Євросоюз хоче струснути онлайн: Google, Facebook та іншим техногігантам доведеться пояснити свої алгоритми

Маргрете Вестагер, єврокомісар з питань конкуренції, яка очолювала більшу частину технічного регулювання блоку, сказала, що цей закон забезпечить відповідальність платформ за ризики, які їхні послуги можуть становити для суспільства та громадян

ЄС узгодив ще один амбітний законодавчий акт для контролю над онлайн-світом. Після багатогодинних переговорів Євросоюз узгодив Закон про цифрові послуги, або DSA. Він змусить технологічні компанії взяти на себе більшу відповідальність за контент, який з’являється на їхніх платформах. Нові зобов’язання включають швидше видалення нелегального вмісту та товарів, пояснення користувачам і дослідникам, як працюють їхні алгоритми, і вжиття суворіших заходів щодо поширення дезінформації. За невиконання вимог компаніям загрожує штраф у розмірі до шести відсотків річного обороту.

«DSA оновить основні правила для всіх онлайн-сервісів в ЄС, – заявила президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. – Це дає практичну дію на принцип, що те, що є незаконним офлайн, має бути незаконним онлайн. Чим більший розмір, тим більша відповідальність онлайн-платформ».

Маргрете Вестагер, єврокомісар з питань конкуренції, яка очолювала більшу частину технічного регулювання блоку, сказала, що цей закон забезпечить відповідальність платформ за ризики, які їхні послуги можуть становити для суспільства та громадян.

DSA не слід плутати з DMA (Законом про цифрові ринки), який було узгоджено в березні. Обидва акти впливають на світ технологій, але DMA зосереджується на створенні рівних умов між компаніями, тоді як DSA займається тим, як компанії контролюють контент на своїх платформах. DSA, ймовірно, матиме більш негайний вплив на користувачів інтернету.

Прийнято в ЄС, наслідки глобальні

Хоча законодавство поширюється лише на громадян ЄС, ефект цих законів, безумовно, буде відчутний і в інших частинах світу. Глобальні технологічні компанії можуть вирішити, що більш рентабельно впроваджувати єдину стратегію для контролю над контентом і використовувати порівняно суворі правила ЄС як еталон.

Законодавці в США, які прагнуть стримати великі технології за допомогою власних законів, уже почали шукати натхнення в правилах ЄС.

Остаточний текст DSA ще не оприлюднений, але Європейський парламент та Європейська комісія детально описали ряд зобов’язань, які він міститиме:

– Цільова реклама на основі релігії, сексуальної орієнтації чи етнічної приналежності особи заборонена. Неповнолітні також не можуть бути об’єктом цільової реклами.

– «Темні шаблони» — заплутані або оманливі користувацькі інтерфейси, призначені для того, щоб спонукати користувачів робити певний вибір — будуть заборонені. У ЄС стверджують, що, як правило, скасувати підписку має бути так само легко, як і підписатися на неї.

– Великі онлайн-платформи повинні будуть зробити роботу своїх алгоритмів рекомендацій (наприклад, які використовуються для сортування вмісту в стрічці новин або пропонування телешоу) прозорою для користувачів. Користувачам також слід запропонувати систему рекомендацій, яка не заснована на профілюванні. У випадку з Instagram, наприклад, це означатиме хронологічну стрічку, яку соцмережа вже ввела нещодавно. Послуги хостингу та онлайн-платформи повинні будуть чітко пояснити, чому вони видалили незаконний контент, а також надати користувачам можливість оскаржити таке видалення. Однак сам DSA не визначає, який контент є незаконним, і залишає це на розсуд окремих країн.

– Найбільші онлайн-платформи повинні будуть надавати дослідникам ключові дані, щоб «надати більше уявлення про те, як розвиваються онлайн-ризики».

– Онлайн-ринки повинні зберігати основну інформацію про трейдерів на своїй платформі, щоб відстежувати осіб, які продають нелегальні товари чи послуги.

– Великі платформи також повинні будуть запровадити нові стратегії боротьби з дезінформацією під час криз (положення, інспірована нещодавнім вторгненням в Україну).

DSA, як і DMA, розрізняє технологічні компанії за розмірами, покладаючи більші зобов’язання на більші компанії. Найбільша фірма — ті, у кого щонайменше 45 мільйонів користувачів у ЄС, як-от Meta (екс Facebook) та Google — зіткнуться з найбільшою відповідальністю. Ці технологічні компанії наполегливо лобіювали, щоб пом’якшити вимоги DSA, особливо ті, що стосуються цільової реклами та передачі даних стороннім дослідникам.

Хоча загальні умови DSA наразі узгоджені державами-членами ЄС, юридичну мову все ще потрібно доопрацювати, а акт мають офіційно прийняти як закон. Однак на даний момент цей останній крок розглядається як формальність.

Правила будуть застосовуватися до всіх компаній через 15 місяців після ухвалення закону або з 1 січня 2024 року, залежно від того, що відбудеться пізніше.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я