залі в Creative States і розмірковувала про те, як вона стала лідером в такій індустрії, де домінують чоловіки. Вся заслуга її бабусі, сказала вона, вчителя математики, яка, схоже, також обдарувала її здатністю до практичного мислення, що явно є вимогою в Україні.

“У будь-якому випадку, – сказала вона, обговорюючи можливі ризики для компанії, – вам потрібні юристи”.

Мені подобається, що це корумповано

У ресторані на даху 11 Mirrors в меню є рибай за 180 доларів, підписані фотографії знаменитостей на стіні і панорамний вид на центр Києва. Це схоже на стейк-хаус, який доставили по повітрю з казино Лас-Вегаса, і він належить братові київського мера, важкоатлетові Володимиру Кличку. Це місце ідеально підходить для любителів каруселей. Стрип-клуб Ріо знаходиться в декількох кроках вниз по вулиці.

Нещодавно ввечері за невеликим круглим столом сиділи два члени міжнародного пулу крипто-талантів. Хартей Соні, який виріс у Прінстоні, штат Нью-Джерсі, є співзасновником Zokyo, криптоаудиторської фірми, яка оцінює безпеку токенів і смарт-контрактів.

Шаді Патерсон – британець, керує компанією, яка набирає співробітників для криптокомпаній. На ньому футболка з написом “прийми свої таблетки”.

Обидва чоловіки є резидентами, і обидва випромінюють відчуття, що вони знайшли потрібне місце і потрібний сектор саме в потрібний момент.

“Сьогодні у нас є безліч можливостей в 100 разів збільшити ваші гроші в криптовалюті ,- сказав Соні. – На піку свого розвитку інтернет зростав з точки зору користувачів на 63 відсотки в річному численні. Криптовалюта з моменту свого створення зростала на 137 відсотків”.

Як і багато іноземних підприємців у сфері криптовалют, які живуть в країні, ці двоє чоловіків описують країну як свого роду утопію почуттів. Все, від їжі до шоферів, коштує вчетверо дешевше Манхеттена. Кетамін і МДМА в достатку присутні на рейвах. Крім того, романтичні побачення — за їхніми словами, у всякому разі — звучить як епізод шоу “Холостяка”.

“Вони насправді змагаються, намагаючись справити на вас враження, – сказав Соні про свій досвід спілкування з українськими жінками. – Це траплялося тут десятки разів, коли замість того, щоб я приставав до жінки, жінка приставала до мене — жінка, яка, я думаю, не в моїй лізі”.

Ці двоє чоловіків трохи неохоче хвалять Україну занадто публічно. Країні є що рекомендувати, і вони турбуються, що, якщо секрет її чарівності стане широко відомий, сюди переїде більше людей, що може звести нанівець переваги життя іноземця.

Вони також дотримуються двоякої думки про новий закон про криптовалюти. Вони розуміють потенційні переваги легітимності, яка приходить з урядовим дозволом. Їм також подобається управляти компаніями, які не дотримуються жодних правил і не платять українських податків. Що стосується слабкого ставлення країни до докорів сумління, то це хороший аргумент.

“Мені подобається, що тут все корумповано, – каже Соні. – Тут ми граємо в гру, в яку грають тільки еліти в США. Мені не потрібен лобіст. Мені потрібно заплатити кому-небудь на кордоні, я можу. Мені потрібно платити політикам, я можу”.

Соні вважає за краще, щоб його бізнес залишався не тільки під радаром, але і повністю поза ним.  Патерсон зрозумів цей імпульс, але він сказав, що йому доведеться або заплатити відсоток бандитам, щоб відмити свої гроші, або відсоток “іншим бандитам”, а саме українському уряду, який перетворить його крипто-заощадження в повністю захищену схованку.

У своїх майбутніх роуд-шоу Міністерство цифрової трансформації, безсумнівно, сформулює це по-іншому, але Патерсон зрозумів суть послання уряду.

“Я можу легалізувати всі свої гроші, і жодна країна нічого не може сказати з цього приводу?- сказав він, ніби описуючи сон. – Я можу відправити їх куди завгодно? Я можу купити на них будинок? Для крипто-людей це досить шалено”.

За матеріалами: New-York Times

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися