Субота, 22 Червня, 2024

Українські наукові проекти мають високий рівень готовності… за критеріями NASA!

Українські наукові розробки мають дуже високий рівень готовності. Якщо оцінювати цей показник за 9-бальною шкалою TRL, розробленою фахівцями NASA, то вітчизняні проекти часто знаходяться на рівні 7-8, тобто практично відразу готові до впровадження у виробництво. Чому ж тоді ми не бачимо буму інновацій в Україні?

Костянтин Воробйов, заступник генерального директора Vodafone Україна

Про українську науку та міжнародний досвід Vodafone із провадження інновацій говорили під час презентації проекту Tech Today Hub на фестивалі інформаційних технологій та комп’ютерного мистецтва «DE:CODED» у Львові. Експерти з інновацій – Костянтин Воробйов, заступник генерального директора Vodafone Україна, регіон Захід, та Ольга Крупська, президент NDI Foundation, розповіли про перші здобутки проекту Tech Today Hub.

Майже рік тому стартував Tech Today Hub – майданчик для комунікації між ученими, інвесторами, журналістами та всіма, хто бере участь у процесі розвитку і втіленні наукових ідей. Технології змінюють світ та Україну, і цей проект, за словами Костянтина Воробйова, логічно стартував за підтримки Vodafone – глобального світового гравця, компанії-інноватора у 80 країнах з 500 мільйонами абонентів. А цифри Vodafone справді вражають: $14 млрд інвестовано в розвиток технологій, компанія є провайдером #1 у сфері M2M, оператором #1 для бізнесу: 1700 найбільших компаній світу – клієнти Vodafone. Послуги хостингу та «хмарні» рішення отримали понад 1200 бізнес-клієнтів компанії.

Цей величезний міжнародний досвід сьогодні дуже потрібний нашій країні. Як розповіла Ольга Крупська, є велика зацікавленість бізнесу в інноваціях. Адже традиційні технології виробництва, які були актуальними ще 30-40 років тому, застаріли, і продукція великих підприємств, колись цілком конкурентна у світі, сьогодні програє в якості та собівартості навіть на внутрішньому ринку. Тому впровадження нових технологій, ідей і продуктів стало життєвою необхідністю для багатьох галузей: металургії, харчового виробництва, фармакології, машинобудування та ін.

Характерною особливістю українських розробок є дуже високий ступінь готовності. Існує 9-бальний показник рівня готовності технологій TRL (Technology Readiness Levels). Наприклад, коли говорять про рівень TRL 1, то мова йде про те, що розглянуто основні принципи. Рівень TRL 6 – технологію продемонстровано у відповідному середовищі, а рівень TRL 9 – це вже реальна система, готова до впровадження.

Українські наукові проекти, за словами Ольги Крупської, часто є на рівні TRL 7-8, тобто практично відразу готові до випуску нового продукту або впровадження у виробництво. Але навіть на такій стадії їм важко знайти необхідні інвестиції для реалізації. Тоді як, наприклад, у США інвестори починають боротьбу за перспективні проекти і укладають договори на фінансування досліджень вже на 5-й стадії розвитку ідеї.

Ця особливість є не тільки перевагою українських розробок для інвесторів, але й тривожним сигналом, що свідчить про недостатню взаємодію науковців та бізнесу. Цю тенденцію може змінити майданчик Tech Today Hub. До участі в популяризації сучасної науки запрошуються не тільки вчені й практики, але й блогери та журналісти та всі небайдужі. Вони можуть написати про українські винаходи на конкурс Tech Today Awards та виграти унікальні призи.

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися