Четвер, 18 Квітня, 2024

Шифрування повідомлень захищає? Не зовсім, доводить Facebook, яка читає листування WhatsApp

Шифрування повідомлень end-to-end виявляється ненадійним і вашу комунікацію можуть читати. Це показало розслідування стосовно Facebook, контент-менеджери якої читають повідомлення у WhatsApp. Останній просуває конфіденційність як основну свою перевагу над конкурентами.

Майже усі месенджери сьогодні впровадили шифрування повідомлень end-to-end та усіляко просувають ідею, що це унеможливлює читання послань. З таким типом шифрування повідомлення покидає смартфон відправника уже зашифрованим і розшифровується після доставки на смартфон отримувача. Однак при цьому часто не згадується, що ключі шифрування знаходяться у власників месенджера. Тобто вони можуть читати листування користувачів.

Facebook зазирає в повідомлення WhatsApp

Представники Facebook неодноразово заявляли, що соцмережа не читає повідомлень, надісланих між користувачами належного їй месенджера WhatsApp.

Директор Facebook Макр Цукерберг говорив, що повідомлення у WhatsApp такі захищені, що ніхто, навіть Facebook не може прочитати хоча б слово. Схожі слова він висловив під час свідчення у Сенаті США в 2018 році: “Ми не бачимо жодного контенту у WhatsApp”.

Розслідування виявило, що у Facebook працюють великі команди модераторів WhatsApp, які читають повідомлення. Цей месенджер не такий приватний, як каже Facebook.

WhatsApp є службою обміну повідомленнями на смартфонах, якою користуються мільярди людей у всьому світі.

Сервіс поширює конфіденційність у своїй основі, і Facebook каже, що не може читати повідомлення, надіслані між користувачами. Але, як повідомляється, Facebook платить командам підрядників по всьому світу, щоб вони аналізували повідомлення WhatsApp та модерували їх вміст. Вони читають та модерують приватні повідомлення користувачів.

Як підкреслює нове розслідування ProPublica, у Facebook працює більше 1000 контрактних працівників, які заповнюють поверхи офісних будівель в Остіні, Техасі, Дубліні та Сінгапурі. Ці співробітники вивчають мільйони фрагментів надісланого користувачами контенту в переписці.

Повідомляється, що ці підрядники, наявність яких Facebook визнає, проводять свої дні, перебираючи контент, який позначають користувачі WhatsApp та власні алгоритми служби.

Навіщо читають повідомлення

Представник Facebook повідомив виданню Insider, що соцмережа дозволяє користувачам повідомляти про зловживання, і ці повідомлення потім перевіряються підрядниками. Якщо користувач повідомляє про зловживання, модераторам WhatsApp надсилаються останні повідомлення, надіслані вам користувачем або групою, – пояснює розділ поширених запитань WhatsApp.

Як читають повідомлення

Facebook, як і раніше, не може слухати особисті дзвінки або читати надіслані через WhatsApp повідомлення, кажуть представники соцмережі. Такої можливості позбавляє використання шифрування цим месенджером.

WhatsApp заснований на так званому наскрізному шифруванні (end-to-end), що означає, що повідомлення шифруються перед надсиланням і розшифровуються лише тоді, коли вони отримані користувачем.

Але коли юзер повідомляє про зловживання, незашифровані версії повідомлення надсилаються підрядникам модератора WhatsApp, повідомляє ProPublica.

“Щодня WhatsApp захищає понад 100 мільярдів повідомлень за допомогою наскрізного шифрування, щоб допомогти людям безпечно спілкуватися. Ми створили наш сервіс таким чином, щоб обмежити зібрані нами дані, надаючи нам можливість запобігати спаму, досліджувати загрози та заборонити особам, які вчинили найгірший вид зловживань, – йдеться у заяві представника WhatsApp у Facebook. – Ми цінуємо нашу команду довіри та безпеки, яка невтомно працює над тим, щоб забезпечити можливість більш ніж двох мільярдів користувачів спілкуватися в приватному режимі”.

Речник WhatsApp у Facebook також прокоментував розслідування. “WhatsApp надає людям можливість повідомляти про спам або зловживання, включаючи обмін останніми повідомленнями у чаті, – йдеться у повідомленні. – Ця функція важлива для запобігання найгіршим зловживанням в інтернеті. Ми категорично не погоджуємося з думкою, що прийняття звітів, які користувач вирішує надіслати нам, несумісне з наскрізним шифруванням”.

Історична довідка

Facebook володіє WhatsApp з 2014 року, коли гігант соцмереж придбав зароджувану тоді програму обміну повідомленнями за 22 мільярди доларів. З того часу соцмежа шукає способи заробляти на 2-мільярдній аудиторії цього месенджера

В 2016 році соцмережа створила план із збірання даних користувачів WhatsApp силами Facebook. Представники соцмережі повідомляли європейським регуляторам, що це технологічно неможливо.

В 2019 році з’явився план з продажу реклами у WhatsApp. А на початку 2021 року WhatsApp почав погрожувати відключенням тим користувачам, які не приймуть його нову політику використання. За нею бізнес отримував право використовувати дані користувачів WhatsApp у новий спосіб. Це спричинило масовий відтік юзерів на інші месенджери і навіть відродило месенджер з 1990-х.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися